Loketský most

Loketský most

Kategorie

Technické památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Loket

Nadmořská výška

415 m n. m.

Popis

Kromě hradu Loket a historického centra města, jež je městskou památkovou rezervací, patří mezi dominanty města rovněž most nad řekou Ohří, přes který vede cesta na historické náměstí T.G. Masaryka ve směru od Sokolova.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Železobetonový most o třech polích, postavený v letech 1934-1935 je 116 m dlouhý a jeho hlavní oblouk s elipsovitou klenbou má rozpětí 74,6 m a vzepětí 17,5 m. Vozovka se nachází ve výšce 21,27 m nad hladinou řeky a volná šířka mostu mezi zábradlími je 9,86 m (6 m činí vozovka a 2 x 1,93 m chodníky). Most je určen pro osobní vozidla, pro pěší a pro zásobovací a servisní vozidla a vozidla služeb. Není určen například pro kamionovou dopravu, neboť historické městské centrum není průjezdné.

  Loketský most 

  Most měl svého předchůdce. Byl jím řetězový most císaře Ferdinanda z roku 1835, svého času největší český řetězový most, výjimečný zejména svou výškou nad hladinou, která činila přibližně 20 m. Tento řetězový most sloužil veřejnosti do roku 1928, kdy byl pro špatný technický stav uzavřen a v roce 1931 zbořen.  

  Loketský most 

  Most na západním okraji historického centra Lokte byl po roce 1945 největším českým obloukovým mostem a byl až do 90. let 20. století posledním svého druhu postaveným na území České republiky. Vzhledem k tomu, že je dobře viditelný téměř ze všech stran, stal se jednou z dominant města.

  Loketský most 

  Každoročně před most, zejména v turistické sezoně, proudí davy návštěvníků města a jeho hradu. Na náměstí T.G. Masaryka je pouze omezený počet parkovacích míst, návštěvníkům však slouží parkoviště v blízkosti mostu (vedle čerpací stanice pohonných hmot) a další parkoviště jak v intravilánu, tak extravilánu města.

  Loketský most 

  Podoba mostu je zachycena na mnoha fotografiích a pohlednicích, právě z mostu bývá často fotografován i místní hrad.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Zámecký park v Duchcově

  Zámecký park v Duchcově

  Pod severozápadním průčelím Státního zámku v Duchcově se rozkládá rozlehlý park (někdy též nazývaný jako Zámecká zahrada). Kromě zajímavých dřevin, jezírek a staveb jsou zde k vidění i další prvky zahradní architektury

  Mikulášská jízda na Hartenberg

  Mikulášská jízda na Hartenberg

  Zřícenina původního gotického hradu, přestavěného na zámek – Hartenberg, se nachází nad vsí Hřebeny, severně od Sokolova. Stojí na ostrohu na pravém břehu řeky Svatavy ve výšce 510 m n.m.. Je chráněnou kulturní památkou.

  Karlovy Vary – kamenný viadukt v Doubí

  Karlovy Vary – kamenný viadukt v Doubí

  Kamenný klenbový železniční most se nachází ve svahu nad karlovarskou městskou částí Doubí. Cca 200 m ve směru do koncové stanice Karlovy Vary – dolní nádraží je vlaková zastávka s železničním přejezdem.

  Vyhlídka Pískovec na povrchový důl a |Krušné hory

  Vyhlídka Pískovec na povrchový důl a |Krušné hory

  Vyhlídka Pískovec se nachází na jižním okraji dřívějšího hnědouhelného lomu Družba, cca 1 km západně od Nového Sedla (města na Sokolovsku) a cca 5 km vzdušnou čarou západně od Karlových Varů.

  Tatrovice – kostel sv. Erharda

  Tatrovice – kostel sv. Erharda

  Tatrovice jsou malá obec v Karlovarské kraji a nachází se na úpatí Krušných hor. V dolní části obce stojí pozoruhodný kostel sv. Erharda. Spolu s přilehlou Olivetskou kaplí a dalšími stavbami je chráněn jako kulturní památka České republiky