Zámek Červená Lhota

Zámek Červená Lhota

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Soběslav

Nadmořská výška

500 m n. m.

Popis

Velmi známý renesanční zámek se nachází v jižních Čechách cca 2 km od jihozápadně od obce Deštná a cca 10 km východně od města Soběslav.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zámek je známý svojí červenou barvou na fasádě, ale především je známý jako zámek vodní, stojící na ostrůvku obklopeném vodní plochou a propojen s okolím pouze kamenným mostem.

  Zámek Červená Lhota 

  V době mojí návštěvy však byl rybník pro poruchu hráze vypuštěn a zámek tak stojí na skalnatém ostrohu obklopen bujnou vegetací vodních rostlin. Údajně (dle místního znalce) byla tato (bez vody) koncipována již původní vrz, což ostatně potvrzují i písemné doklady.

  Zámek Červená Lhota

  Něco málo z historie.  První písemná zmínka o objektu pochází  roku 1465. Gotická tvrz na žulovém skalním útesu v údolí Direnského potoka  vznikla již ve 14. století. Pozdějším přehrazením potoka hrází a odlámáním skalní šíje se skála proměnila v ostrov. V roce 1530 se vlastníky tvrze stali rytíři Kábové z Rybňan. Jan Kába z Rybňan nechal starou gotickou tvrz přestavět na pohodlnější renesanční zámeček, který byl nazván Nová Lhota.

  Zámek Červená Lhota

  Pojmenování Červená Lhota se objevilo až od počátku 17. století, podle barvy zámku. Podle pověsti získal svou červenou barvu, když čert unesl nevěřící zámeckou paní, kterou na zámek přivedl rytíř Kába, a její krev pokryla stěny nesmazatelnou barvou. Lokální historické prameny se však nezmiňují o žádné události, s níž mohla legenda souviset. 

  Zámek Červená Lhota

  Zámek stojí na skále, která se přehrazením údolí a zvýšením hladiny vody stala ostrůvkem v zámeckém rybníku. Má uzavřenou čtyřkřídlou dispozici kolem čtvercového nádvoří. Přístup k zámku je po kamenném mostě (v době třicetileté války tento kamenný most nahradil původní dřevěnou lávku). Uprostřed severního křídla proti mostu se nachází vstupní věž s barokním portálem z r. 1641

  Zámek Červená Lhota 

  Zámek s rybníkem, parkem a některými hospodářskými budovami je od roku 2001 národní kulturní památkou České republiky. Je ve vlastnictví státu a jeho správu zajišťuje Národní památkový ústav.  Zámek je za úplatu (vstupné) přístupný veřejnosti. Za nemalý peníz (patrně zejména v letní sezóně) je možno v blízkosti zámku parkovat na parkovišti.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Pohádková kovárna Selibov

  Pohádková kovárna Selibov

  Malebná jihočeská vesnička Selibov leží cca 9 km jižně od Písku, obcí prochází hlavní silnice spojující města Písek a České Budějovice. V centru vesničky, západně od uvedené silnice se nachází známá Pohádková kovárna.

  Kamenný most v Písku

  Kamenný most v Písku

  V Písku se přes řeku Otavu klene nejstarší kamenný most u nás - dříve uváděný jako Jelení, nyní se oficiálně nazývá Kamenný most v |Písku. Nachází se na území Městské památkové zóny a je také chráněn jako Kulturní památka České republiky.

  Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Trhových Svinech

  Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Trhových Svinech

  V jihočeských Trhových Svinech stojí jedna z historicky zajímavých sakrálních památek. Je jí kostel Nanebevzetí Panny Marie, původně raně gotická stavba, přestavěná v 15. století do téměř dnešní podoby.

  Kuklov – zbytky nedostavěného kláštera

  Kuklov – zbytky nedostavěného kláštera

  Vesnice Kuklov leží na silnici spojující jihočeská města Prachatice a Křemže. Nedaleko se nacházejí zbytky hradu. Větší pozornost však přímo ve vsi upoutá nedostavěná stavba kostela sv. Ondřeje jako součást nedostavěného kláštera.

  Netolice – Archeopark Na Jánu

  Netolice – Archeopark Na Jánu

  Archeopark Netolice je archeologický park na vrchu Svatý Ján na východním okraji jihočeského města Netolice. Nachází se na místě bývalého slovanského hradiště se zbytky valů a s četnými nálezy předmětů z 10. - 13. století.