Dačice – pomník kostky cukru

Dačice – pomník kostky cukru

Kategorie

Ostatní

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Dačice

Nadmořská výška

485 m n. m.

Popis

Zvláštní pomník se nachází ve městě Dačice v okrese Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji. Pomník je věnován kostce cukru. Vynález kostky cukru byl totiž vytvořen v roce 1841 právě v tomto městě.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Příběh začal v Dačicích v horní části dnešního Palackého náměstí (vedle radnice) v domě č. 4 (dnešní kulturní dům Beseda). Zde František Grebner, majitel dříve neúspěšného řepného cukrovaru ve 4 km vzdáleném Kostelním Vydří, zřídil rafinerii cukru. Cukr se zde vyráběl v podobě homolí či bochníků, což jednak prodlužovalo jeho výrobu a také znesnadňovalo jeho praktické použití. Cukr se pro použití musel odsekávat a štípat.

  Dačice – pomník kostky cukru 

  V dačické rafinerii cukru působil jako ředitel Jakub Kryštof Rad, rodák ze Švýcarska. Poté, kdy se jeho manželka poranila sekáčkem na cukr, vynalezl lisovací zařízení na výrobu cukru v podobě kostek. Stalo se tak v roce 1841. Tvar kostek navrhla právě paní Radová, údajně proto, aby se daly dobře skladovat a počítat na kusy. Vynálezce Rad získal císařské privilegium na výrobu kostkového cukru na počátku roku 1843 a následně zahájil výrobu a dodávku tohoto cukru na trh.

  Dačice – pomník kostky cukru 

  Vynález výroby cukru v podobě kostky připomíná žulový pomník postavený v roce 1983. Pomník stojí v parčíku v blízkosti kostela sv. Vavřince téměř naproti zámku.

  Dačice – pomník kostky cukru 

  V roce 2012 bylo kolem pomníku kostky cukru do trávníku osazeno 12 žulových desek s cizojazyčnými nápisy, aby si o světovém prvenství, jímž byl vznik kostkového cukru, mohli v různých jazykových mutacích přečíst návštěvníci z ciziny.

  Dačice – pomník kostky cukru 

  Na zdi za pomníkem, která tvoří oplocení přilehlého pozemku, je umístěno pět informačních tabulí popisujících vznik kostkového cukru. Další informace lze získat ve stálé expozici v městském muzeu.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Libín - rozhledna

  Libín - rozhledna

  Libín, který je nejvyšším vrchem Šumavského podhůří, se nachází 4 km jižně od Prachatic.

  Město Prachatice – Městská památková rezervace

  Město Prachatice – Městská památková rezervace

  Prachatice jsou město v Jihočeském kraji v samém podhůří Šumavy. Počtem svých cca 11 tisíc obyvatel se řadí na 7. místo v kraji. Centrum města kolem Velkého náměstí je vyhlášenou Městskou památkovou rezervací.

  Poutní místo Maria Rast am Stein

  Poutní místo Maria Rast am Stein

  Maria Rast am Stein, resp. Maria Rast nebo Panna Marie odpočívající na kameni. Tak se nazývá mariánské poutní místo, které se nachází na severním úbočí Martinkovského vrchu nad Vyšším Brodem.

  Horní Stropnice – kostel sv. Mikuláše

  Horní Stropnice – kostel sv. Mikuláše

  Obec, založená před rokem 1259, v níž žije cca 1550 obyvatel, se nachází na Novohradsku v Jihočeském kraji. Jednou z dominant obce je kostel sv. Mikuláše, nápadný svým vnějším vzhledem.

  Český Krumlov – Vnitřní město

  Český Krumlov – Vnitřní město

  Český Krumlov je historické a v současnosti okresní město v Jihočeském kraji ve vzdálenosti cca 22 km jihojihozápadně od Českých Budějovic. Městem, které se nachází pod hřebenem Blanského lesa, protéká řeka Vltava tvořící zde meandry.