Březno – Magická brána

Březno – Magická brána

Kategorie

Ostatní

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Chomutov

Nadmořská výška

280 m n. m.

Popis

Umělecké dílo, celým názvem Magická brána – Hodiny života, se nachází v obci Březno v Ústeckém kraji v okrese Chomutov.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Obec Březno leží v Podkrušnohoří v Ústeckém kraji, 7 km jižně od okresního města Chomutova. V obci, včetně jejích místních částí, žije cca 1400 obyvatel.

  Březno – Magická brána

  Při vjezdu do obce směrem od Chomutova se vlevo nachází hřbitov. Vnější stěnu márnice hřbitova zdobí umělecké dílo nazvané Magická brána – Hodiny života, jehož autorem je Václav Krob. Dílo vzniklo v roce 2015.

  Březno – Magická brána 

  Na hřbitově, poblíž vchodu, stojí dřevěná zvonička a vedle ní nízká plastika.

  Březno – Magická brána 

  Za hřbitovem stojí památník obětí tzv. transportů smrti s mužskými vězni z Buchenwaldu.

  Po obou transportech zůstalo v Březně 303 mrtvých, jejichž těla byla uložena do hromadného hrobu za místním hřbitovem. Právě na tomto místě stojí památník vytvořený v roce 2013, jehož autorem je rovněž Václav Krob.

  Březno – Magická brána 

  Na náměstí Míru stojí radnice. Její empírová budova byla postavena v 1. polovině 19. století. Pozornosti neujde věžička vystupující z valbové střechy. Na náměstí se nacházejí rovněž sochařská díla – pomníky obětem válek, soubor barokních soch, plastika v podobě svazku knih.

  Březno – Magická brána 

  Vzhledem ke své velikosti může obec místním občanům nabídnout komfort v podobě pošty, základní i mateřské školy, policie, několika obchodů a restaurace. V posledních deseti letech se díky značným investicím do komunikací, čistírny odpadních vod, místního zdravotního střediska, kotelny aj., podařilo vylepšit ráz obce a zkvalitnit život v obci. Je pamatováno i na

  tvůrčí aktivity občanů, například ve Štefánikově ulici přímo proti Infocentru je v malém domku zřízena keramická dílna.

  Březno – Magická brána 

  V samotné obci a jejím okolí se nachází řada dalších zajímavostí, ale o těch někdy příště. 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Litvínov

  Litvínov

  Litvínov se nachází v Pokrušnohoří v okrese Most. Žije v něm cca 25 tisíc obyvatel, pracujících zejména v hornictví, chemickém průmyslu, textilním průmyslu a ve službách.

  Socha Věrozvěst u Strupčic

  Socha Věrozvěst u Strupčic

  S obcí Strupčice se uživatelé našeho portálu seznámili již v souvislosti s rozhlednou Maják. Dne 02.08.2020 přibyl na portál další výlet tentokrát k uměleckému dílu Strupčická Dalba. Nedaleko stojí další artefakt - socha Věrozvěst.

  Perštejn – pomník zaniklých obcí

  Perštejn – pomník zaniklých obcí

  Obec Perštejn v okrese Chomutov na západním okraji Ústeckého kraje. Kolem obce vede silnice I. Třídy č. 13 označovaná též jako E442. Na jižním okraji obce se nachází uvedený pomník.

  Krušné hory - Mědník u Měděnce

  Krušné hory - Mědník u Měděnce

  Mědník (německy Kupferhubel – doslova „měděná hora“) v nadmořské výšce 910 m leží na hřebeni Krušných hor nad městečkem Měděnec a je zdaleka viditelnou dominantou. Poskytuje i výhled do dalekého okolí.

  Loketské městské opevnění – západní část

  Loketské městské opevnění – západní část

  Tato část opevnění je dobře viditelná z vysokého mostu přes řeku Ohři do historické části města. Je viditelná rovněž ze silnice obcházející město a z vyhlídek na protilehlém vrchu. Vodákům skýtá krásný pohled přímo z řeky.