Lipská hora

Lipská hora

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Lovosice

Nadmořská výška

688 m n. m.

Popis

Lipská hora – jedna z nejkrásnějších hor Českého středohoří. Nachází se téměř přímo v centru západní části Českého středohoří mezi vesnicemi Medvědice, Lhota a Lipá, odtud název hory, mezi místními se však hoře říká Medvědice nebo Medvěďák.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • O Lipské hoře toho již bylo napsáno mnoho, na zdejším portálu ji pěkně popsal výletník Boss

  22.08.2010. Hora je stále tak krásná, jak ji již popsala pěkná řádka návštěvníků přede mnou. Že je přírodní památkou, není náhoda. Již jen ten mohutný a nezaměnitelný masiv hory…..

  Lipská hora 

  Pro výstup jsem zvolil trasu ze Lhoty, která mi přišla kratší a co do výškových metrů i méně náročná, tedy i racionálnější z hlediska času. Ve Lhotě není ani problém s parkováním.

  Lipská hora 

  Za těch deset let však došlo k docela zásadní změně, totiž na vrchol hory je trasa již značená. Za dobrého počasí je cesta celkem dobře zvládnutelná, ověřil jsem si, že na vrchol lze vystoupat i ve stařeckém věku.

  Lipská hora 

  Nejlepší vyhlídkové místo je téměř jako vydlážděné plochými kamennými pláty. Škoda, že někteří hlupáci měli potřebu se na těch kamenech zvěčnit (asi nenalezli přítomnou vrcholovou knihu, a ne jen jednu).

  Lipská hora

  Výhled z vrcholku hor není sice kruhový, nelze spatřit Milešovku, Ostrý ani Kletečnou, ale vše podstatné z této části Českého středohoří má návštěvník před očima. Na zajímavé kopce, hrady (například Oltářík a Košťálov) a jiné objekty od západu přes jih k východu jsou báječné výhledy.

  Lipská hora 

  Poněkud horší výhled i fotografování je na severozápad, na podhůří Krušných hor a na tyto hory, v pozdních odpoledních hodinách je to totiž proti slunci. A tak uhelný lom Bílina, elektrárna Levice, chemička Chemopetrol v Záluží, město Litvínov a hřeben Krušných hor zůstávají v jakémsi mlžném oparu.

  Lipská hora 

  Při návratu do Lhoty si člověk v sobě ještě vstřebává příjemné pocity z vydařeného výletu. Ten ale ještě zdaleka nekončí. Jen vyzvednout zaparkované auto u kapličky (ostatně téměř jako vždy) a vyrazit do Kocourova k dalšímu výstupu – tentokrát na Ostrý.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kibička (Malý Lovoš)

  Kibička (Malý Lovoš)

  Kibička – (někdy uváděná jako Kybička) přiléhá k Lovoši (Velkému Lovoši) na severovýchodu. Její výška je 489 m n.m. Poskytuje výhledy na Lovosice, Žernosecké jezero a Radobýl.

  Vršetín

  Vršetín

  Vytěžený bývalý čedičový vrch se zajímavými pozůstatky z doby jeho těžby.

  kostel Prachová

  kostel Prachová

  Zřícenina kostela se nachází na návrší Prachová, v místě bývalé stejnojmenné vsi.

  Oparno

  Oparno

  Středověká gotická zřícenina ležící v malebném romantickém Oparenském údolí.

  Vaňovská skála (vyhlídka)

  Vaňovská skála (vyhlídka)

  Hlavní kouzlo Vaňovské skály spočívá v tom, že slouží jako jedinečná vyhlídka s nádhernými výhledy…