Vyhlídka Pískovec na povrchový důl a |Krušné hory

Vyhlídka Pískovec na povrchový důl a |Krušné hory

Kategorie

Rozhledny, vyhlídky, věže

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Nadmořská výška

481 m n. m.

Popis

Vyhlídka Pískovec se nachází na jižním okraji dřívějšího hnědouhelného lomu Družba, cca 1 km západně od Nového Sedla (města na Sokolovsku) a cca 5 km vzdušnou čarou západně od Karlových Varů.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vzhledem k tomu, že z vyhlídky je výhled na hnědouhelný povrchový důl, nejprve tedy něco z historie místního hornictví. První zmínka o těžbě uhlí na Sokolovsku pochází z roku 1642. K masivnímu průmyslovému využití uhlí dochází v 19. století. Uhlí bylo využíváno jako palivo ve sklárnách v Dolním Rychnově a Novém Sedle, v šamotce v Chodově a také v porcelánkách, kterých byly na Karlovarsku desítky. Tehdy se uhlí dobývalo především v hlubinných dolech.

  Vyhlídka Pískovec na povrchový důl a Krušné hory 

  Koncem 2. světové války se těžilo uhlí na 39 hlubinných a 15 povrchových dolech. Hlubinné doly se postupně uzavíraly a těžba se přenesla na povrchové lomy. Do roku 1983, kdy těžba svým rozsahem kulminovala, se těžilo uhlí v západní části Sokolovského revíru především na lomu Medard, západně od Sokolova. Tento důl je v současné době zatopen vodou z řeky Ohře

  a vzniklo zde rozsáhlé jezero. Ve východní části Sokolovského revíru provozoval těžbu uhlí velkolom Jiří u Vintířova a lom Družba u Nového Sedla A právě na jižní straně tohoto již bývalého lomu, který se stal součástí jednoho velkého důlního komplexu, se nachází vyhlídka Pískovec.  

  Vyhlídka Pískovec na povrchový důl a Krušné hory 

  Z vyhlídky je dobrý výhled na bývalý hnědouhelný lom Družba, ve kterém probíhá ukládání vytěžené skrývky na tzv. vnitřní výsypku. Lze pozorovat při práci i důlní stroj – zakladač.

  Vyhlídka Pískovec na povrchový důl a Krušné hory 

  Za velkou prohlubní bývalého lomu lze spatřit provozní budovy dřívějšího velkolomu Jiří a v dáli komíny a chladicí věž palivového kombinátu ve Vřesové. Kulisu dotváří hřeben Krušných hor. Na fotografiích jsou rovněž patrné trasy důlní dráhy a pásových dopravníků.

  Vyhlídka Pískovec na povrchový důl a Krušné hory 

  Vyhlídka je přístupná odbočením vpravo ze silnice spojující Nové Sedlo a Královské Poříčí

  k osadě Horní Pískovec. U vyhlídky je malé parkoviště.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Chomutov – Městská památková zóna

  Chomutov – Městská památková zóna

  Chomutov je okresní město v Ústeckém kraji. Leží na úpatí Krušných hor. Ve městě žije necelých 50 tisíc obyvatel. Ve městě se nachází celá řada zajímavých míst. Jedním z nich je přímo městské centrum.

  Teplice – kostel sv. Alžběty

  Teplice – kostel sv. Alžběty

  Novogotický kostel z 2. poloviny 19. století stojí v teplické čtvrti Šanov na Zeyerově náměstí, na okraji lázeňského Šanovského parku. Kromě jeho architektury zaujme jeho barevné pojednání – opět v tmavočerveném tónu.

  Menhiry u Jenišova

  Menhiry u Jenišova

  Jenišov je obec s cca 1.000 obyvatel, západně navazující na Karlovy Vary. Obec nemá klasickou náves, společenský život se tak odehrává na tzv. Oáze, kde se nachází i malý amfiteátr. V blízkosti Oázy stojí zajímavé menhiry.

  Loket v zimě

  Loket v zimě

  I v zimě působí město Loket s dominantním hradem nad řekou Ohří docela romanticky.

  Mikulášská jízda na Hartenberg

  Mikulášská jízda na Hartenberg

  Zřícenina původního gotického hradu, přestavěného na zámek – Hartenberg, se nachází nad vsí Hřebeny, severně od Sokolova. Stojí na ostrohu na pravém břehu řeky Svatavy ve výšce 510 m n.m.. Je chráněnou kulturní památkou.