Státní zámek Dačice

Státní zámek Dačice

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Dačice

Nadmořská výška

480 m n. m.

Popis

Moravské město Dačice je nejvýchodnější město v okrese Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji. Ve městě se nachází řada zajímavých památek. Jednou z nich je klasicistní zámek.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zámek stojí v jihozápadním cípu města, cca 200 metrů od městského centra. Zámek je obklopen parkem, který je jihozápadně od zámku poměrně rozlehlý.

  Státní zámek Dačice 

  Zámek je rovněž označován jako Nový dačický zámek (Starý zámek stojí ve východní části města a je městem využíván jako jedna z budov městského úřadu). Nový dačický zámek stojí

  na křižovatce Hradecké ulice a Havlíčkova náměstí. Je vlastnictvím státu a jeho správu zajišťuje Národní památkový ústav. Je památkově chráněn jako národní kulturní památka. Je přístupný veřejnosti.

  Státní zámek Dačice 

  Zámek byl vystavěn Oldřichem Krajířem z Krajku krátce před rokem 1591 v renesančním slohu. Jak měnil vlastníky, byl také přestavován, nejprve barokně, později empírově. V roce 1940 umírá poslední majitel z rodu Dalbergů a zámek na krátkou dobu získali Salmové. Těm však byl v roce 1945 zestátněn a následně zpřístupněn veřejnosti. Zámek získal svou dnešní podobu během přestavby ve 30. letech 19. století. Mezi roky 1990 až 1996 pak proběhla jeho rekonstrukce.

  Státní zámek Dačice 

  Mezi zámkem a Hradeckou ulicí se nachází parčík, v němž blíže uvedené ulici stojí Mariánský sloup s barokním sousoším z roku 1725. Interiéry zámku jsou však přístupné vchodem na jižní straně zámku. Vstup je zpoplatněn. Vedle vchodu do zámku se nachází kavárna.

  Státní zámek Dačice 

  Parkování je možné v bezprostřední blízkosti zámku na Havlíčkově náměstí.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Stráž nad Nežárkou – kostel sv. Petra a Pavla

  Stráž nad Nežárkou – kostel sv. Petra a Pavla

  Stráž nad Nežárkou je městečko nacházející se severovýchodně od Třeboně, v okrese Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji. V jeho historickém centru stojí novogotický kostel sv. Petra a Pavla.

  Synagoga ve Volyni

  Synagoga ve Volyni

  Synagoga ve městě Volyně v okrese Strakonice stojí v docela nenápadné postranní ulici kolmé na páteřní Palackého ulici v centru města.

  Kostel sv. Šimona a Judy v obci Brloh

  Kostel sv. Šimona a Judy v obci Brloh

  Jihočeská obec Brloh (cca 1000 obyvatel) se nachází v okrese Český Krumlov, a to přibližně 15 km severozápadně od Českého Krumlova a 19 km západojihozápadně do Českých Budějovic. Dominantou obce je kostel sv. Šimona a Judy.

  Český Krumlov – státní hrad a zámek

  Český Krumlov – státní hrad a zámek

  Státní hrad a zámek Český Krumlov stojí na skalním ostrohu nad meandry řeky Vltavy nad stejnojmenným městem. Po Pražském hradu je druhým největším zámeckým komplexem v Čechách.

  Grafitový důl v Českém Krumlově

  Grafitový důl v Českém Krumlově

  Grafitový důl v Českém Krumlově se nachází pod Městským vrchem (608 m n.m.). Přístupný je od budov ve Chvalešínské ulici (poblíž čerpací stanice) při silnici č. I/39 vedoucí z Českého Krumlova do Černé v Pošumaví.