Barokní kamenný most ve Stadicích

Barokní kamenný most ve Stadicích

Kategorie

Technické památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Ústí nad Labem

Nadmořská výška

160 m n. m.

Popis

Další z kamenných mostů zbudovaných v 19. století, který je možno nejen spatřit, ale dokonce se po něm projet, se nachází ve vsi Stadice, jež je správní součástí obce Řehlovice, cca 4 km jihojihozápadně od krajského města Ústí nad Labem.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Stadice jsou známy široké veřejnosti především jako místo, odkud pocházel Přemysl Oráč, pro kterého vyslala výpravu kněžna Libuše. Však se také na nedalekém Královském poli nachází pomník Přemysla Oráče. Co však o Stadicích dále víme?

  Barokní kamenný most ve Stadicích 

  Stadice jsou vesnice s 290 obyvateli ležící v údolí řeky Bíliny nedaleko Trmic. Ves je součástí obce Řehlovice v okrese Ústí nad Labem. Stadice jsou rozděleny na 2 místní části Stadice a Nové Stadice. Toto místní jméno (okolo roku 1125 Ztadici, Stadici) je odvozeno příponou -ice od obecného podstatného jména „stádo“. Nejstarší písemná zmínka pochází z Kosmovy kroniky z roku 1125.

  Barokní kamenný most ve Stadicích

  Jednou z několika památek nacházejících se v této vsi, je most, který je jedním ze dvou dochovaných barokních kamenných mostů přes řeku Bílinu. Druhý je v Brozánkách (viz výlet 11.06.2020). Oba tyto mosty se tehdy nacházely na území panství velkostatku Trmice - Řehlovice.

  Barokní kamenný most ve Stadicích 

  Barokní most přes řeku Bílinu (dříve Běla) byl postaven pravděpodobně na konci 18. století. Most měří necelých 40 metrů. Je široký 4,3 metru při šířce vozovky 3,7 metru. Délka přemostění činí 15 metrů. Řeka Bílina původně protékala pod čtyřmi oblouky, dva však byly zasypány a zazděny. V letech 1993 – 1995 byl most rekonstruován.

  Barokní kamenný most ve Stadicích 

  Kamenný most je způsobilý k silničnímu provozu a spojuje dvě staré části Stadic, přičemž pro obyvatele domů nacházejících se na severním břehu řeky je most jediným spojením s okolním světem. 

  Barokní kamenný most ve Stadicích

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Bouřňák  (Krušné hory)

  Bouřňák (Krušné hory)

  Bouřňák je vrchol nacházející se v Loučenské hornatině v severovýchodní části Krušných hor. Se svými 869 m n. m. je druhou nejvyšší horou Teplicka.

  Střekovská vyhlídka v Ústí nad Labem

  Střekovská vyhlídka v Ústí nad Labem

  Na krajské město Ústí nad Labem je možno pohlédnout hned z několika míst. Jedním z nich je zděná rozhledna nad městskou čtvrtí Střekov v lokalitě Malé Sedlo.

  Úhošťany – kostel sv. Havla

  Úhošťany – kostel sv. Havla

  Úhošťany jsou vesnice, nacházející se v Ústeckém kraji v okrese Chomutov, přibližně 4 km jižně od Kadaně. Ve vsi stojí kostel sv. Havla, který je chráněnou kulturní památkou.

  Karlovy Vary – Císařské lázně (Lázně I)

  Karlovy Vary – Císařské lázně (Lázně I)

  Budova Císařských lázní (známých také jako Lázně I) se nachází v Karlových Varech na jižním konci lázeňského území naproti světoznámému Grandhotelu Pupp. V současné době není k léčebným účelům využívána.

  Kadaň – Lávka Víta Brandy

  Kadaň – Lávka Víta Brandy

  Nábřeží Maxipsa Fíka ve směru od bývalého špitálu končí u Kadaňského stupně, vodního díla na řece Ohři. Na širokou promenádu, která slouží i jako cyklostezka, navazuje kovová Lávka Víta Brandy.