Malé Litoměřice

Malé Litoměřice

Kategorie

Technické památky

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Litoměřice

Nadmořská výška

150 m n. m.

Popis

Malé Litoměřice je název malého areálu tvořeného miniaturami významných litoměřických staveb a jiným zajímavých objektů. Nachází se nedaleko dolní železniční trati v Máchově ulici v sousedství bývalého nádraží.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Některé z významných litoměřických staveb je možné vidět pohromadě jako miniatury v malém areálu zvaném Malé Litoměřice.

  Malé Litoměřice 

  Jsou zde miniatury především sakrálních staveb, jako je katedrála sv. sv. Štěpána s vyhlídkovou věží, kostel Zvěstování Panny Marie (stojící u Jezuitské koleje), kostel sv. Jakuba. Je zde k vidění například i miniatura historické budovy oblastního muzea a radniční budova s vyhlídkovou věží Kalich.

  Malé Litoměřice 

  Nachází se zde maketa železničního mostu (celý ten areál je „protkán“ železniční tratí s modely vláčků, miniatura budovy původního nádraží (dnes slouží komerčním účelům) a dokonce i maketa hory Radobýl. Zajímavostí je miniatura kaple sv. Jana Křtitele, jejíž reálná stavba stojí hned vedle areálu.

  Malé Litoměřice 

  Vedle popisovaného areálu stojí budova bývalého městského nádraží, v níž je provozována kavárna pod názvem Káva s párou. Před budovou stojí skutečná malá parní lokomotiva.

   

  Malé Litoměřice

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Litoměřice – Mírové náměstí

  Litoměřice – Mírové náměstí

  Mírové náměstí se nachází v historickém centru Litoměřic. Je tvořeno řadou významných a historicky cenných budov. Převážná většina z nich pochází ze středověku, stojí zde i nejstarší doposud stále obývané domy celé České republice.

  Louny – věž Chrámu sv. Mikuláše

  Louny – věž Chrámu sv. Mikuláše

  V historickém centru města se nachází Chrám sv. Mikuláše. Přístupná věž chrámu poskytuje krásné pohledy na město a jeho nejbližší okolí.

  rozhledna Na Horách

  rozhledna Na Horách

  Rozhledna stojící v místě bývalého naváděcího majáku pro letadla..

  kostel Prachová

  kostel Prachová

  Zřícenina kostela se nachází na návrší Prachová, v místě bývalé stejnojmenné vsi.

  České středohoří – vrch Číčov

  České středohoří – vrch Číčov

  Vrch Číčov náleží k Lounskému středohoří a nachází se jihovýchodně od křižovatky silnic č. 12 (Most – Lovosice) a č. 257 (Louny – Bílina) nad vesničkou Hořenec. Jde o holý čedičový kopec s kruhovým výhledem.