Zámek Český Rudolec

Zámek Český Rudolec

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Dačice

Nadmořská výška

505 m n. m.

Popis

Novogotický zámek ve stejnojmenné obci na území Přírodního parku Česká Kanada. Zámek stojí cca 7 km západně od města Dačice v okrese Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji. V současnosti je však zámek zříceninou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zámek je pojednán v novogotickém slohu. Však se mu také pro jeho podobu říká Malá Hluboká nebo Moravská Hluboká.

  Zámek Český Rudolec 

  Zámek vznikl na místě dřívější vodní tvrze, která zde byla vybudována z první polovině 14. století. Objekt několikrát měnil majitele, až v roce 1856 kupuje zámek major ženijního vojska Michael Anggelo Ritter von Picchioni. Ten se pustil do rozsáhlé přestavby. Jako vzor mu sloužily zámky v Anglii. Stavební styl v němž byl zámek přestavěn je dnes nazýván Tudorovská nebo také anglosaská novogotika. Jeho tehdejší podoba je prakticky shodná s dnešní podobou zámku. Zámek se stal rodinným dědictvím. Jeho poslední majitel vzhledem ke své nacistické minulosti zámek v roce 1945 opustil a zmizel v Chile.

  Zámek Český Rudolec 

  Po roce 1948 vyl zámek přidělen k užívání místnímu ředitelství Československých Státních Statků (ČSSS). Zámek sloužil jako ubytovací zařízení pro zaměstnance a případné brigádníky statku, později byl ve správě Semenářského Státního Statku Dačice. Do roku 1990 měl zámek různé správce.

  Zámek Český Rudolec 

  Po roce 1991 zámek několikrát změnil majitele, v důsledku čehož pro nevyjasněné majetkové poměry nedošlo k zamýšlené rekonstrukci zámku a ten nadále chátral.

  Zámek Český Rudolec 

  V roce 2010 se v zámku začaly provádět drobné opravy (byla obnovena krytina ozdobného cimbuří, jsou provizorně zabedněny okenní otvory). Objekt byl roku 2011 rovněž zpřístupněn veřejnosti, v roce 2012 došlo k opravě budovy správce a zájezdního hostince. V roce 2014 byla zahájena oprava věže zámku, dokončená v roce 2016. Rekonstrukce zámku bude pokračovat a zámek získá původní novogotickou podobu.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Horní Stropnice – kostel sv. Mikuláše

  Horní Stropnice – kostel sv. Mikuláše

  Obec, založená před rokem 1259, v níž žije cca 1550 obyvatel, se nachází na Novohradsku v Jihočeském kraji. Jednou z dominant obce je kostel sv. Mikuláše, nápadný svým vnějším vzhledem.

  Státní zámek Kratochvíle

  Státní zámek Kratochvíle

  Renesanční zámek Kratochvíle se nachází cca 2 km od Netolic, města v Jižních Čechách v okrese Prachatice. Je zajímavý zejména svým půdorysem. Zámek je ve vlastnictví státu a je veřejnosti přístupný (po zaplacení vstupného).

  Obludiště v obci Dolní Pěna

  Obludiště v obci Dolní Pěna

  Obec Dolní pěna se rozkládá cca 3 km jižně od okresního města Jindřichova Hradce. V obci je vybudováno zajímavé keřové bludiště neobvyklé velikosti.

  Pomník amerických letců k Kaplice

  Pomník amerických letců k Kaplice

  Asi 5 km jižně od jihočeského města Kaplice se poblíž silnice E55 nachází pomník pětice letců USA, kteří se zachránili z poškozeného bombardéru a následně byli zavražděni 9.12.1944 v místě nynějšího pomníku.

  Prachatice – sluneční hodiny

  Prachatice – sluneční hodiny

  Sluneční hodiny v Prachaticích jsou monumentální geometrickou plastikou. Nacházejí se na rohu Zahradní a Zvolenské ulice, poblíž Malého náměstí, naproti obchodnímu domu Prior.