Manský dvůr

Manský dvůr

Kategorie

Technické památky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Nadmořská výška

510 m n. m.

Popis

Další z příkladů chebské vesnické architektury je bývalý velkostatek nesoucí název Manský dvůr, který se nachází poblíž obce Dolní Žandov na Chebsku v Karlovarském kraji.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Oblast kolem Dolního Žandova (Manský dvůr je od něho vzdálen asi 2 km) se v listině z roku 1086 o hranicích pražského biskupství uvádí pod různými obměnami slova Tugost. Z toho lze soudit, že jde o název pohraniční knížecí hradové oblasti. V 11. a 12. století v Kynžvartském a Žandovském průsmyku vznikla opevněná sídla, která chránila hranici a střežila cesty do vnitrozemí. Do soustavy místních opevněných sídel patřil i Manský dvůr

  Manský dvůr 

  První písemná zmínka o Manském dvoře pochází z roku 1242, kdy zde stávalo původně strážní místo. Během staletí se ze strážního místa proměnil ve velkostatek. Tak se ze základní kamenné stavby stal uzavřený, téměř čtvercový statek.  Jde o soustavu budov v chebském stavebním stylu. V 17. století již Manský dvůr patřil k panství Kynžvart hraběte Metternicha.

  Manský dvůr

  Na počátku 30. let 20. století koupila zdevastovaný statek a zaplevelené pozemky rodina významného pražského architekta prof. arch. dr. Ing. Milana Babušky. Vedle statku zde architekt navrhnul a jako investor postavil rodinnou vilu ve stylu moderny. Zároveň nechal v údolí pod statkem vybudovat soustavu vodních nádrží podle návrhu významného československého ichtyologa Schaferny.

  Manský dvůr

  Období obnovy Manského dvora skončilo v roce 1938 záborem pohraničí. Babuškova rodina musela statek opustit. V té době byl statek již tak atraktivní, že jej zabral jako svoje letní sídlo sudetský Němec, vůdce sudetoněmecké strany a válečný zločinec Konrad Henlein. Traduje se legenda, že chtěl statek přestavět do podoby hákového kříže. Henlein na statku sám nikdy nehospodařil, za druhé světové války zde bydlela jeho manželka se třemi syny. O statek se jí starala skupina francouzských válečných zajatců.

  Manský dvůr

  Po roce 1945 se statek vrátil na krátkou dobu opět rodině Babuškových, v roce 1948 byl však znárodněn. Dříve prosperující statek začal chátrat a v rámci reorganizací měnit majitele, naposledy Agrostatek Žandov. Po roce 1989 získala statek opět rodina Babuškových a postupně ho zrekonstruovala do původní podoby. V jedné z budov vznikl penzion a hospůdka.

  Manský dvůr

  Od roku 2003 je v rekonstruovaném objektu umístěno malé muzeum se stovkami exponátů, týkajích se zejména historie Mariánskolázeňska.

  Manský dvůr leží poblíž silnice I/21 spojující Cheb s Mariánskými Lázněmi (východně od této silnice) cca 2 km od Dolního Žandova (ve směru od Chebu, před touto obcí).

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Františkovy Lázně

  Františkovy Lázně

  Františkovy Lázně jsou známým lázeňským městem v Karlovarském kraji cca 5 km od Chebu. V tomto lázeňském městě žije cca 5,5 tisíce trvale žijících obyvatel.

  Cheb – Sportovně rekreační areál Krajinka

  Cheb – Sportovně rekreační areál Krajinka

  Sportovně rekreační centrum v Chebu se rozkládá na levém břehu řeky Ohře. Nalézá se v něm celá řada sportovišť s krytou tribunou a sociálním zázemím. Součástí areálu je Pikniková louka, ve svahu na sportovišti je zřízen Lanový park.

  Komorní hůrka u Chebu

  Komorní hůrka u Chebu

  Mezi Chebem a Františkovými Lázněmi se nachází národní přírodní památka – Komorní hůrka, jedna z nemladších sopek na území našeho státu. Po úbočí vrchu a po okraji těžební jámy po těžbě čediče vede naučná stezka.

  Hrad Seeberg

  Hrad Seeberg

  Hrad Seeberg stojí na návrší ve vesničce Ostroh nedaleko Františkových Lázní.v okrese Cheb. Postaven byl někdy ve 12. až 13. století. Je chráněn jako kulturní památka České republiky. Je častým cílem výletů.

  rozhledna Salingburg, Františkovy Lázně

  rozhledna Salingburg, Františkovy Lázně

  Atraktivní rozhledna napodobující svým vzhledem středověký hrad.