Rozhledna U Jakuba

Rozhledna U Jakuba

Kategorie

Rozhledny, vyhlídky, věže

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Dačice

Nadmořská výška

680 m n. m.

Popis

Rozhledna z dřevěných hranolů stojí na Havlově hoře, cca 1 km jižně od obce Valtínov, jíž prochází silnice spojující města Dačice a Jindřichův Hradec (samozřejmě v Jihočeském kraji).

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Rozhledna U Jakuba byla postavena v roce 2013 na návrší Havlovy hory v nadmořské výšce 680 m. Celková výška rozhledny činí 44,7 m. Prostorná zastřešená vyhlídková plošina se nachází ve výšce 33,7 metru. Na  vyhlídkovou plošinu rozhledny vede 180 pohodlných schodů.

  Rozhledna U Jakuba

  Na Havlově hoře kdysi stávala dřevěná triangulační věž, která sloužila armádě pro účely triangulace a mapování okolního terénu. Na Havlově hoře stála zřejmě až do začátku sedmdesátých let 20. století. Současný majitel pozemku, ing. Karel Plucar, rozhodl vybudovat novou turistickou rozhlednu. Pro financování stavby si zajistil podporu Ministerstva pro místní rozvoj ČR, zhotovitelem se stala rakouská firma Graf-Holztechnik GmbH. Rozhledna byla slavnostně otevřena 1. července 2013.

  Rozhledna U Jakuba

  Rozhledna má železobetonový základ, na kterém stojí dřevěná konstrukce ve tvaru šestibokého hranolu s jehlanovou střechou. Tvarem připomíná tužku. Je vystavěna z dřevěných lepených profilů. Výška (bez čtyřmetrového betonového podstavce) dosáhla 40,7 metru a rozhledna se tak stala nejvyšší stavbou tohoto typu v České republice. Ocelové schodiště s dřevěnými schody se vine zevnitř po obvodu rozhledny. Některé z celkových 180 schodů jsou opatřeny štítky se jmény osob nebo firem, které stavbu podpořily.

  Rozhledna U Jakuba 

  Z rozhledny se nabízí pohled na přírodní park pod věží, výhled na blízkou ves Valtínov, dále na Dačice nebo Český Rudolec se zámkem, na okolní Přírodní park Česká Kanada.

  Rozhledna U Jakuba 

  Za dobrého počasí je možno vidět Výraznou dominantou obzoru je vrchol Javořice s mohutným vysílačem a dobře viditelné jsou i rozhledny na Oslednici, Křemešníku a Mařence.

  Rozhledna U Jakuba 

  Od zpoplatněného parkoviště na louce u obce Valtínov je to k rozhledně cca 1 km do kopce po zpevněné lesní cestě.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Prácheň – kostel sv. Klimenta

  Prácheň – kostel sv. Klimenta

  Na návrší Prácheň u Horažďovic bývalo kdysi hradiště, z něhož zbyly pouze valy. Z rozhlehlého pozdějšího hradu zůstala pouze zřícenina. Avšak kostel ze 13. století na místě stojí dodnes.

  České Budějovice – Piaristické náměstí a Solnice

  České Budějovice – Piaristické náměstí a Solnice

  Piaristické náměstí v Českých Budějovicích se nachází v historickém jádru města poblíž slepého ramena řeky Malše nedaleko jejího soutoku s Vltavou. Nalezneme na něm řadu historických budov.

  České Budějovice – klášterní kostel Obětování Panny Marie

  České Budějovice – klášterní kostel Obětování Panny Marie

  Klášterní kostel Obětování Panny Marie je tak, jako Bílá věž, stavební součástí dominikánského kláštera na Piaristickém náměstí. Patří k nejcennějším památkám města a jako celý areál je součástí Městské památkové rezervace.

  Písek - Památník českým letcům v Anglii

  Písek - Památník českým letcům v Anglii

  Památník českým letcům v Anglii stojí v Písku na rozhraní Fügnerova náměstí a dolní části Palackého sadů.

  Strakonice

  Strakonice

  Město Strakonice leží v Jihočeském kraji na soutoku řek Otavy a Volyňky. Je vzdáleno zhruba 55 km od Českých Budějovic, 90 km od Plzně a 115 od Prahy. Ve městě žije v současné době přibližně 23 tisíc obyvatel.