Zámek Český Rudolec

Zámek Český Rudolec

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Dačice

Nadmořská výška

505 m n. m.

Popis

Novogotický zámek ve stejnojmenné obci na území Přírodního parku Česká Kanada. Zámek stojí cca 7 km západně od města Dačice v okrese Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji. V současnosti je však zámek zříceninou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zámek je pojednán v novogotickém slohu. Však se mu také pro jeho podobu říká Malá Hluboká nebo Moravská Hluboká.

  Zámek Český Rudolec 

  Zámek vznikl na místě dřívější vodní tvrze, která zde byla vybudována z první polovině 14. století. Objekt několikrát měnil majitele, až v roce 1856 kupuje zámek major ženijního vojska Michael Anggelo Ritter von Picchioni. Ten se pustil do rozsáhlé přestavby. Jako vzor mu sloužily zámky v Anglii. Stavební styl v němž byl zámek přestavěn je dnes nazýván Tudorovská nebo také anglosaská novogotika. Jeho tehdejší podoba je prakticky shodná s dnešní podobou zámku. Zámek se stal rodinným dědictvím. Jeho poslední majitel vzhledem ke své nacistické minulosti zámek v roce 1945 opustil a zmizel v Chile.

  Zámek Český Rudolec 

  Po roce 1948 vyl zámek přidělen k užívání místnímu ředitelství Československých Státních Statků (ČSSS). Zámek sloužil jako ubytovací zařízení pro zaměstnance a případné brigádníky statku, později byl ve správě Semenářského Státního Statku Dačice. Do roku 1990 měl zámek různé správce.

  Zámek Český Rudolec 

  Po roce 1991 zámek několikrát změnil majitele, v důsledku čehož pro nevyjasněné majetkové poměry nedošlo k zamýšlené rekonstrukci zámku a ten nadále chátral.

  Zámek Český Rudolec 

  V roce 2010 se v zámku začaly provádět drobné opravy (byla obnovena krytina ozdobného cimbuří, jsou provizorně zabedněny okenní otvory). Objekt byl roku 2011 rovněž zpřístupněn veřejnosti, v roce 2012 došlo k opravě budovy správce a zájezdního hostince. V roce 2014 byla zahájena oprava věže zámku, dokončená v roce 2016. Rekonstrukce zámku bude pokračovat a zámek získá původní novogotickou podobu.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Holašovice

  Holašovice

  Jihočeská vesnička nacházející se cca 15 km západně od Českých Budějovic. Od roku 1998 je zapsána na seznamu dědictví UNESCO. Jde o zcela zachovaný soubor středověkých usedlostí, které jsou postaveny podél obdélníkové návsi.

  Strakonický jez

  Strakonický jez

  Horní strakonický jez se na řece Otavě nachází hned pod Strakonickým hradem, prakticky v centru města.

  visutá lávka u Bechyně

  visutá lávka u Bechyně

  Jedním z několika krásných míst, které lze v okolí Bechyně navštívit, je visutá lávka.

  Soběslav – městská památková zóna

  Soběslav – městská památková zóna

  Město Soběslav se nachází v Jihočeském kraji v okrese Tábor. Je vzdáleno jižně od Tábora cca 18 km. Jeho městské centrum je vyhlášeno jako městská památková zóna.

  Borovanský mlýn

  Borovanský mlýn

  Nejde o žádnou historickou pamětihodnost, nýbrž o vyhlášenou restauraci s fungujícím penzionem. Nachází se, jak ostatně název napovídá, v blízkosti jihočeského městečka Borovany, cca 20 km jihovýchodně od Českých Budějovic.