Kostel sv. Barbory v Dubicích

Kostel sv. Barbory v Dubicích

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Nadmořská výška

320 m n. m.

Popis

Kostel sv. Barbory v Dubicích se nachází na území Českého středohoří v Ústecké kraji, cca necelých 10 km jižně od krajského města Ústí nad Labem. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Poutní kostel sv. Barbory v Dubicích byl postaven jako luteránský v roce 1579 na samé hraně svahu nad levým břehem řeky. Kostel je proto dobře viditelný i z pravého břehu řeky Labe například od obce Církvice.

  Kostel sv. Barbory v Dubicích 

  Část obce Dubice, v níž se kostel nachází, nese místní označení Dubičky. Obec Dubice je dobře přístupná po místních komunikacích od města Ústí nad Labem, případně od obce Řehlovice, kde je možno sjet z dálnice D8.

  Kostel sv. Barbory v Dubicích 

  Kostel, zčásti obklopený hřbitovem, je orientovanou stavbou. Má obdélný půdorys. Je jednolodní s polygonálním presbytářem a polygonální zvonicí nad kostelní lodí. Nad polokruhem zakončeným portálem v průčelí kostela se nachází nika se sochou sv. Barbory ze 17. století. Průčelí je zakončeno pozdně renesančním štítem, který je členěný římsami.

  Kostel sv. Barbory v Dubicích 

  Kostel byl několikrát opravována přestavován a za protitransformace se stal katolickým. Není známo, kdy přesně začali Dubice navštěvovat poutníci, ale pravděpodobně se tak dělo již před zahájením reformace. Mimo úcty k Panně Marii zde byla uctívána i socha sv. Barbory. Po skončení třicetileté války na místo začínají proudit poutníci z širokého okolí a jejich počet stále stoupal.

  Kostel sv. Barbory v Dubicích 

  Je třeba zmínit, že od kostela je skvělá vyhlídka na údolí Labe. K posezení je hned u presbytáře kostela instalována jednoduchá lavička. Hledět do labského údolí je možno i z místa pod kostelem. Nejkomfortnější výhled však poskytuje terasa penzionu s restaurací U svaté Barbory. Odtud je pěkný výhled na řeku Labe, na obce na protějším břehu, na svahy nad údolím a s dobrou optikou lze odtud spatřit vyhlídku na hoře Vysoký Ostrý a rozhlednu na hoře Varhošť.

  Kostel sv. Barbory v Dubicích

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Památník „STÍN“ v Zichovci

  Památník „STÍN“ v Zichovci

  Neobvyklý památník k poctě válečného letce RAF se nachází v obci Zichovec na hranici okresů Louny a Kladno, ve vzdálenosti cca 4 km od Panenského Týnce.

  památný strom Oldřichův dub

  památný strom Oldřichův dub

  U Oldřichova dubu údajně došlo k osudovému setkání knížete Oldřicha a prosté dívky Boženy.

  Panská skála

  Panská skála

  Nejkrásnější a nejznámější skála s učebnicovou ukázkou sloupcové odlučnosti čediče u nás.

  Litoměřice - Mostka (Mostná hora)

  Litoměřice - Mostka (Mostná hora)

  Návrší Mostka, někdy též zvaná Mostná hora (272 m n. m.) je lesem zarostlý kopec v Českém středohoří nacházející se dnes prakticky na severním okraji města Litoměřice. Pěkný výhled ze zdejší rozhledny od jihovýchodu po jihozápad.

  Lipská hora

  Lipská hora

  Skalnatý znělcový masív s úžasnými teráskami na jeho vrcholu.