Zámecký park Dačice

Zámecký park Dačice

Kategorie

Zahrady a parky

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Dačice

Nadmořská výška

475 m n. m.

Popis

Jihozápadně od zámku Dačice (viz výlet: tramp 2 - 20.09.2020) se nalézá rozlehlý zámecký park. Je veřejně přístupný jak občanům města, tak turistům.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Turisté po obhlédnutí historických památek centra města vč. Palackého náměstí, pomníku kostky cukru (viz výlet: tramp 2 - 06.12.2020) a po výstupu na Městskou věž (viz výlet: tramp 2 – 12.12.2020) mají možnost odpočinout si v klidu zámeckého přírodně-krajinářského parku, který se rozkládá za zámkem na svažitém terénu. Množství vegetace, travnaté palouky i průhledy k zámku vytváří příjemné prostředí pro procházky.

  Zámecký park Dačice 

  Již v 16. století, kdy byl postaven zámek zvaný Nový zámek (poznámka: tzv. Starý zámek stojí severně od Palackého náměstí a využívá jej městský úřad), při něm vznikla renesanční zahrada s několika gloriety, vinohradem a ovocným sadem, v období baroka pak byla upravena na park.

  Zámecký park Dačice 

  V roce 1818 se tehdejší majitel Karl Anton Maximilian Dalberg rozhodl vybudovat nový park. Svažitý terén byl inspirací ke vzniku přírodně krajinářského anglického parku. Na ploše 10 hektarů vznikl rybník s ostrůvkem, kaplička, můstky a dnes již zaniklé altány, kuželna, střelnice nebo empírový skleník. I nyní je park bohatý na rozsáhlé travnaté plochy a také množstvím stromů, keřů a bylin, zastoupených v mnoha druzích a kultivarech.

   

  Zámecký park Dačice

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  České Budějovice – Piaristické náměstí a Solnice

  České Budějovice – Piaristické náměstí a Solnice

  Piaristické náměstí v Českých Budějovicích se nachází v historickém jádru města poblíž slepého ramena řeky Malše nedaleko jejího soutoku s Vltavou. Nalezneme na něm řadu historických budov.

  Židova strouha

  Židova strouha

  Židova strouha je romantické kaňonovité údolí s protékajícím potokem obklopeným mohutnými skalami.

  Slavonice – Městská památková rezervace

  Slavonice – Městská památková rezervace

  Slavonice jsou malé historické město v okrese Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji. Centrum města je vyhlášeno jako Městská památková rezervace. Vzhledem k zachovanému historickému jádru města se Slavonicím přezdívá „malá Telč“.

  Boulder u knihovny v Českých Budějovicích

  Boulder u knihovny v Českých Budějovicích

  Skála uprostřed města. Takový unikát je možno vidět v parku před Jihočeskou vědeckou knihovnou v Českých Budějovicích. Obrovský balvan se zde nenachází odjakživa. Byl sem dovezen z Novohradských hor.

  Český Krumlov - Parkán

  Český Krumlov - Parkán

  Parkán je název slepé ulice nacházející se na pravém břehu řeky Vltavy v historické části města tzv. Vnitřním městě (nebo také Starém městě). Je jedním z oblíbených cílů turistů.