Rozhledna U Jakuba

Rozhledna U Jakuba

Kategorie

Rozhledny, vyhlídky, věže

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Dačice

Nadmořská výška

680 m n. m.

Popis

Rozhledna z dřevěných hranolů stojí na Havlově hoře, cca 1 km jižně od obce Valtínov, jíž prochází silnice spojující města Dačice a Jindřichův Hradec (samozřejmě v Jihočeském kraji).

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Rozhledna U Jakuba byla postavena v roce 2013 na návrší Havlovy hory v nadmořské výšce 680 m. Celková výška rozhledny činí 44,7 m. Prostorná zastřešená vyhlídková plošina se nachází ve výšce 33,7 metru. Na  vyhlídkovou plošinu rozhledny vede 180 pohodlných schodů.

  Rozhledna U Jakuba

  Na Havlově hoře kdysi stávala dřevěná triangulační věž, která sloužila armádě pro účely triangulace a mapování okolního terénu. Na Havlově hoře stála zřejmě až do začátku sedmdesátých let 20. století. Současný majitel pozemku, ing. Karel Plucar, rozhodl vybudovat novou turistickou rozhlednu. Pro financování stavby si zajistil podporu Ministerstva pro místní rozvoj ČR, zhotovitelem se stala rakouská firma Graf-Holztechnik GmbH. Rozhledna byla slavnostně otevřena 1. července 2013.

  Rozhledna U Jakuba

  Rozhledna má železobetonový základ, na kterém stojí dřevěná konstrukce ve tvaru šestibokého hranolu s jehlanovou střechou. Tvarem připomíná tužku. Je vystavěna z dřevěných lepených profilů. Výška (bez čtyřmetrového betonového podstavce) dosáhla 40,7 metru a rozhledna se tak stala nejvyšší stavbou tohoto typu v České republice. Ocelové schodiště s dřevěnými schody se vine zevnitř po obvodu rozhledny. Některé z celkových 180 schodů jsou opatřeny štítky se jmény osob nebo firem, které stavbu podpořily.

  Rozhledna U Jakuba 

  Z rozhledny se nabízí pohled na přírodní park pod věží, výhled na blízkou ves Valtínov, dále na Dačice nebo Český Rudolec se zámkem, na okolní Přírodní park Česká Kanada.

  Rozhledna U Jakuba 

  Za dobrého počasí je možno vidět Výraznou dominantou obzoru je vrchol Javořice s mohutným vysílačem a dobře viditelné jsou i rozhledny na Oslednici, Křemešníku a Mařence.

  Rozhledna U Jakuba 

  Od zpoplatněného parkoviště na louce u obce Valtínov je to k rozhledně cca 1 km do kopce po zpevněné lesní cestě.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Schwarzenberská hrobka v Třeboni

  Schwarzenberská hrobka v Třeboni

  Schwarzenberská hrobka jako novogotická kaple byla postavena na území obce Domaním v těsné blízkosti Třeboně v letech 1874-1877. Nachází se v třeboňském parku jihovýchodně od rybníka Svět.

  Železniční most v Holubově

  Železniční most v Holubově

  Obcí Holubov na okraji Chráněné krajinné oblasti Blanský les v okrese Český Krumlov projde patrně každý, kdo hodlá navštívit zříceninu hradu Dívčí Kámen nebo vrch Kleť. Cílem tohoto výletu však je technická památka – železniční most.

  Městské opevněné v Třeboni

  Městské opevněné v Třeboni

  Zbytky městského opevnění v Třeboni je možno spatřit na okraji zámeckého parku pod ulicí Novohradskou, která vede po náspu, na jehož druhé straně se rozkládá rybník Svět.

  Horažďovice - branka zvaná „Kocour“

  Horažďovice - branka zvaná „Kocour“

  Objekt se nachází v Horažďovicích, v jejich historickém centru, mezi náměstím a tokem řeky Otavy.

  Strakonice - Memento zmizelým sousedům

  Strakonice - Memento zmizelým sousedům

  Památník, který se nachází na levém břehu řeky Otavy poblíž pivovaru Dudák a kovové lávky přes řeku, připomíná oběti holocaustu v období II. světové války.