Státní zámek Dačice

Státní zámek Dačice

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Dačice

Nadmořská výška

480 m n. m.

Popis

Moravské město Dačice je nejvýchodnější město v okrese Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji. Ve městě se nachází řada zajímavých památek. Jednou z nich je klasicistní zámek.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zámek stojí v jihozápadním cípu města, cca 200 metrů od městského centra. Zámek je obklopen parkem, který je jihozápadně od zámku poměrně rozlehlý.

  Státní zámek Dačice 

  Zámek je rovněž označován jako Nový dačický zámek (Starý zámek stojí ve východní části města a je městem využíván jako jedna z budov městského úřadu). Nový dačický zámek stojí

  na křižovatce Hradecké ulice a Havlíčkova náměstí. Je vlastnictvím státu a jeho správu zajišťuje Národní památkový ústav. Je památkově chráněn jako národní kulturní památka. Je přístupný veřejnosti.

  Státní zámek Dačice 

  Zámek byl vystavěn Oldřichem Krajířem z Krajku krátce před rokem 1591 v renesančním slohu. Jak měnil vlastníky, byl také přestavován, nejprve barokně, později empírově. V roce 1940 umírá poslední majitel z rodu Dalbergů a zámek na krátkou dobu získali Salmové. Těm však byl v roce 1945 zestátněn a následně zpřístupněn veřejnosti. Zámek získal svou dnešní podobu během přestavby ve 30. letech 19. století. Mezi roky 1990 až 1996 pak proběhla jeho rekonstrukce.

  Státní zámek Dačice 

  Mezi zámkem a Hradeckou ulicí se nachází parčík, v němž blíže uvedené ulici stojí Mariánský sloup s barokním sousoším z roku 1725. Interiéry zámku jsou však přístupné vchodem na jižní straně zámku. Vstup je zpoplatněn. Vedle vchodu do zámku se nachází kavárna.

  Státní zámek Dačice 

  Parkování je možné v bezprostřední blízkosti zámku na Havlíčkově náměstí.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Trhových Svinech

  Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Trhových Svinech

  V jihočeských Trhových Svinech stojí jedna z historicky zajímavých sakrálních památek. Je jí kostel Nanebevzetí Panny Marie, původně raně gotická stavba, přestavěná v 15. století do téměř dnešní podoby.

  Helfenburk u Bavorova – hradní vyhlídková věž

  Helfenburk u Bavorova – hradní vyhlídková věž

  Jedna ze dvou hradních věží na Helfenburku v současné době slouží jako rozhledna. Z ní je pěkný výhled na celou zříceninu hradu. Za dobrého počasí poskytuje věž báječný výhled na okolí hradu i do dáli.

  Jindřichův Hradec – městská památková rezervace

  Jindřichův Hradec – městská památková rezervace

  Město Jindřichův Hradec se rozkládá v jihovýchodním cípu Jihočeského kraje na řece Nežárce. Od krajského města Českých Budějovic je toto centrum stejnojmenného okresu vzdáleno cca 50 km severovýchodním směrem.

  Římov – Křížová cesta

  Římov – Křížová cesta

  Křížová cesta náleží k poutnímu místu s Loretánskou kaplí v Římově. Její začátek je u Loretánské kaple v areálu poutního místa uprostřed obce a její závěr je u Božího hrobu pod obcí na břehu řeky Malše.

  Horní Stropnice – kostel sv. Mikuláše

  Horní Stropnice – kostel sv. Mikuláše

  Obec, založená před rokem 1259, v níž žije cca 1550 obyvatel, se nachází na Novohradsku v Jihočeském kraji. Jednou z dominant obce je kostel sv. Mikuláše, nápadný svým vnějším vzhledem.