Podolský most

Podolský most

Kategorie

Technické památky

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Písek

Nadmořská výška

385 m n. m.

Popis

Železobetonový most, dlouhý 510 m, překlenuje celé údolí Vltavy mezi obcemi Temešvár a Podolí. Stojí necelých 15 km od okresního města Písku v Jihočeském kraji.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Most byl vybudován mezi roky 1939 a 1943, aby nahradil původní starý řetězový most vybudovaný v roce 1848. Tento původní most byl v roce 1960 v souvislosti s výstavbou Orlické přehrady rozebrán a přemístěn na řeku Lužnici, k vesnici Stádlec a je známý jako Stádlecký most.

  Podolský most 

  Most je dlouhý 510 m a tvoří jej několik oblouků, z nichž ten největší má rozpon 150 m a krajní 36,65 m. Na pravém vltavském břehu je 6 polí, na levém jen dvě. Šířka mostu je pouhých 8,5 m (6,5 m vozovka a 2x 1 m tvoří chodníky). Vozovka leží ve výšce 55-65 m nad řekou. Šířka klenby ve vrcholu oblouků je 7,5 metru, v patkách 9,5 metru, vzepětí klenby hl. oblouku je 41,8 metru, jeho tloušťka činí 2,0 m.

  Podolský most 

  Most je součástí silnice spojující města Písek a Tábor a leží mezi obcemi Podolí I a Temešvár. Při obou koncích mostu se nachází parkoviště a na levém břehu je navíc upravena vyhlídka s přístřeškem a informační tabulí. Rovněž se zde nachází kiosek s občerstvením.

  Podolský most 

  Za 2. světové války byl most důležitou dopravní spojnicí. Oba břehy Vltavy navíc v roce 1945 tvořily demarkační linii mezi americkou částí okupovaného Československa a sovětskou částí okupovaného Československa. V dubnu a květnu 1945 sloužil most jako ústupová cesta části německých jednotek do amerického zajetí. Vojáci americké 3. armády zde v květnu 1945 čekali dva týdny na příjezd sovětských vojsk (v roce 2000 zde byla k této události odhalena pamětní deska).

  Podolský most

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kostel sv. Alžběty v Blažejově

  Kostel sv. Alžběty v Blažejově

  Blažejov je malá obec v jihočeském kraji, necelých cca 5 km východně od okresního města Jindřichova Hradce. Dominantní stavbou této obce je kostel sv. Alžběty.

  Dačice – dřevěné plastiky na břehu řeky Moravské Dyje

  Dačice – dřevěné plastiky na břehu řeky Moravské Dyje

  Dačice – moravské město v okrese Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji. Ve městě se nachází celá řada památek – viz předchozí výlety tramp2 (15.09.2020, 28.11.2020, 06.12,2020, 12.12.2020, 03.01. 2021, 17.01.2021).

  Horažďovice – kostel sv. Petra a Pavla

  Horažďovice – kostel sv. Petra a Pavla

  V Horažďovicích, v jihozápadním cípu Mírového náměstí, v bezprostředním sousedství zámku stojí gotický kostel sv. Petra a Pavla.

  Zoopark Na Hrádečku

  Zoopark Na Hrádečku

  Soukromá malá zoologická zahrada se nachází v obci Horní Pěna, cca 4 km jižně od okresního města Jindřichův Hradec. Je nejmladší zoologickou zahradou na území Jižních Čech.

  Besednice

  Besednice

  Člověk nemusí jezdit přímo do Holašovic, aby pohlédl na původní vesnická stavení. Stačí navštívit například městys Besednice. Obec s necelou tisícovkou obyvatel, jíž prochází silnice č. 157, spojující Český Krumlov a Trhové Sviny.