Hlubinný důl Jeroným

Hlubinný důl Jeroným

Kategorie

Technické památky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Sokolov

Nadmořská výška

770 m n. m.

Popis

Důl Jeroným se nachází v Karlovarském kraji v okrese Sokolov v lokalitě Podstrání, jež je součástí obce Rovná. Jde o území horského masivu Slavkovský les. Přístup je silnicí spojující města Krásno a Sokolov. Parkování u objektu.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Důl Jeroným je zachovalé důlní dílo středověkého původu, těžba cínu tu probíhala od 15. století do 1. světové války. V roce 1990 prohlášen za kulturní památku a roku 2008 za Národní kulturní památku. Od roku 2013 je zpřístupněn pro veřejnost. Od května 2014 do června 2015 probíhala výstavba vstupního objektu dolu Jeroným. Objekt je nyní mimo obydlenou oblast, nachází se na katastru bývalé obce Čistá (dřívějšího královského horního města), která byla jen několik let po 2. světové válce zcela zničena armádou.

  Hlubinný důl Jeroným 

  Něco z historie. Hlubinné těžbě cínových rud v dolu Jeroným předcházelo rýžování, které probíhalo v okolí Čisté pravděpodobně již na přelomu 12. století a 13. století. Rýžování probíhalo v údolí Lobezského, Mlýnského a Cínového potoka, od Podstrání až po město Krásno. Po vytěžení okolních rýžovišť nastoupilo hlubinné dobývání. Průzkum prováděný v roce 2016 prokázal, že hlubinná těžba v dole Jeroným probíhala již ve 14. století. Cínový důl Jeroným evidoval báňský úřad již v roce 1548. K největšímu rozmachu dobývání došlo v druhé polovině 16. století. Později však došlo k postupnému útlumu a následnému zastavení těžby. Průzkumy prováděné naposledy v 60. letech minulého století potvrdily malou výtěžnost důlního díla v porovnání s jinými lokalitami.

  Hlubinný důl Jeroným 

  V roce 1982 nalezl František Baroch u silnice v poli propadlinu. Při jejím zkoumání zjistil, že se dostal do části starého opuštěného dolu Jeroným. Nalezl zde ručně ražené chodby i komory.

  Hlubinný důl Jeroným

  Práce na zpřístupnění dolu Jeroným veřejnosti začaly v roce 1996 opravou portálu štoly Jeroným. V roce 1998 byly zahájeny práce na zpřístupnění podzemí pomocí jámy Jeroným. Byl odtěžen zásypový materiál jámy a jáma byla nově vystrojena. V roce 2001 započala rekonstrukce šachtice. Práce byly ukončeny v lednu 2002. V říjnu 2013 se důl Jeroným oficiálně otevřel pro veřejnost.

  Hlubinný důl Jeroným

  V květnu 2014 byly v dole Jeroným objeveny nové, dosud nepřístupné důlní prostory, které pravděpodobně pocházejí z 16. století a ve kterých nejspíš nikdo nebyl stovky let. V nově objevených částech dolu byly objeveny dvě nové komory. Jejich průměrná výška se pohybuje mezi 3 a 4 metry, šířka mezi 5 a 9 metry.

  Hlubinný důl Jeroným

  Od května 2015 slouží návštěvníkům nová vstupní budova s parkovištěm pro osobní auta i autobusy. Stavba získala v soutěži „Stavba Karlovarského kraje 2015“ čestné uznání za urbanistické a architektonická řešení.

  Hlubinný důl Jeroným 

  Poznámka: Před prohlídkou dolu každý návštěvník vyfasuje ochrannou přilbu a svítilnu s akumulátorem, kterou si pak  bude svítit na cestu. Doporučuje se pevná, vlhkosti odolná obuv.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Naučná stezka Vodní svět

  Naučná stezka Vodní svět

  Naučná stezka láká soustavou rybníků s jedinečným vodním ekosystémem a s rodinkami zde žijících bobrů a dalších živočichů.

  Kamenný hřib

  Kamenný hřib

  Kamenný útvar hřibovitého tvaru utvářený po staletí erozí...

  Karlovy Vary – Dvořákovy sady

  Karlovy Vary – Dvořákovy sady

  Dvořákovy sady v Karlových Varech jsou veřejným městským parkem a nacházejí se v lázeňském území města na břehu řeky Teplé, pod Zahradní ulicí, naproti hotelu Thermal. Na okraji parku ve směru k lázeňskému území stojí Sadová kolonáda.

  Cheb – Sportovně rekreační areál Krajinka

  Cheb – Sportovně rekreační areál Krajinka

  Sportovně rekreační centrum v Chebu se rozkládá na levém břehu řeky Ohře. Nalézá se v něm celá řada sportovišť s krytou tribunou a sociálním zázemím. Součástí areálu je Pikniková louka, ve svahu na sportovišti je zřízen Lanový park.

  Kolonáda v Mariánských Lázních

  Kolonáda v Mariánských Lázních

  Mezi nejznámější a nejnavštěvovanější objekty v Mariánských lázních patří bezesporu Hlavní kolonáda. Nachází se v severní části lázeňské zóny a při procházce lázeňským územím města ji nelze minout.