Landštejn - zřícenina hradu

Landštejn - zřícenina hradu

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Slavonice

Nadmořská výška

650 m n. m.

Popis

Zřícenina rozlehlého hradu v Jihočeském kraji v okrese Jindřichův Hradec. Hrad stojí na území České Kanady nedaleko Slavonic.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Královský hrad Landštejn založil po roce 1222 český král Přemysl Otakar I. jako strážní hrad k obraně zemské stezky a hranice s Rakouskem. Ve 13. století pak přešel pod správu Vítkovců, jejichž jedna větev je dokonce označována jako páni z Landštena. Za přestavbou hradu na pohodlnější renesanční sídlo stojí rod Krajířů. Po nich rychle střídal majitele a pustl. Největší ranou byl pak požár obytné části v roce 1771. Nyní je ve vlastnictví státu a po rozsáhlé rekonstrukci je od roku 1990 přístupný veřejnosti.

  Landštejn - zřícenina hradu

  Hrad je jednou z nejvýznamnějších románských památek ve střední Evropě. Později prošel

  řadou úprav – nejprve byl goticky dostavěn, později renesančně upraven a v době baroka byly provedeny některé dílčí úpravy (například vystavěny dělostřelecké bašty). Sláva Landštejna však pohasla v roce 1771, kdy po úderu blesku hrad vyhořel a následně postupně chátral.

  Landštejn - zřícenina hradu 

  V roce 2020 na hradě probíhají rozsáhlé rekonstrukční práce, patrně většího rozsahu, jak je zřejmé se souborů fotografií. Přesto, že některé objekty hradu jsou nezastřešené, tedy vystavené povětrnostním vlivům, v jiných částech hradu je možno si prohlédnout vystavené panely s informacemi. Již upraveným objektem je hradní věž, ale o té někdy příště.

  Landštejn - zřícenina hradu 

  Hrad je přístupný veřejnosti, vstup je zpoplatněný v pokladně umístěné ve vstupní bráně hradu. Rovněž je zpoplatněno parkování na parkovišti téměř v bezprostřední blízkosti hradu.

  Landštejn - zřícenina hradu

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Jindřichův Hradec – Nežárecká brána

  Jindřichův Hradec – Nežárecká brána

  Nežárecká brána se nachází v historickém centru Jindřichova Hradce – viz mapka.

  Hojná Voda – kamenná zvonice

  Hojná Voda – kamenná zvonice

  V Novohradských horách pod Kraví horou v obci Hojná voda stojí zajímavý objekt. Je jím kamenná zvonice se Zvonem setkávání. Od zvonice je báječný pohled do krajiny.

  Železný most v Putimi

  Železný most v Putimi

  Železný most v Putimi stojí pár desítek metrů západně od mostu kamenného (viz výlet 22.12.2019).

  Nová Hlína – kamenný most

  Nová Hlína – kamenný most

  Nová Hlína – vesnička, něco málo přes kilometr od Staré Hlíny, přičemž obě jsou městskými součástmi Třeboně – tedy v Jižních Čechách v okrese Jindřichův Hradec. Obě vesnice se mohou pochlubit technickou památkou.

  Památník Járy Cimrmana v Kaprounu

  Památník Járy Cimrmana v Kaprounu

  Z geografického hlediska se památník Járy Cimrmana spolu s kamennou mohylou nenachází přímo ve vesničce Kaprounu, nýbrž u železniční zastávky Kaproun, vzdálené od vsi cca 2 km (viz výlet 01.10.2020).