Vysoký kámen v České Kanadě

Vysoký kámen v České Kanadě

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Nová Bystřice

Nadmořská výška

738 m n. m.

Popis

Vysoký kámen je nejvyšší vrchol Novobystřické vrchoviny, nachází se 4 km od Kunžaku v Jihočeském kraji. Na jeho vrcholu stojí trigonometrický bod České státní trigonometrické sítě.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vysoký kámen kuželovitý vrch, na jehož vrcholu se nachází mohutné izolované skalisko s velkými balvany z landštejnské dvojslídné žuly se zaoblenými tvarem. 

  Vysoký kámen v České Kanadě

  Na vrcholu je mohutné skalisko a řada balvanů. V balvanech a skále jsou drobné tvary odnosu a zvětrávání žuly – skalní mísy, žlábkové škrapy a skalní výklenky. Do jednoho balvanu byly zřejmě v souvislosti s dostupností vrcholové partie vytesány tři schody.

  Vysoký kámen v České Kanadě

  Na mohutném žulovém bloku skalní skupiny je umístěn 6,3 m vysoký měřický železobetonový pilíř označující významný trigonometrický bod I. řádu. Pilíř byl poprvé vytyčen v roce 1842. Dříve se na tomto vrcholu sbíhaly hranice pražské, olomoucké a pasovské diecéze. Nad měřickým pilířem dříve stávala jednopodlažní dřevěná měřičská věž. 

  Vysoký kámen v České Kanadě

  Vysoký kámen je důležitý bod v pohraniční oblasti, důležitý pro obranu státu a pro zaměřování státních hranic. Proto v okruhu Vysokého kamene bylo roku 1972 vyhlášeno chráněné území. Samotný pilíř je chráněn jako technická památka. Na skále je připevněna cedulka informující o důležitosti sítě trigonometrických bodů.

  Vysoký kámen je svojí nadmořskou výškou 738 metrů nejvyšším bodem v České Kanadě a rovněž v celém okrese Jindřichův Hradec. Tyčí se 6 km jižně od Kunžaku při silnici do Nové Bystřice. Od silnice je pohodlně dostupný po cca 300 metrů dlouhém nenáročném stoupání.  U silnice je několik míst k dobrému parkování, k Vysokému kameni vede žluté značení, to v tomto případě však není ani důležité. Vzhledem k tomu, že je většina stromů původního lesa vykácena, je Vysoký kámen dobře viditelný již od uvedené silnice.

  Vysoký kámen v České Kanadě 

  Od Vysokého kamene je v současné době pěkný výhled do krajiny, nicméně není to výhled, který by příliš potěšil. Je tomu tak proto, že většina stromů napadených kůrovcem musela být

  nuceně vykácena a po lese zbyla holá planina s několika jednotlivými stromy. Naštěstí již byl

  v toto lokalitě založen nový les, dle sazenic lze usoudit, že půjde o les smíšený.  

  Vysoký kámen v České Kanadě

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodu

  Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodu

  Vyšší Brod je městečko nad řekou Vltavou, z větší části na jejím pravém břehu. Na severozápadním okraji města stojí cisterciácký klášter, který patří mezi nejcennější památky gotické církevní architektury v Čechách.

  Zámek v Horažďovicích

  Zámek v Horažďovicích

  Zámek stojí v severozápadní části městského centra – městské památkové zóny (viz výlet 15.11.2019) nad tokem Mlýnského potoka.

  Hopsárium v Českých Budějovicích

  Hopsárium v Českých Budějovicích

  Kam jít s dětmi v Českých Budějovicích a okolí v době špatného počasí? Je zde Hopsárium ve Vrbenské ulici v budově bývalé tovární haly. Na ploše větší než 2 100 m2 se nachází mnoho zajímavých atrakcí pro malé i velké.

  České Budějovice – bývalý dominikánský klášter

  České Budějovice – bývalý dominikánský klášter

  Areál bývalého dominikánského kláštera v Českých Budějovicích se nachází na Piaristickém náměstí. Patří mezi nejstarší budovy v historickém centru města. Klášter je chráněn jako kulturní památka České republiky.

  Český Krumlov – Vnitřní město

  Český Krumlov – Vnitřní město

  Český Krumlov je historické a v současnosti okresní město v Jihočeském kraji ve vzdálenosti cca 22 km jihojihozápadně od Českých Budějovic. Městem, které se nachází pod hřebenem Blanského lesa, protéká řeka Vltava tvořící zde meandry.