Secesní kostel v Novém Sedle

Secesní kostel v Novém Sedle

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Nadmořská výška

427 m n. m.

Popis

Nové Sedlo je město v okrese Sokolov v Karlovarském kraji. Dominantou města je kostel Nanebevstoupení Páně z roku 1904.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Úvodem něco o historii města. Poprvé je Nové Sedlo uváděno v písemných pramenech roku 1397. Ves, ležící nedaleko hlavní cesty, byla těžce postižena husitskými válkami, když tudy táhla husitská a křižácká vojska. V 16. století vlastní velkou část obce Sebastian Thüssel z Taltitz, později se koupěmi dostává Nové Sedlo do vlastnictví města Lokte. V polovině 19. století se stává samostatnou obcí. Roku 1899 bylo povýšeno na městys a byl mu udělen znak. Od této doby nastává rozvoj obce. Na území města v současné době žije přibližně 2600 obyvatel.

  Secesní kostel v Novém Sedle 

  K zajímavostem města patří kostel Nanebevstoupení Páně z roku 1904. Kostel je postaven v secesním slohu, jeho stavba je převážně dřevěná. Jde o římskokatolický filiální kostel, je spravován z farnosti v Chodově.

  Secesní kostel v Novém Sedle 

  Nové Sedlo patřilo po mnoho let do loketské farnosti s kostelem sv. Václava. Pohřbívalo se na loketském hřbitově. K modlitbě se pohřební průvod zastavoval cestou z Nového Sedla na hřbitov v Lokti u malé kamenné barokní kapličky, kterou nechala na své pozemku při rozcestí cest ve směru z Nového Sedla do Lokte postavit na konci 18. století rodina Engelova.

  Secesní kostel v Novém Sedle 

  Na konci 19. století bylo Nové Sedlo obcí s nejvyšším počtem obyvatel v loketské farnosti a proto se začalo uvažovat o stavbě místního kostela. Dne 20. ledna 1899 byl založen spolek pro stavbu kostela. Záměr výstavby však vázl na výběru vhodného místa. Nedošlo k prodeji vhodných pozemků a proto bylo pro stavbu vybráno sportoviště vedle školy. Autorem projektu byl pražský architekt Matěj Blecha, který ve své firmě zaměstnával další architekty. Stavbu prováděla společnost stavitele Václava Haberera z Nového Sedla. Stavba byla zahájena 15. července 1904 a dokončena byla ještě téhož roku. Kostel byl slavnostně vysvěcen 18. prosince 1904. Mimořádně krátkou dobu výstavby umožnila volba stavebního materiálu, kterým bylo dřevo. Před stým výročím kostela byly provedeny údržbové práce a 28. srpna 2004 byl kostel znovu vysvěcen plzeňským biskupem Františkem Radkovským.

  Secesní kostel v Novém Sedle 

  Architektura exteriéru vychází v základních principech z trojlodní středověké baziliky. Místo klasického presbytáře přiléhá k lodi mělká přístavba obdélného půdorysu. Nad hlavním průčelím se na okraji sedlové střechy nachází polygonální sanktusová věžička. Hlavní loď je dlouhá 29 metrů a vysoká 9 metrů. Boční lodě jsou podstatně nižší a jsou od hlavní odděleny pouze arkádou dřevěných sloupků. Fasáda kostela je členěna gotizujícími okny v bočních lodích a nad hlavním vstupem. Další estetizujícím prvkem je pravidelné hrázdění, které odráží charakteristický rys staveb v sudetoněmeckém pohraničí. Exteriér dotváří souvislá řada vysokých slepých oken s lomeným obloukem.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Bojiště 1813 – Francouzský pomník a Juchtová kaple

  Bojiště 1813 – Francouzský pomník a Juchtová kaple

  Pomník stojí na křižovatce silnic Přestanov – Chlumec – Unčín (městská část Krupky). Na poměrně málo frekventované silnici je možno u krajnice zastavit. Naproti pomníku stojí Juchtová kaple -. zděná kaplička s nikou.

  Kadaň – sousoší Maxipsa Fíka a Áji

  Kadaň – sousoší Maxipsa Fíka a Áji

  Další ze zajímavých objektů stojících na Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani (viz výlet 14.02.2020).

  Liptická vyhlídka u Duchcova

  Liptická vyhlídka u Duchcova

  Zvláštní vyhlídka s panoramatickým výhledem se nachází cca 1 km jihozápadně od centra města Duchcova.

  Tatrovice – kostel sv. Erharda

  Tatrovice – kostel sv. Erharda

  Tatrovice jsou malá obec v Karlovarské kraji a nachází se na úpatí Krušných hor. V dolní části obce stojí pozoruhodný kostel sv. Erharda. Spolu s přilehlou Olivetskou kaplí a dalšími stavbami je chráněn jako kulturní památka České republiky

  Loket v zimě

  Loket v zimě

  I v zimě působí město Loket s dominantním hradem nad řekou Ohří docela romanticky.