Státní zámek Dačice

Státní zámek Dačice

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Dačice

Nadmořská výška

480 m n. m.

Popis

Moravské město Dačice je nejvýchodnější město v okrese Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji. Ve městě se nachází řada zajímavých památek. Jednou z nich je klasicistní zámek.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zámek stojí v jihozápadním cípu města, cca 200 metrů od městského centra. Zámek je obklopen parkem, který je jihozápadně od zámku poměrně rozlehlý.

  Státní zámek Dačice 

  Zámek je rovněž označován jako Nový dačický zámek (Starý zámek stojí ve východní části města a je městem využíván jako jedna z budov městského úřadu). Nový dačický zámek stojí

  na křižovatce Hradecké ulice a Havlíčkova náměstí. Je vlastnictvím státu a jeho správu zajišťuje Národní památkový ústav. Je památkově chráněn jako národní kulturní památka. Je přístupný veřejnosti.

  Státní zámek Dačice 

  Zámek byl vystavěn Oldřichem Krajířem z Krajku krátce před rokem 1591 v renesančním slohu. Jak měnil vlastníky, byl také přestavován, nejprve barokně, později empírově. V roce 1940 umírá poslední majitel z rodu Dalbergů a zámek na krátkou dobu získali Salmové. Těm však byl v roce 1945 zestátněn a následně zpřístupněn veřejnosti. Zámek získal svou dnešní podobu během přestavby ve 30. letech 19. století. Mezi roky 1990 až 1996 pak proběhla jeho rekonstrukce.

  Státní zámek Dačice 

  Mezi zámkem a Hradeckou ulicí se nachází parčík, v němž blíže uvedené ulici stojí Mariánský sloup s barokním sousoším z roku 1725. Interiéry zámku jsou však přístupné vchodem na jižní straně zámku. Vstup je zpoplatněn. Vedle vchodu do zámku se nachází kavárna.

  Státní zámek Dačice 

  Parkování je možné v bezprostřední blízkosti zámku na Havlíčkově náměstí.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  hrad Šelmberk

  hrad Šelmberk

  Hrad Šelmberk nebo také Království Danar se nachází na malé vyvýšenině u Mladé Vožice.

  Poutní kostel v Dobré Vodě

  Poutní kostel v Dobré Vodě

  Poutní kostel Panny Marie Těšitelky stojí v Novohradských horách v Jihočeském kraji ve vsi Dobrá Voda, místní části Městečka Horní Stropnice. Na úpatí Kraví hory je za dobrého počasí zdaleka viditelný z Českobudějovicka a Třeboňska.

  Město Prachatice – Městská památková rezervace

  Město Prachatice – Městská památková rezervace

  Prachatice jsou město v Jihočeském kraji v samém podhůří Šumavy. Počtem svých cca 11 tisíc obyvatel se řadí na 7. místo v kraji. Centrum města kolem Velkého náměstí je vyhlášenou Městskou památkovou rezervací.

  Lipno nad Vltavou – Království lesa

  Lipno nad Vltavou – Království lesa

  Království lesa je přírodní hřiště s celou řadou atrakcí pro děti různého věku. Nachází se z větší části v lesním porostu se na úpatí vrchu Kramolína nad Lipnem nad Vltavou. Přístupné je od Lipna nebo od Stezky korunami stromů.

  České Budějovice – bývalý dominikánský klášter

  České Budějovice – bývalý dominikánský klášter

  Areál bývalého dominikánského kláštera v Českých Budějovicích se nachází na Piaristickém náměstí. Patří mezi nejstarší budovy v historickém centru města. Klášter je chráněn jako kulturní památka České republiky.