Křížová cesta na Mařském vrchu

Křížová cesta na Mařském vrchu

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Vimperk

Nadmořská výška

906 m n. m.

Popis

Mařský vrch se nachází cca 1,5 km severovýchodně od obce Svatá Maří a cca 5 km severovýchodně od jihočeského města Vimperka v okrese Prachatice. Na jeho vrcholu návštěvníky vítá kromě rozhledny s kaplí krátká křížová cesta.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • O Mařském vrchu již pojednává jeden výlet (tramp2 19.11.2019).  Na vrcholu tohoto vrchu stojí rozhledna, jejíž součástí je i kaple. Poslední metry stoupání k rozhledně se prochází jen několik desítek metrů dlouhou křížovou cestou.

   

  Jde o zcela neobvyklou křížovou cestu, tvořenou malými výklenkovými kapličkami na krátkých betonových sloupech. Křížová cesta má 14 zastavení po obou stranách cesty a je zakončena u kapličky spojené s rozhlednou.

   

  Betonové sloupky s nikami pro zobrazení zastavení postavil Ján Bělecký ze Svaté Maří. Dne 27.09.1935 křížovou cestu vysvětil farář ze Sušice. Původně se obrázky do nik na sloupech vlepovaly. Časem však zašly. V roce 2004 byl pro výtvarné provedení křížové cesty vybrán   výtvarník Jindřich Boška z blízkého Vlachova Březí, který při tvorbě křížové cesty použil vlastní výtvarnou techniku. Obnovená křížová cesta na Mařském vrchu je tak jeho vlastním abstraktním dílem, v němž lze nalézt kubistické prvky.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Lavička Václava Havla v Českých Budějovicích

  Lavička Václava Havla v Českých Budějovicích

  České Budějovice jsou jedním z míst, kde lze navštívit Lavičku Václava Havla. Zdejší lavička je instalována v areálu Jihočeské university, uprostřed parku.

  Český Krumlov – Vnitřní město

  Český Krumlov – Vnitřní město

  Český Krumlov je historické a v současnosti okresní město v Jihočeském kraji ve vzdálenosti cca 22 km jihojihozápadně od Českých Budějovic. Městem, které se nachází pod hřebenem Blanského lesa, protéká řeka Vltava tvořící zde meandry.

  vrcholová kniha Hýlačka

  vrcholová kniha Hýlačka

  Na Větrovech u Tábora stojí rozhledna Hýlačka s vrcholovou knihou na její vyhlídkové plošině.

  Vimperk – kostel sv. Bartoloměje a kaple Čtrnácti svatých po

  Vimperk – kostel sv. Bartoloměje a kaple Čtrnácti svatých po

  Severovýchodně od historického centra města a východně od bašty Haselburg se nachází hřbitov, na němž stojí kostel sv. Bartoloměje a kaple Čtrnácti svatých pomocníků.

  Kamenný most v Písku

  Kamenný most v Písku

  V Písku se přes řeku Otavu klene nejstarší kamenný most u nás - dříve uváděný jako Jelení, nyní se oficiálně nazývá Kamenný most v |Písku. Nachází se na území Městské památkové zóny a je také chráněn jako Kulturní památka České republiky.