Křížová cesta na Mařském vrchu

Křížová cesta na Mařském vrchu

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Vimperk

Nadmořská výška

906 m n. m.

Popis

Mařský vrch se nachází cca 1,5 km severovýchodně od obce Svatá Maří a cca 5 km severovýchodně od jihočeského města Vimperka v okrese Prachatice. Na jeho vrcholu návštěvníky vítá kromě rozhledny s kaplí krátká křížová cesta.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • O Mařském vrchu již pojednává jeden výlet (tramp2 19.11.2019).  Na vrcholu tohoto vrchu stojí rozhledna, jejíž součástí je i kaple. Poslední metry stoupání k rozhledně se prochází jen několik desítek metrů dlouhou křížovou cestou.

   

  Jde o zcela neobvyklou křížovou cestu, tvořenou malými výklenkovými kapličkami na krátkých betonových sloupech. Křížová cesta má 14 zastavení po obou stranách cesty a je zakončena u kapličky spojené s rozhlednou.

   

  Betonové sloupky s nikami pro zobrazení zastavení postavil Ján Bělecký ze Svaté Maří. Dne 27.09.1935 křížovou cestu vysvětil farář ze Sušice. Původně se obrázky do nik na sloupech vlepovaly. Časem však zašly. V roce 2004 byl pro výtvarné provedení křížové cesty vybrán   výtvarník Jindřich Boška z blízkého Vlachova Březí, který při tvorbě křížové cesty použil vlastní výtvarnou techniku. Obnovená křížová cesta na Mařském vrchu je tak jeho vlastním abstraktním dílem, v němž lze nalézt kubistické prvky.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Poutní kostel Klokoty

  Poutní kostel Klokoty

  Působivý soubor chrámové barokní architekury vkusně osazen v okolní zeleni.

  Kovová lávka ve Strakonicích

  Kovová lávka ve Strakonicích

  Již více než 10 let spojuje oba břehy Otavy ve Strakonicích kovová lávka pro pěší.

  Kamenný most v Jindřiši

  Kamenný most v Jindřiši

  Vesnička Jindřiš se nachází v Jihočeském kraji, cca 3 km východně od Jindřichova Hradce. Ve vsi stojí zachovalý barokní most.

  Strakonice – další zajímavosti na levém břehu Otavy

  Strakonice – další zajímavosti na levém břehu Otavy

  K městu Strakonice zcela neodmyslitelně patří Švanda Dudák. Však má také sochu na Velkém náměstí. Svoji sochu má však ve městě také Švandova nevěsta Dorotka. A Dudák je i název blízkého pivovaru.

  rozhledna Hýlačka

  rozhledna Hýlačka

  Rozhledna Hýlačka se nachází u Tábora, v jeho místní části Větrovy.