Zámecký park Dačice

Zámecký park Dačice

Kategorie

Zahrady a parky

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Dačice

Nadmořská výška

475 m n. m.

Popis

Jihozápadně od zámku Dačice (viz výlet: tramp 2 - 20.09.2020) se nalézá rozlehlý zámecký park. Je veřejně přístupný jak občanům města, tak turistům.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Turisté po obhlédnutí historických památek centra města vč. Palackého náměstí, pomníku kostky cukru (viz výlet: tramp 2 - 06.12.2020) a po výstupu na Městskou věž (viz výlet: tramp 2 – 12.12.2020) mají možnost odpočinout si v klidu zámeckého přírodně-krajinářského parku, který se rozkládá za zámkem na svažitém terénu. Množství vegetace, travnaté palouky i průhledy k zámku vytváří příjemné prostředí pro procházky.

  Zámecký park Dačice 

  Již v 16. století, kdy byl postaven zámek zvaný Nový zámek (poznámka: tzv. Starý zámek stojí severně od Palackého náměstí a využívá jej městský úřad), při něm vznikla renesanční zahrada s několika gloriety, vinohradem a ovocným sadem, v období baroka pak byla upravena na park.

  Zámecký park Dačice 

  V roce 1818 se tehdejší majitel Karl Anton Maximilian Dalberg rozhodl vybudovat nový park. Svažitý terén byl inspirací ke vzniku přírodně krajinářského anglického parku. Na ploše 10 hektarů vznikl rybník s ostrůvkem, kaplička, můstky a dnes již zaniklé altány, kuželna, střelnice nebo empírový skleník. I nyní je park bohatý na rozsáhlé travnaté plochy a také množstvím stromů, keřů a bylin, zastoupených v mnoha druzích a kultivarech.

   

  Zámecký park Dačice

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Hoštice

  Hoštice

  Obec známá z filmové trilogie režiséra Zdeňka Trošky „Slunce, seno …“. Leží na Strakonicku mezi městy Strakonice a Volyně.

  Státní zámek Dačice

  Státní zámek Dačice

  Moravské město Dačice je nejvýchodnější město v okrese Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji. Ve městě se nachází řada zajímavých památek. Jednou z nich je klasicistní zámek.

  České Budějovice – Železná panna

  České Budějovice – Železná panna

  Tak se nazývá čtyřpatrová gotická věž postavená ve 2. polovině 14. století jako součást městského opevnění. Nachází se v těsném sousedství Biskupské zahrady na Zátkově nábřeží při soutoku řek Malše a Vltavy.

  Nová Hlína – kamenný most

  Nová Hlína – kamenný most

  Nová Hlína – vesnička, něco málo přes kilometr od Staré Hlíny, přičemž obě jsou městskými součástmi Třeboně – tedy v Jižních Čechách v okrese Jindřichův Hradec. Obě vesnice se mohou pochlubit technickou památkou.

  Dačice – pomník kostky cukru

  Dačice – pomník kostky cukru

  Zvláštní pomník se nachází ve městě Dačice v okrese Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji. Pomník je věnován kostce cukru. Vynález kostky cukru byl totiž vytvořen v roce 1841 právě v tomto městě.