Valeč

Valeč

Kategorie

Města a obce

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Podbořany

Nadmořská výška

520 m n. m.

Popis

Valeč je obec na samém východním okraji Karlovarského kraje. Do Ústeckého kraje je odtud „coby kamenem dohodil“, zhruba tak 1 kilometr. Nachází se cca 3 km severně od silnice I/6, spojující Karlovy Vary s Prahou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • První písemná zpráva o obci pochází z roku 1358, tedy z období vlády Karla IV. Panství však bylo spojeno až za období královského podkomořího Jakuba Kyšperského z Vřesovic. V roce 1514 získala Valeč na základě jeho žádosti od Vladislava II. městská práva. Od roku 1694 vlastnil panství Jan Kryštof Kager, svobodný pan ze Štampachu. Velkolepě přestavil zámek, celý zámecký areál a zvelebil celé panství za účasti předních výtvarných umělců a architektů své doby.

  Valeč

  Obyvatelstvo Valče bylo až do roku 1945 německé národnosti. Po násilném odsunu německých obyvatel po roce 1945 jsou obyvateli městečka Češi. Městečko Valeč má v současné době zhruba 400 obyvatel. Od roku 1996 je historické jádro městečka, rozkládajícího se na východním úpatí Doupovských hor, vyhlášeno městskou památkovou zónou.  

  Valeč 

  Nejcennější a také nejznámější částí Valče je zámecký areál se samotným zámkem. V areálu je celá řada významných technických, architektonických a výtvarných děl, k nimž se vrátím v některých příštích popisech a fotek z výletu.

  Valeč 

  Již v samotné obci je rovněž řada objektů stojících za pozornost. Stojí zde opravená budova radnice (dnes sídlo obecního úřadu), původní špitál, několik dalších zajímavých historických domů, kostel Narození sv. Jana Křtitele, pod obecní kašnou na náměstí kámen – rozcestník.

  Valeč 

  Na Valeč je pěkný pohled z Křížové cesty a zejména od Kalvárie na jejím konci.

  Valeč 

  V době mojí návštěvy se na přilehlých ploch západně od zámku konala technoparty. Proto nebylo možno navštívit některé památky (Iluzivní brány, případně zříceninu hradu Neuhaus.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Jezero Most

  Jezero Most

  Jezero Most se rozkládá severně od nynějšího města Mostu v lokalitě, kde dříve stávalo městské centrum tehdejšího královského města před tím, než ustoupilo hnědouhelnému lomu.

  Karlovy Vary – Císařské lázně (Lázně I)

  Karlovy Vary – Císařské lázně (Lázně I)

  Budova Císařských lázní (známých také jako Lázně I) se nachází v Karlových Varech na jižním konci lázeňského území naproti světoznámému Grandhotelu Pupp. V současné době není k léčebným účelům využívána.

  Vyhlídka Vodojem s pohledem na Ostrov a Krušné hory

  Vyhlídka Vodojem s pohledem na Ostrov a Krušné hory

  Jihovýchodně od Ostrova poblíž vesničky Moříčov stojí objekt bývalého vodojemu. Na jeho střeše byla vybudována turistická vyhlídka.

  Karlovy Vary – kaple sv. Linharta

  Karlovy Vary – kaple sv. Linharta

  Kaple sv. Linharta stojí v lázeňských městských lesích v lokalitě sv. Linhart nad karlovarskou městskou čtvrtí Doubí.

  Klínovec – vyhlídková věž

  Klínovec – vyhlídková věž

  Na Klínovci kromě dominantní věže televizního vysílače stojí rovněž momentálně nefunkční hotel s nedávno rekonstruovanou vyhlídkovou věží. Z této rozhledny je báječný kruhový výhled.