Kostel sv. Jáchyma v Jáchymově

Kostel sv. Jáchyma v Jáchymově

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Ostrov

Nadmořská výška

725 m n. m.

Popis

Římskokatolický děkanský kostel sv. Jáchyma v Jáchymově stojí v horní části města přímo nad radnicí (městským úřadem). Je zasvěcen svatému Jáchymovi a svaté Anně.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Kostel byl původně postaven jako protestantský. Jde se o první luteránský kostel v českých zemích. Pozdně gotický stavba zasvěcená patronům města byla stavěna v letech 1534 až 1540. Po bitvě na Bílé hoře byl kostel uzavřen a v roce 1624 vysvěcen na katolický chrám. Kostel byl několikrát přestavován, naposledy barokně v letech 1764–1785.

  Kostel sv. Jáchyma v Jáchymově 

  Po katastrofálním požáru města v roce 1873 kostel znovu přestavěn. Plány k této přestavbě vypracoval Josef Mocker, který zásadně změnil vzhled celé stavby. Rekonstrukce začala 14. dubna 1874 a trvala rok. Původně byl kostel jednolodní, ovšem při Mockerově přestavbě byl prostor změněn do trojlodního půdorysu.

  Kostel sv. Jáchyma v Jáchymově 

  Současné rozměry chrámu jsou následující: Délka lodi je 50,5 metru a celková šířka 28,5 metru. Zdi kostela jsou patnáct metrů vysoké a střecha nastavuje dalších čtrnáct metrů. Kostelní věž která je ve spodní části válcová, má osmiboké první patro. Dnes je zakončena pseudogotickou oplechovanou hrotitou jehlancovou střechou a měří 56 metrů.

  Kostel sv. Jáchyma v Jáchymově

  8. listopadu 1987  kardinál František Tomášek udělil kostelu statut poutního místa při tradičních Mariánských poutích. Ty původně směřovaly do zaniklého kláštera kapucínů na Mariánské. V roce 1992 byla dokončena dlouholetá rekonstrukce chrámu a ten byl znovu vysvěcen pražským světícím biskupem Františkem Lobkowiczem.

  Kostel sv. Jáchyma v Jáchymově 

  Kostel je vyhlášen kulturní památkou České republiky.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kapucínský klášter v Žatci

  Kapucínský klášter v Žatci

  Kapucínský klášter v Žatci se nachází v jižní části města na území městské památkové zóny. Součástí kláštera je kostel Korunování Panny Marie. Celý areál kláštera je chrněnou kulturní památkou.

  Krušné hory – Puklá skála

  Krušné hory – Puklá skála

  Nápadná, rudě zabarvená skála na hřebenu Krušných hor je vzdálená cca 1 km od Flájské přehrady. Z vozovky v koruně hráze Flájské přehrady je skála také dobře viditelná.. Skála poskytuje krásné výhledy zejména na přehradní jezero a okolí.

  Litvínov – Czedikův gloriet

  Litvínov – Czedikův gloriet

  Czedikův gloriet je celodřevěný altán, který se nachází na svahu Studničního vrchu v horní části Litvínova při silnici do Meziboří nad místem, jemuž se říká „U partyzána“.

  Červený kostel v Teplicích

  Červený kostel v Teplicích

  Římskokatolický farní kostel Božského Srdce Páně se nachází v Trnovanech, městské části Teplic. Je znám spíše pod označením Červený kostel. Podle tohoto názvu kostela je pojmenovaná i přilehlá ulice – U Červeného kostela.

  Socha Panny Marie v Karlových Varech – Drahovicích

  Socha Panny Marie v Karlových Varech – Drahovicích

  Pamětní místo lze navštívit v karlovarské městské části Drahovice u křižovatky ulic 5.května, Mánesova a Hřbitovní.