Jindřichův Hradec – 15. poledník

Jindřichův Hradec – 15. poledník

Kategorie

Ostatní

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Jindřichův Hradec

Nadmořská výška

477 m n. m.

Popis

V historickém centru Jindřichova Hradce na nároží proboštského kostela Nanebevzetí Panny Marie jsou v uliční dlažbě umístěny dva pruhy z dlažebních kostech, mezi nimiž se nachází kovový pruh označený jako 15. poledník.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Pruh vyznačující 15. poledník patří mezi největší jindřišskohradecké atrakce. Má vyznačovat místo, kterým prochází 15. poledník.

  Jindřichův Hradec – 15. poledník 

  Odkdy je poledník u kostela vyznačen, tedy kdy naši předkové vpravili do dláždění obrubník, který tam byl před nynější úpravou, nikdo neví. Dříve jen nenápadný pruh z dlažebních kostek na první pohled nevěstil nic převratného, v současné úpravě jej při chůzi ke vchodu do kostela lze stěží přehlédnout.

  Jindřichův Hradec – 15. poledník 

  Je to však zřejmě zcela jinak. Zásluhou moderních technologií, zvláště pak údajům z dostatečného počtu družic, dospěli odborníci k závěru, že vyznačení 15. poledníku na nároží kostela Nanebevzetí Panny Marie je chybné, stejně jako jeho směr – orientace podle světových stran. Poledník sice Jindřichovým Hradcem prochází, jenže mnohem blíže k řece Nežárce, kterou dokonce na Staré cestě přechází.

  Jindřichův Hradec – 15. poledník

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Městské opevněné v Třeboni

  Městské opevněné v Třeboni

  Zbytky městského opevnění v Třeboni je možno spatřit na okraji zámeckého parku pod ulicí Novohradskou, která vede po náspu, na jehož druhé straně se rozkládá rybník Svět.

  město Tábor

  město Tábor

  Krátká návštěva centra Tábora s foťákem na krku.

  Hrad Landštejn – hradní věž

  Hrad Landštejn – hradní věž

  Hrad |Landštejn (viz předchozí výlet) má dominantní mohutnou kamennou věž upravenou na rozhlednu. Její ochoz je veřejnosti přístupný a nabízí kruhový výhled.

  Český Krumlov – Křížový vrch

  Český Krumlov – Křížový vrch

  Křížový vrch (někdy také Křížová hora) se nachází severovýchodně od centrální části města, poblíž městské části Horní brána. Ačkoliv jde o vrch, je na jeho vrchol dobrý přístup. Z vrcholu je báječný výhled jak na město, tak na zámek.

  Český Krumlov - Latrán

  Český Krumlov - Latrán

  Latrán je jednou ze dvou částí historického jádra Českého Krumlova. Nachází se na levém břehu Vltavy pod zámkem, rest. východně od zámku. Stejné označení však má i ulice, která prochází touto částí města.