Žďákovský most

Žďákovský most

Kategorie

Technické památky

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Milevsko

Nadmořská výška

400 m n. m.

Popis

Silniční most přes řeku Vltavu se nachází v místě vodní nádrže Orlík. Je součástí silnice spojující města Plzeň a Tábor. Stojí cca 15 km západně od Milevska a cca 12 km východně od Mirovic.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Most se nachází mezi vesnicemi Staré Sedlo na levém břehu a Kostelec nad Vltavou na pravém břehu řeky. Je pojmenován podle zatopené obce Žďákov.

  Žďákovský most 

  Stavba mostu byla údajně zahájena současně se stavbou hráze Orlické přehrady v roce 1958 a po čtyřleté přestávce v letech 1960-4 byla definitivně dokončena roku 1967. V té době byl odborníky považován za největší prostý plnostěnný dvoukloubový ocelový obloukový most na světě. Během let své světové postavení sice ztratil, ale své prvenství v rámci České republiky drží dodnes.

  Žďákovský most 

  Most je dlouhý 542,91 m. Hlavní oblouk o rozpětí 379,60 m mezi pilíři (330 m mezi klouby) podpírá konstrukci, po níž vede dvouproudá silnice ve výšce 50 m nad hladinou jezera a 100 m nad dnem řeky Vltavy. Hmotnost oblouku je 3 100 tun.

  Žďákovský most 

   

  Výlet vložen za součinnosti vnuků Šimona a Štěpána, ktgří pořídili záběry z lodi z hladiny Vltavy. 

  Žďákovský most

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Jihočeská Kaplice

  Jihočeská Kaplice

  Jihočeské město, nacházející se na řece Malši na Soběnovské vrchovině, cca 29 km jižně od Českých Budějovic a cca 17 km jihovýchodně od Českého Krumlova, při mezinárodní silnici E55. Ve městě žije přes 7 tisíc obyvatel.

  Mostek na bývalé trati koněspřežky u Velešína

  Mostek na bývalé trati koněspřežky u Velešína

  Severozápadně od městečka Velešín, nedaleko železniční zastávky Velešín – město stojí zachovalý mostek bývalé trati koňské dráhy.

  ZOO v Hluboké nad Vltavou

  ZOO v Hluboké nad Vltavou

  Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou (jak ní celý její název), dříve Zoo Ohrada, se nachází v blízkosti Hluboké nad Vltavou v těsném sousedství zámku Ohrada, v němž je zřízeno lesní a lovecké muzeum.

  Borovanský mlýn

  Borovanský mlýn

  Nejde o žádnou historickou pamětihodnost, nýbrž o vyhlášenou restauraci s fungujícím penzionem. Nachází se, jak ostatně název napovídá, v blízkosti jihočeského městečka Borovany, cca 20 km jihovýchodně od Českých Budějovic.

  Obludiště v obci Dolní Pěna

  Obludiště v obci Dolní Pěna

  Obec Dolní pěna se rozkládá cca 3 km jižně od okresního města Jindřichova Hradce. V obci je vybudováno zajímavé keřové bludiště neobvyklé velikosti.