Kostel sv. Jáchyma v Jáchymově

Kostel sv. Jáchyma v Jáchymově

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Ostrov

Nadmořská výška

725 m n. m.

Popis

Římskokatolický děkanský kostel sv. Jáchyma v Jáchymově stojí v horní části města přímo nad radnicí (městským úřadem). Je zasvěcen svatému Jáchymovi a svaté Anně.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Kostel byl původně postaven jako protestantský. Jde se o první luteránský kostel v českých zemích. Pozdně gotický stavba zasvěcená patronům města byla stavěna v letech 1534 až 1540. Po bitvě na Bílé hoře byl kostel uzavřen a v roce 1624 vysvěcen na katolický chrám. Kostel byl několikrát přestavován, naposledy barokně v letech 1764–1785.

  Kostel sv. Jáchyma v Jáchymově 

  Po katastrofálním požáru města v roce 1873 kostel znovu přestavěn. Plány k této přestavbě vypracoval Josef Mocker, který zásadně změnil vzhled celé stavby. Rekonstrukce začala 14. dubna 1874 a trvala rok. Původně byl kostel jednolodní, ovšem při Mockerově přestavbě byl prostor změněn do trojlodního půdorysu.

  Kostel sv. Jáchyma v Jáchymově 

  Současné rozměry chrámu jsou následující: Délka lodi je 50,5 metru a celková šířka 28,5 metru. Zdi kostela jsou patnáct metrů vysoké a střecha nastavuje dalších čtrnáct metrů. Kostelní věž která je ve spodní části válcová, má osmiboké první patro. Dnes je zakončena pseudogotickou oplechovanou hrotitou jehlancovou střechou a měří 56 metrů.

  Kostel sv. Jáchyma v Jáchymově

  8. listopadu 1987  kardinál František Tomášek udělil kostelu statut poutního místa při tradičních Mariánských poutích. Ty původně směřovaly do zaniklého kláštera kapucínů na Mariánské. V roce 1992 byla dokončena dlouholetá rekonstrukce chrámu a ten byl znovu vysvěcen pražským světícím biskupem Františkem Lobkowiczem.

  Kostel sv. Jáchyma v Jáchymově 

  Kostel je vyhlášen kulturní památkou České republiky.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Hornické muzeum v Krásně

  Hornické muzeum v Krásně

  Hornické muzeum se nachází ve městě Krásno ve Slavkovském lese v okrese Sokolov v Karlovarském kraji. Muzeum je z větší části umístěno v areálu bývalého cínového dolu Vilém. Je pobočkou Muzea Sokolov.

  Lavička Václava Havla v Ústí nad Labem

  Lavička Václava Havla v Ústí nad Labem

  Lavička Václava Havla je instalována v universitním kampusu v městské části Klíše krajského města Ústí nad Labem.

  Kostel sv. Barbory v Chomutově

  Kostel sv. Barbory v Chomutově

  Pozdně gotický kostel stojí v Chomutově v Lipské ulici, která byla dříve hlavní trasou k hraničnímu přechodu v Hoře sv. Šebestiána. Je chráněn jako Kulturní památka České republiky.

  Meluzína (Krušné hory)

  Meluzína (Krušné hory)

  Meluzína je hora v Krušných horách. S nadmořskou výškou 1097 metrů jde o čtvrtou nejvyšší horu české části Krušných hor. Leží asi dva kilometry východně od Klínovce blízko silnice č. 219 z Božího Daru do Měděnce.

  Lázeňský park v Klášterci nad Ohří

  Lázeňský park v Klášterci nad Ohří

  Lázeňský park leží v bezprostřední blízkosti Lázní Evženie na levém břehu řeky Ohře, jižně od historického centra města. Na okraji parku se nalézá infocentrum se stáčírnou kláštereckých minerálních vod.