Úhošť

Úhošť

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Kadaň

Nadmořská výška

593 m n. m.

Popis

Tabulová (nebo také stolová) hora, jejíž severovýchodní svahy jsou vzdáleny cca 2 km od města Kadaně. Nalézá se tedy v okrese Chomutov, jihozápadně od Kadaně a je krajinnou dominantou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Úhošť se rozkládá na samém severovýchodním okraji Doupovských hor. Od komplexu Doupovských hor je oddělena údolím Donínského potoka.

  Náhorní plošina Úhoště má tvar téměř obdélníku a rozlohu zhruba 82 ha. Plocha jeho tabule je mírně nakloněna k severovýchodu. Nejvyšší bod Úhoště se nachází na jihozápadním cípu hory v nadmořské výšce 593 m.

  Úhošť má vulkanický původ, jeho svahy tvoří skály čediče. Některé svahy však jsou pokryty kamenitohlinitými sedimenty, které místy tvoří souvislá suťová pole.

  Plocha hory je pokryta přírodní vegetací - stepi, travnaté porosty stepního charakteru a lesostepi, tedy stromy listnaté, místy i jehličnaté, stepní keře, cca 560 druhů různých rostlin, z nichž řada je chráněných.  Mezi ně patří například koniklec luční, tařice skalní, lilie zlatohlávek, plamének a další. Z živočichů zde hnízdí výr velký, vyskytují se zde různé druhy plazů – slepýš, ještěrky, užovky i zmije. Úhošť byl v roce 1974 vyhlášen národní přírodní rezervací.

  Vyzkoušená trasa k prohlídce plošiny Úhoště začíná v obci Úhošťany, kde stojí zajímavý kostel (viz výlet tramp2 21.05.2020). Zde je možno zaparkovat vozidlo. Odtud vede naučná stezka kolem celé vrcholové plošiny hory. Pokud však někdo spěchá k nejvyššímu bodu hory, popřípadě pokud si chce prohlédnout Výří skály na jejím západním úbočí (podobně jako já), vydá se po silnici z Úhošťan směrem do vesničky Brodce a cca 200 m před vsí odbočí na polní cestu vpravo směrem k lesu. Zde se potká s červeným turistickým značením, které ho dovede k cíli.  

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Skály na Pramenáči

  Skály na Pramenáči

  Skály na Pramenáči nemají obvyklou šedou barvu. Jsou zabarveny do červena. Lze je tedy považovat za přírodní zajímavost.

  Svatý vrch u Kadaně

  Svatý vrch u Kadaně

  Až k městu Kadani zasahuje severovýchodní výběžek Doupovských hor. Ze samostatných kopců nejblíže městu je Svatý vrch (nebo také Svatý kopeček) tvořený čedičovou porostlou skálou, na jejímž vrcholu stojí rozhledna.

  Kadaň – Nábřeží Maxipsa Fíka

  Kadaň – Nábřeží Maxipsa Fíka

  Město Kadaň, v dávné minulosti dokonce město královské, které se nachází v jihozápadní části Ústeckého kraje, se může pochlubit celou řadou turistických atrakcí. Jednou z nich je Nábřeží Maxipsa Fíka.

  Koldům – Kolektivní dům v Litvínově

  Koldům – Kolektivní dům v Litvínově

  Kolektivní dům (zkráceně Koldům) stojí na okraji východní části města Litvínova v Podkrušnohorské ulici. Z hlediska rozměrů je dominantním prvkem celé oblasti. Je koncipován jako bytový dům s 352 byty a provozovnami služeb.

  Janovská přehrada

  Janovská přehrada

  Janovská přehrada (někdy uváděná jako Mostecká) stojí na říčce Loupnici, necelé 2 km severně od Litvínovské čtvrti Janov. Přehradní nádrž je zásobárnou pitné vody pro oblast Mostecka. Samotná přehrada je technickou památkou.