Úhošť

Úhošť

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Kadaň

Nadmořská výška

593 m n. m.

Popis

Tabulová (nebo také stolová) hora, jejíž severovýchodní svahy jsou vzdáleny cca 2 km od města Kadaně. Nalézá se tedy v okrese Chomutov, jihozápadně od Kadaně a je krajinnou dominantou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Úhošť se rozkládá na samém severovýchodním okraji Doupovských hor. Od komplexu Doupovských hor je oddělena údolím Donínského potoka.

  Náhorní plošina Úhoště má tvar téměř obdélníku a rozlohu zhruba 82 ha. Plocha jeho tabule je mírně nakloněna k severovýchodu. Nejvyšší bod Úhoště se nachází na jihozápadním cípu hory v nadmořské výšce 593 m.

  Úhošť má vulkanický původ, jeho svahy tvoří skály čediče. Některé svahy však jsou pokryty kamenitohlinitými sedimenty, které místy tvoří souvislá suťová pole.

  Plocha hory je pokryta přírodní vegetací - stepi, travnaté porosty stepního charakteru a lesostepi, tedy stromy listnaté, místy i jehličnaté, stepní keře, cca 560 druhů různých rostlin, z nichž řada je chráněných.  Mezi ně patří například koniklec luční, tařice skalní, lilie zlatohlávek, plamének a další. Z živočichů zde hnízdí výr velký, vyskytují se zde různé druhy plazů – slepýš, ještěrky, užovky i zmije. Úhošť byl v roce 1974 vyhlášen národní přírodní rezervací.

  Vyzkoušená trasa k prohlídce plošiny Úhoště začíná v obci Úhošťany, kde stojí zajímavý kostel (viz výlet tramp2 21.05.2020). Zde je možno zaparkovat vozidlo. Odtud vede naučná stezka kolem celé vrcholové plošiny hory. Pokud však někdo spěchá k nejvyššímu bodu hory, popřípadě pokud si chce prohlédnout Výří skály na jejím západním úbočí (podobně jako já), vydá se po silnici z Úhošťan směrem do vesničky Brodce a cca 200 m před vsí odbočí na polní cestu vpravo směrem k lesu. Zde se potká s červeným turistickým značením, které ho dovede k cíli.  

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kostel sv. Barbory v Chomutově

  Kostel sv. Barbory v Chomutově

  Pozdně gotický kostel stojí v Chomutově v Lipské ulici, která byla dříve hlavní trasou k hraničnímu přechodu v Hoře sv. Šebestiána. Je chráněn jako Kulturní památka České republiky.

  Mikulášská jízda na Hartenberg

  Mikulášská jízda na Hartenberg

  Zřícenina původního gotického hradu, přestavěného na zámek – Hartenberg, se nachází nad vsí Hřebeny, severně od Sokolova. Stojí na ostrohu na pravém břehu řeky Svatavy ve výšce 510 m n.m.. Je chráněnou kulturní památkou.

  Vodní dílo Kadaň

  Vodní dílo Kadaň

  Vodní dílo Kadaň na řece Ohři je též uváděno jako Kadaňský stupeň. Nachází se na západním okraji města a právě u něj končí Nábřeží Maxipsa Fíka.

  Mistrovství ve svíčkové

  Mistrovství ve svíčkové

  ochutnávka svíčkové a i zábava i prohlídka zámku atd.

  rozhledna Maják, Strupčice

  rozhledna Maják, Strupčice

  Vcelku originální rozhledna s unikátním výhledem na zdevastovanou krajinu zdejší těžbou…