Loket – dolní jez

Loket – dolní jez

Kategorie

Technické památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Loket

Nadmořská výška

385 m n. m.

Popis

Opět album spíše pro vodáky. Tentokrát od druhého loketského jezu.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Dolní loketský jez je zvláštního provedení. Před několika lety proběhla jeho rekonstrukce a jez se změnil k lepšímu, zejména pro vodáky. To, co jez činí neobvyklým je jeho konstrukce, neboť hráz je vůči toku řeky vedena nikoliv kolmo, nýbrž diagonálně.

  Loket – dolní jez 

  Další zvláštností tohoto jezu jsou dvě „šlajsny“ (propusti) vedle sebe. Jedna slouží jako rybí přechod (podobně jako je tomu u horního jezu – viz výlet: tramp2 - 26.06.2021), druhá, blíže k pravému břehu, slouží ke splouvání jezu.

  Loket – dolní jez 

  Pěkný pohled na jez je nejen z obou břehů, ale i ze železničního mostu před jezem. Vlak po mostě jezdí sice jen několikrát denně, přesto je nutno při vstupu na most dbát opatrnosti.  Z mostu vstupuje železniční trať do tunelu, z nějž vychází za skalnatým ostrohem, na němž stojí historické centrum města. Pár desítek metrů od tunelu se nachází nádraží.

  Loket – dolní jez 

  Od jezu je z pravého břehu výhled na část města, kde za Černou věží „vykukuje“ hrad. Střechy hradu a Černou věž lze vidět i ze železničního mostu. Ovšem nejlepší pohled na historickou část Lokte poskytuje místo pár desítek metrů proti proudu řeky směrem k lávce pro pěší tzv. „houpačáku“.

  Loket – dolní jez 

  Na levém břehu řeky jsou objekty související s provozem jezu a také bytové domy. Tuto část břehu obtéká cca 200 m dlouhý vodní náhon, který z této lokality činí ostrov. A Ostrovem je toto místo Loketskými občany i nazýváno.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Přehrada a vodní nádrž Nechranice

  Přehrada a vodní nádrž Nechranice

  Vodní nádrž Nechranice leží na řece Ohři mezi městy Kadaň a Žatec v okrese Chomutov v Ústeckém kraji.

  rozhledna Svatý kopeček

  rozhledna Svatý kopeček

  Rozhledna Svatý kopeček se nachází na zalesněném čedičovém vrchu, který se vypíná nad město Kadaň.

  Loket – kříž na Robiči

  Loket – kříž na Robiči

  V lesním porostu na hřebenu vrchu Robič, jižně od historického centra města Lokte, stojí dřevěný kříž s ukřižovaným Kristem. Před ním je vybudováno odpočinkové místo s ohništěm.

  Kostel sv. Petra a Pavla v Březně (u Chomutova)

  Kostel sv. Petra a Pavla v Březně (u Chomutova)

  Obec Březno leží v Podkrušnohoří v Ústeckém kraji, 7 km jižně od okresního města Chomutova. Obci dominuje kostel sv. Petra a Pavla, nacházející se v jejím centru.

  Krušné hory - Plešivec

  Krušné hory - Plešivec

  Jeden z výrazných krušnohorských vrchů na Karlovarsku, dosahující nadmořské výšky 1028 m, německy zvaný Plessberg. Na vrcholu stojí od roku 1895 osmiboká rozhledna, vysoká 16 m (ale o té až jindy).