Vrch Špičák (u Mostu)

Vrch Špičák (u Mostu)

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Most

Nadmořská výška

399 m n. m.

Popis

Špičák je kopec v Českém středohoří - konkrétně Lounském či spíše Bořeňském (podle nejvýraznějšího vrchu) středohoří, dosahující nadmořské výšky 399 m. Nachází se cca 3 km od centra Mostu nad jeho městskou částí Rudolice.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • České středohoří vzniklo sopečnou činností. Na profilu krajiny je tato skutečnost velmi dobře vidět. Jedním z podcelků této oblasti je Bořeňské středohoří, kam kromě Bořně, Želenického vrchu, Zlatníku, Kaňkova patří k Špičák.

  Vrch Špičák (u Mostu) 

  Již při pohledu na Špičák lze poznat, že jeho skalnatý masiv je tvořen z převážné míry čedičem.  

  Vrch Špičák (u Mostu) 

  Na Špičák je možné se vypravit prakticky z několika dvou směrů. Jednak od jihovýchodu z Rudolic nebo od západu ze silnice vedoucí z Mostu do Braňan. V tomto druhém případě je možno parkovat buď u přesunutého kostela Nanebevzetí panny Marie, případně na parkovištích u hřbitova nebo u Jezera Most. Jinou možností je trasa od mosteckého letiště s parkováním u letiště při silnici do Braňan. Tuto variantu jsem zvolil já.

  Vrch Špičák (u Mostu) 

  Na vrchol Špičáku dosud nevede žádné turistické značení, přesto je cesta poměrně pohodlná a jde-li člověk stále do kopce, nemůže zabloudit.

  Vrch Špičák (u Mostu) 

  Protože Špičák je vrch s lesnatým porostem, ze svého vrcholu neposkytuje vyloženě kruhový výhled. Pěkné pohledy jsou však například z jeho západního úbočí nebo do východního směru těšně pod vrcholem.

  Vrch Špičák (u Mostu) 

  Ze Špičáku je dobrý výhled na město Most a jeho tři kopce Hněvín, Široký vrch a Ressl, jakož i na nedávno napuštěné Jezero Most a za ním v dáli chemické závody Chemopetrol, města Litvínov a Meziboří a hřeben Krušných hor.

  Vrch Špičák (u Mostu) 

  Pěkný výhled je rovněž na letiště a vrchy Kaňkov, Bořeň, Želenický vrch a Zlatník.

   

  Ve směru na Louny je daleký výhled na Dlouhou horu, Brník, Srdov, Oblík, Milou a Ranou.

   

  Obrázky pořízené z vrcholu Špičáku jsou zaznamenány hned v následujícím albu.

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Krušné hory - Měděnec

  Krušné hory - Měděnec

  Měděnec je městečko nacházející se na samém hřebenu střední části Krušných hor v nadmořské výšce 845 m, v okrese Chomutov. Prochází jím silnice č. 223. Žije zde 150 obyvatel. Nad městečkem se vypíná vrch Mědník.

  Vyhlídka Pískovec na povrchový důl a |Krušné hory

  Vyhlídka Pískovec na povrchový důl a |Krušné hory

  Vyhlídka Pískovec se nachází na jižním okraji dřívějšího hnědouhelného lomu Družba, cca 1 km západně od Nového Sedla (města na Sokolovsku) a cca 5 km vzdušnou čarou západně od Karlových Varů.

  Karlovy Vary – Císařské lázně (Lázně I)

  Karlovy Vary – Císařské lázně (Lázně I)

  Budova Císařských lázní (známých také jako Lázně I) se nachází v Karlových Varech na jižním konci lázeňského území naproti světoznámému Grandhotelu Pupp. V současné době není k léčebným účelům využívána.

  Litvínov

  Litvínov

  Litvínov se nachází v Pokrušnohoří v okrese Most. Žije v něm cca 25 tisíc obyvatel, pracujících zejména v hornictví, chemickém průmyslu, textilním průmyslu a ve službách.

  Zbytky hradu Hunderberg

  Zbytky hradu Hunderberg

  Zbytky hradu Hunderberg se nacházejí v městečku Bochov v okrese Karlovy Vary v Karlovarském kraji. Pravda, z hradu toho mnoho nezbylo, ale jsou odtud pěkné výhledy.