Kostel sv. Barbory v Dubicích

Kostel sv. Barbory v Dubicích

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Nadmořská výška

320 m n. m.

Popis

Kostel sv. Barbory v Dubicích se nachází na území Českého středohoří v Ústecké kraji, cca necelých 10 km jižně od krajského města Ústí nad Labem. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Poutní kostel sv. Barbory v Dubicích byl postaven jako luteránský v roce 1579 na samé hraně svahu nad levým břehem řeky. Kostel je proto dobře viditelný i z pravého břehu řeky Labe například od obce Církvice.

  Kostel sv. Barbory v Dubicích 

  Část obce Dubice, v níž se kostel nachází, nese místní označení Dubičky. Obec Dubice je dobře přístupná po místních komunikacích od města Ústí nad Labem, případně od obce Řehlovice, kde je možno sjet z dálnice D8.

  Kostel sv. Barbory v Dubicích 

  Kostel, zčásti obklopený hřbitovem, je orientovanou stavbou. Má obdélný půdorys. Je jednolodní s polygonálním presbytářem a polygonální zvonicí nad kostelní lodí. Nad polokruhem zakončeným portálem v průčelí kostela se nachází nika se sochou sv. Barbory ze 17. století. Průčelí je zakončeno pozdně renesančním štítem, který je členěný římsami.

  Kostel sv. Barbory v Dubicích 

  Kostel byl několikrát opravována přestavován a za protitransformace se stal katolickým. Není známo, kdy přesně začali Dubice navštěvovat poutníci, ale pravděpodobně se tak dělo již před zahájením reformace. Mimo úcty k Panně Marii zde byla uctívána i socha sv. Barbory. Po skončení třicetileté války na místo začínají proudit poutníci z širokého okolí a jejich počet stále stoupal.

  Kostel sv. Barbory v Dubicích 

  Je třeba zmínit, že od kostela je skvělá vyhlídka na údolí Labe. K posezení je hned u presbytáře kostela instalována jednoduchá lavička. Hledět do labského údolí je možno i z místa pod kostelem. Nejkomfortnější výhled však poskytuje terasa penzionu s restaurací U svaté Barbory. Odtud je pěkný výhled na řeku Labe, na obce na protějším břehu, na svahy nad údolím a s dobrou optikou lze odtud spatřit vyhlídku na hoře Vysoký Ostrý a rozhlednu na hoře Varhošť.

  Kostel sv. Barbory v Dubicích

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Ústí nad Labem – Větruše

  Ústí nad Labem – Větruše

  Větruše je název vyvýšeniny nad řekou Labe v krajském městě Ústí nad Labem. Nachází se zde vyhlídková terasa a zámek, jehož součástí je vyhlídková věž, hotel a restaurace. Místo je výletním cílem, je odtud krásný výhled na město.

  Hradiště u Hlinné

  Hradiště u Hlinné

  Čedičový vrch Hradiště, jehož nadmořská výška dosahuje kóty 545 m, se nachází severně od Litoměřic a jihovýchodně od malé obce Hlinná, odkud vede na vrchol Hradiště žlutě značená turistická cesta. Část vrchu je od r. 1949 přírodní památkou.

  Zbytky hradu Žerotín

  Zbytky hradu Žerotín

  Necelé dva kilometry od známého Panenského Týnce na Lounsku se nachází vesnice Žerotín. Přímo v obci jsou ke spatření zbytky dřívějšího stejnojmenného hradu. Zbytky hradu jsou nemovitou kulturní památkou.

  Panská skála

  Panská skála

  Nejkrásnější a nejznámější skála s učebnicovou ukázkou sloupcové odlučnosti čediče u nás.

  Přehrada Fláje

  Přehrada Fláje

  K přehradě Fláje, jež se nalézá v Krušných horách (739 m n.m.)lze dojet autem autobusem na kole. Jedná se o vodní dílo, které stojí za návštěvu