Malé Litoměřice

Malé Litoměřice

Kategorie

Technické památky

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Litoměřice

Nadmořská výška

150 m n. m.

Popis

Malé Litoměřice je název malého areálu tvořeného miniaturami významných litoměřických staveb a jiným zajímavých objektů. Nachází se nedaleko dolní železniční trati v Máchově ulici v sousedství bývalého nádraží.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Některé z významných litoměřických staveb je možné vidět pohromadě jako miniatury v malém areálu zvaném Malé Litoměřice.

  Malé Litoměřice 

  Jsou zde miniatury především sakrálních staveb, jako je katedrála sv. sv. Štěpána s vyhlídkovou věží, kostel Zvěstování Panny Marie (stojící u Jezuitské koleje), kostel sv. Jakuba. Je zde k vidění například i miniatura historické budovy oblastního muzea a radniční budova s vyhlídkovou věží Kalich.

  Malé Litoměřice 

  Nachází se zde maketa železničního mostu (celý ten areál je „protkán“ železniční tratí s modely vláčků, miniatura budovy původního nádraží (dnes slouží komerčním účelům) a dokonce i maketa hory Radobýl. Zajímavostí je miniatura kaple sv. Jana Křtitele, jejíž reálná stavba stojí hned vedle areálu.

  Malé Litoměřice 

  Vedle popisovaného areálu stojí budova bývalého městského nádraží, v níž je provozována kavárna pod názvem Káva s párou. Před budovou stojí skutečná malá parní lokomotiva.

   

  Malé Litoměřice

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  České středohoří - Košťálov

  České středohoří - Košťálov

  Zřícenina hradu se nachází na vrchu Košťál (481 m n. m.) nad vesničkou Košťálov, severně od Třebenic. Košťálov patří mezi dominanty Českého středohoří. Za pěkného počasí je z Košťálova nádherný kruhový výhled po celém Českém středohoří.

  Muzeum české vesnice, Peruc

  Muzeum české vesnice, Peruc

  Muzeum ukazuje stroje, nářadí a dalšími předměty používané dřívější generací na českém venkově.

  Hrad Doubravka

  Hrad Doubravka

  Hrad Doubravka se nachází na okraji města Teplic, odtud je krásný výhled na Krušné hory

  Litoměřice – věž u katedrály sv. Štěpána

  Litoměřice – věž u katedrály sv. Štěpána

  V Litoměřicích v bezprostřední blízkosti katedrály sv. Štěpána stojí samostatná vysoká věž, která v současné době slouží rovněž jako věž vyhlídková.

  Litoměřice – vyhlídková věž Kalich

  Litoměřice – vyhlídková věž Kalich

  Vyhlídková věž Kalich v Litoměřicích „shlíží“ na Mírové náměstí přímo ze střechy radnice.