Skalní útvar Ďáblova prdel

Skalní útvar Ďáblova prdel

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Dačice

Nadmořská výška

680 m n. m.

Popis

Takto nazvaný skalní útvar se nachází a území České Kanady v Jihočeském kraji.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Oblast České Kanady plná různých skalních útvar ve formě velkých balvanů. Jedním z nich je ukrytý balvan kuriózního tvaru. Jmenuje se Ďáblova prdel. Balvan neobyčejného tvaru je považovaný za nejznámější a nejcharakterističtější skalní útvar přírodního parku Česká Kanada. Obrovský balvan je na všech mapách a v turistických průvodcích označovaný jako Ďáblova prdel. Proč, to je naprosto zřejmé z fotografií tohoto žulového balvanu.

  Skalní útvar Ďáblova prdel 

  Ke skalnímu útvaru vede od parkoviště u Valtínova naučná stezka nazvaná NS na Ďáblovu prdel.  Trasa vede po úbočí Havlovy hory, na jejímž vrcholu stojí Rozhledna U Jakuba. Od Havlovy hory je to k Ďáblově prdeli zhruba 2 km zvlněným terénem.

  Skalní útvar Ďáblova prdel 

  Návštěvnost tohoto skalního útvaru je tak velká, že nebylo možno pořídit žádný záběr z delší vzdálenosti ani fotografii okolí. Například odpočinkové místo či tabuli s informacemi o dalších podobných přírodních útvarech v okolí. Všude se hemžili turisté.

  Skalní útvar Ďáblova prdel

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Zřícenina hradu Velešín

  Zřícenina hradu Velešín

  Zřícenina dříve rozlehlého hradu Velešín se rozkládá na pravém břehu vodního díla Římov na řece Malši. Přesto, že je hrad v 1. ochranném pásmu vodního zdroje, je na něj posledních 5 let přístup povolen.

  Grafitový důl v Českém Krumlově

  Grafitový důl v Českém Krumlově

  Grafitový důl v Českém Krumlově se nachází pod Městským vrchem (608 m n.m.). Přístupný je od budov ve Chvalešínské ulici (poblíž čerpací stanice) při silnici č. I/39 vedoucí z Českého Krumlova do Černé v Pošumaví.

  Český Krumlov – zámecká věž

  Český Krumlov – zámecká věž

  Zámecká věž je součástí zámku v Českém Krumlově a vchod do ní je z pohledu od Červené brány na III. hradním nádvoří. Z vyhlídkového ochozu se návštěvníkům naskytne jedinečný pohled na město i přilehlé okolí.

  Rozhledna Slabošovka

  Rozhledna Slabošovka

  Rozhledna vysoká 35 m s vyhlídkovou plošinou ve výšce 24 m stojí cca 1 km západně od městyse Besednice. Poskytuje kruhový výhled na blízké okolí i na Blanský les, Slepičí hory, Novohradské hory.

  Helfenburk u Bavorova – zřícenina hradu

  Helfenburk u Bavorova – zřícenina hradu

  Hrad Helfenburk se nachází asi 7 km západním směrem od jihočeského městečka Bavorava. Dobře zachovalá rozlehlá zřícenina se tyčí na skalnatém útesu uprostřed lesů na vrchu Malošín v nadmořské výšce 650 m nad mořem.