Vysoký kámen v České Kanadě

Vysoký kámen v České Kanadě

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Nová Bystřice

Nadmořská výška

738 m n. m.

Popis

Vysoký kámen je nejvyšší vrchol Novobystřické vrchoviny, nachází se 4 km od Kunžaku v Jihočeském kraji. Na jeho vrcholu stojí trigonometrický bod České státní trigonometrické sítě.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vysoký kámen kuželovitý vrch, na jehož vrcholu se nachází mohutné izolované skalisko s velkými balvany z landštejnské dvojslídné žuly se zaoblenými tvarem. 

  Vysoký kámen v České Kanadě

  Na vrcholu je mohutné skalisko a řada balvanů. V balvanech a skále jsou drobné tvary odnosu a zvětrávání žuly – skalní mísy, žlábkové škrapy a skalní výklenky. Do jednoho balvanu byly zřejmě v souvislosti s dostupností vrcholové partie vytesány tři schody.

  Vysoký kámen v České Kanadě

  Na mohutném žulovém bloku skalní skupiny je umístěn 6,3 m vysoký měřický železobetonový pilíř označující významný trigonometrický bod I. řádu. Pilíř byl poprvé vytyčen v roce 1842. Dříve se na tomto vrcholu sbíhaly hranice pražské, olomoucké a pasovské diecéze. Nad měřickým pilířem dříve stávala jednopodlažní dřevěná měřičská věž. 

  Vysoký kámen v České Kanadě

  Vysoký kámen je důležitý bod v pohraniční oblasti, důležitý pro obranu státu a pro zaměřování státních hranic. Proto v okruhu Vysokého kamene bylo roku 1972 vyhlášeno chráněné území. Samotný pilíř je chráněn jako technická památka. Na skále je připevněna cedulka informující o důležitosti sítě trigonometrických bodů.

  Vysoký kámen je svojí nadmořskou výškou 738 metrů nejvyšším bodem v České Kanadě a rovněž v celém okrese Jindřichův Hradec. Tyčí se 6 km jižně od Kunžaku při silnici do Nové Bystřice. Od silnice je pohodlně dostupný po cca 300 metrů dlouhém nenáročném stoupání.  U silnice je několik míst k dobrému parkování, k Vysokému kameni vede žluté značení, to v tomto případě však není ani důležité. Vzhledem k tomu, že je většina stromů původního lesa vykácena, je Vysoký kámen dobře viditelný již od uvedené silnice.

  Vysoký kámen v České Kanadě 

  Od Vysokého kamene je v současné době pěkný výhled do krajiny, nicméně není to výhled, který by příliš potěšil. Je tomu tak proto, že většina stromů napadených kůrovcem musela být

  nuceně vykácena a po lese zbyla holá planina s několika jednotlivými stromy. Naštěstí již byl

  v toto lokalitě založen nový les, dle sazenic lze usoudit, že půjde o les smíšený.  

  Vysoký kámen v České Kanadě

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Ohryzek Járy Cimrmana

  Ohryzek Járy Cimrmana

  V areálu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích poblíž Přírodovědecké fakulty stojí zajímavý památník. Je jím Ohryzek Járy Cimrmana. Recesistické umělecké dílo tvoří žulový podstavec s bronzovým odlitkem ohryzku jablka.

  Železniční most v Holubově

  Železniční most v Holubově

  Obcí Holubov na okraji Chráněné krajinné oblasti Blanský les v okrese Český Krumlov projde patrně každý, kdo hodlá navštívit zříceninu hradu Dívčí Kámen nebo vrch Kleť. Cílem tohoto výletu však je technická památka – železniční most.

  Kamenná pyramida nad Pasekami v Novohradských horách

  Kamenná pyramida nad Pasekami v Novohradských horách

  Uměle vytvořený kamenný útvar se nachází nad osadou Paseky poblíž Horní Stropnice v přírodním parku Novohradské hory. Je celoročně přístupný veřejnosti.

  Strakonice – další zajímavosti na levém břehu Otavy

  Strakonice – další zajímavosti na levém břehu Otavy

  K městu Strakonice zcela neodmyslitelně patří Švanda Dudák. Však má také sochu na Velkém náměstí. Svoji sochu má však ve městě také Švandova nevěsta Dorotka. A Dudák je i název blízkého pivovaru.

  Kamenný most v Putimi

  Kamenný most v Putimi

  Výlet z Putimi, jihočeské vesničky nedaleko Písku, jsem prezentoval dne 08.12.2019. Dnešní výlet je zaměřen na jednu z pamětihodností, kterou se může pyšnit tato obec.