Loket – horní jez

Loket – horní jez

Kategorie

Technické památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Loket

Nadmořská výška

390 m n. m.

Popis

Městem Loket protéká řeka |Ohře. Nad jejím meandrem stojí historická část města. Jižně od centra města je na řece vybudován jez. Je jedním ze dvou jezů na území Lokte (pokud nepočítáme kamenný práh v místě, kde řeka přitéká do města).

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Jez se nachází mezi Zahradní ulicí a svahem zvedajícím se k silnici několik desítek metrů východně od Kolovratské skály. Před několika let byl jez rekonstruován, přibyl rybí přechod,

  který někteří vodáci přes zákaz využívají jako šlajsnu ke sjíždění jezu.

  Loket – horní jez 

  Rovněž byl v tomto místě upraven pravý břeh řeky Ohře, byly vykáceny staré stromy a jiné dřeviny a vystavěny schůdky pro přenášení lodí. Pamatuji, že při mém prvním splouvání řeky bylo nutno lodě kolem jezu přenášet po kamenitém svažitém břehu mezi stromy. Dnes zde mají vodáci přehledný a pohodlný terén.

  Loket – horní jez 

  Nyní informace pro vodáky. Jez zde lze překonávat několika způsoby. Ti odvážnější jez projíždějí tzv. šlajsnou, někteří vodáci překonávají jez „koníčkováním“ (vedením lodí šlajsnou chůzí po její stěně). Většina vodáků však jez přenáší. Najdou se i odvážlivci, kteří jez skáčou přes hranu jezu bokem po vodní vlně. Občas se najdou i tací, kteří jez sjíždění špičkou lodi napřed podobně, jako sjíždějí jez posádky raftů. Rafty sjíždějí jez vlevo.

  Loket – horní jez 

  Zdá se, že místo s jezem je zajímavé pouze pro vodáky. Ale pravda je jiná. Kolem jezu vede pěšina od „houpačáku“ (lanového mostu přes řeku – viz výlet tramp2 01.05.2021) vzhůru na Kolovratskou skálu (viz výlet tramp 19.05.2017). Od jezu je báječný pohled na historické centrum města, nacházející se na skalnatém ostrohu.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Bouřňák  (Krušné hory)

  Bouřňák (Krušné hory)

  Bouřňák je vrchol nacházející se v Loučenské hornatině v severovýchodní části Krušných hor. Se svými 869 m n. m. je druhou nejvyšší horou Teplicka.

  Krušné hory – Jelení hora

  Krušné hory – Jelení hora

  Jelení hora, která je výraznou dominantou okolní krajiny, se nachází nad přehradní nádrží Přísečnice v chomutovském okrese při hranici s Německem. Svojí výškou 994 m je nejvyšší horou chomutovského okresu.

  hrad Doubravka

  hrad Doubravka

  Na jihovýchodním okraji Teplic, asi kilometr od centra města, se nachází nepřehlédnutelná a nad okolím dominující Doubravská hora s hradem Doubravka.

  Litvínov – Osada (2. část)

  Litvínov – Osada (2. část)

  Druhá část Osady navazuje na část první. Jde o výstavbu uceleného souboru sídliště řadových domků od Podkrušnohorské ulice směrem k lesu (k nynějším Loučkám). Opět jde o zajímavý urbanistický počin.

  Přírodní památka Vysoký kámen

  Přírodní památka Vysoký kámen

  Tato přírodní památka o rozloze 3, 64 ha se rozprostírá na skalním masivu – skalnatém hřbetě nad bývalou obcí, nyní spíše osadou Kámen v Přírodním parku Leopoldovy Hamry cca 6 km jihozápadozápadně od města Kraslice.