Socha a vyhlídka na Úhošti

Socha a vyhlídka na Úhošti

Kategorie

Ostatní

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Kadaň

Nadmořská výška

540 m n. m.

Popis

Jak už je uvedeno v popisu výletu – tramp2 ze dne 30.05.2020, Úhošť je tabulová hora, na jejíž plošině je možno spatřit mnoho zajímavostí, zejména přírodních. Jsou zde však i zajímavosti vytvořené lidskou rukou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Jednou za takových zajímavostí je socha nacházející se v severozápadním cípu úhošťské tabule. Jde o sochu, jež byla vytvořena a nad severozápadními skalnatými srázy postavena na počest keltské kultury. Sochu vytvořil kadaňský výtvarník Herbert Kisza.

  Socha a vyhlídka na Úhošti 

  Lokalita Úhoště byla osídlována už od velmi dávných dob. Svědčí o tom archeologické nálezy z doby halštatské a laténské. Výzkum pravěkého osídlení je ale považován za nedostatečný. August Sedláček sem hypoteticky lokalizoval raně středověký Wogastisburg, kde slovanský kníže Sámo porazil r. 631 franckého krále Dagoberta I.

  Socha a vyhlídka na Úhošti

  Socha a vyhlídka na Úhošti 

  Z kamenné lavičky před sochou je pěkný pohled na sochu a úhošťskou planinu, ale při přesednutí je krásný výhled na údolí řeky Ohře.

  Socha a vyhlídka na Úhošti 

  Z tohoto místa je báječný výhled na město Kadaň a na pokrušnohorskou průmyslovou aglomeraci. Lze spatřit Elektrárny Prunéřov, město Chomutov a v dáli rovněž chemické závody Chemopetrol v Záluží u Litvínova. V pozadí vše rámuje hřeben Krušných hor.

  Socha a vyhlídka na Úhošti 

  Při pohledu západním směrem má návštěvník před očima zalesněné vrcholky Doupovských hor.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Městská věž v Jirkově

  Městská věž v Jirkově

  Městská věž stojí v historické části města u kostela sv. Jiljí. Je vysoká 29 metrů, má 6 podlaží. V předposledním podlaží je zvonice, poslední podlaží je vyhlídkové, které poskytuje kruhový výhled.

  Krušné hory – Olověný vrch (Bleiberg)

  Krušné hory – Olověný vrch (Bleiberg)

  Severně od Kraslic se zdvihají dva vrchy s nadmořskou výškou nad 800 m. Prvním je zalesněný Tisovec, tím druhým pak Olověný vrch, jinak zvaný Bleiberg. Je obklopen obcemi Bublava (na západě a severu) a Stříbrná (z východu).

  Teplice – kostel sv. Alžběty

  Teplice – kostel sv. Alžběty

  Novogotický kostel z 2. poloviny 19. století stojí v teplické čtvrti Šanov na Zeyerově náměstí, na okraji lázeňského Šanovského parku. Kromě jeho architektury zaujme jeho barevné pojednání – opět v tmavočerveném tónu.

  Léčebné lázně Jáchymov

  Léčebné lázně Jáchymov

  Jáchymov je městem o ca 3,4 tis. obyvatelích v Karlovarském kraji. Lázeňské území města se nachází v jeho dolní části, cca 7 km od Ostrova a cca 8 km od hraničního přechodu do Německa na Božím Daru.

  Janovská přehrada

  Janovská přehrada

  Janovská přehrada (někdy uváděná jako Mostecká) stojí na říčce Loupnici, necelé 2 km severně od Litvínovské čtvrti Janov. Přehradní nádrž je zásobárnou pitné vody pro oblast Mostecka. Samotná přehrada je technickou památkou.