Zámek Červená Lhota

Zámek Červená Lhota

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Soběslav

Nadmořská výška

500 m n. m.

Popis

Velmi známý renesanční zámek se nachází v jižních Čechách cca 2 km od jihozápadně od obce Deštná a cca 10 km východně od města Soběslav.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zámek je známý svojí červenou barvou na fasádě, ale především je známý jako zámek vodní, stojící na ostrůvku obklopeném vodní plochou a propojen s okolím pouze kamenným mostem.

  Zámek Červená Lhota 

  V době mojí návštěvy však byl rybník pro poruchu hráze vypuštěn a zámek tak stojí na skalnatém ostrohu obklopen bujnou vegetací vodních rostlin. Údajně (dle místního znalce) byla tato (bez vody) koncipována již původní vrz, což ostatně potvrzují i písemné doklady.

  Zámek Červená Lhota

  Něco málo z historie.  První písemná zmínka o objektu pochází  roku 1465. Gotická tvrz na žulovém skalním útesu v údolí Direnského potoka  vznikla již ve 14. století. Pozdějším přehrazením potoka hrází a odlámáním skalní šíje se skála proměnila v ostrov. V roce 1530 se vlastníky tvrze stali rytíři Kábové z Rybňan. Jan Kába z Rybňan nechal starou gotickou tvrz přestavět na pohodlnější renesanční zámeček, který byl nazván Nová Lhota.

  Zámek Červená Lhota

  Pojmenování Červená Lhota se objevilo až od počátku 17. století, podle barvy zámku. Podle pověsti získal svou červenou barvu, když čert unesl nevěřící zámeckou paní, kterou na zámek přivedl rytíř Kába, a její krev pokryla stěny nesmazatelnou barvou. Lokální historické prameny se však nezmiňují o žádné události, s níž mohla legenda souviset. 

  Zámek Červená Lhota

  Zámek stojí na skále, která se přehrazením údolí a zvýšením hladiny vody stala ostrůvkem v zámeckém rybníku. Má uzavřenou čtyřkřídlou dispozici kolem čtvercového nádvoří. Přístup k zámku je po kamenném mostě (v době třicetileté války tento kamenný most nahradil původní dřevěnou lávku). Uprostřed severního křídla proti mostu se nachází vstupní věž s barokním portálem z r. 1641

  Zámek Červená Lhota 

  Zámek s rybníkem, parkem a některými hospodářskými budovami je od roku 2001 národní kulturní památkou České republiky. Je ve vlastnictví státu a jeho správu zajišťuje Národní památkový ústav.  Zámek je za úplatu (vstupné) přístupný veřejnosti. Za nemalý peníz (patrně zejména v letní sezóně) je možno v blízkosti zámku parkovat na parkovišti.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Obludiště v obci Dolní Pěna

  Obludiště v obci Dolní Pěna

  Obec Dolní pěna se rozkládá cca 3 km jižně od okresního města Jindřichova Hradce. V obci je vybudováno zajímavé keřové bludiště neobvyklé velikosti.

  Stráž nad Nežárkou

  Stráž nad Nežárkou

  Městečko se nachází v nadmořské výšce 452 m mezi městy Třeboň a Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji v okrese Jindřichův Hradec. Je to krajina mokrých luk, kudy protéká řeka Nežárka a navíc je tu množství rybníků a potůčků.

  Český Krumlov – Křížový vrch

  Český Krumlov – Křížový vrch

  Křížový vrch (někdy také Křížová hora) se nachází severovýchodně od centrální části města, poblíž městské části Horní brána. Ačkoliv jde o vrch, je na jeho vrchol dobrý přístup. Z vrcholu je báječný výhled jak na město, tak na zámek.

  Lannova třída v Českých Budějovicích

  Lannova třída v Českých Budějovicích

  Lannova třída je ulice spojující Nádražní třídu na Vídeňském předměstí a ulici Na Sadech v historickém centru města. V současné době je pěší zónou, centrem obchodu a služeb, ale i odpočinku.

  Město Prachatice – Městská památková rezervace

  Město Prachatice – Městská památková rezervace

  Prachatice jsou město v Jihočeském kraji v samém podhůří Šumavy. Počtem svých cca 11 tisíc obyvatel se řadí na 7. místo v kraji. Centrum města kolem Velkého náměstí je vyhlášenou Městskou památkovou rezervací.