Úhošťany – kostel sv. Havla

Úhošťany – kostel sv. Havla

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Kadaň

Nadmořská výška

385 m n. m.

Popis

Úhošťany jsou vesnice, nacházející se v Ústeckém kraji v okrese Chomutov, přibližně 4 km jižně od Kadaně. Ve vsi stojí kostel sv. Havla, který je chráněnou kulturní památkou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Kostel byl v obci založen na počátku 14. stol., během husitských válek byl značně poškozen a obnovy se dočkal až ve druhé polovině 15. století. Věž v jižním průčelí byla přistavěna až v roce 1626 a úpravami prošla ještě v letech 1726 a 1891. V letech 1772 až 1775 se uskutečnila barokní přestavba a sakristie byla přistavěna až v roce 1782.

  Úhošťany – kostel sv. Havla 

  Kostel je obdélný, jednolodní s presbytářem a sakristií na východní straně. Původní vstup do kostela býval ve zdi v místech, kde stojí věž. Dnes je kostel přístupný ze západní strany malou předsíní. Průčelí předsíně je zdobeno pilastry a nad dveřmi je umístěn znak města Kadaně.  

  Úhošťany – kostel sv. Havla 

  Kostelní věž situovaná v jižním průčelí kostela má bedněné zvoniční patro a je zastřešena routovou střechou s trojúhelníkovými štíty. Její střechu ukončuje osmiboký sanktusník se špicí.

  Úhošťany – kostel sv. Havla 

  V minulosti se kolem kostela rozprostíral hřbitov. Jeho dřívější existenci připomíná hřbitovní zeď, která tvoří hranici pozemku kolem kostela.

  Úhošťany – kostel sv. Havla 

  Později se úhošťanský hřbitov  nacházel západně od kostela při silnici z Úhošťan do vsi Brodce. I ten byl zrušen v 80. letech 20. století. Zůstaly po něm dva památníky.

  Úhošťany – kostel sv. Havla 

  Z Úhošťan je  možno vystoupat na stolovou horu Úhošť (593 m), o ní ale někdy jindy.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Krudum – památník přísahy

  Krudum – památník přísahy

  Cestou z osady Hrušková (části města Sokolova) k zbytkům kostela sv. Mikuláše, případně k rozhledně na vrchu Krudum si nelze nevšimnout kamenného památníku po pravé straně.

  Kadaň – Mírové náměstí

  Kadaň – Mírové náměstí

  Kadaň je město ve střední části podkrušnohorském regionu na levém břehu řeky Ohře. Nestarší památky ve městě spadají do období vlády Přemysla Otakara II. Mírové náměstí v Kadani je součástí Městské památkové rezervace.

  rozhledna Málkov

  rozhledna Málkov

  Ocelová rozhledna s výhledem na povrchové hnědouhelné doly se severočeskými elektrárnami Tušimice a Prunéřov…

  Kostel v Dubí

  Kostel v Dubí

  Pod názvem města Dubí v podhůří Krušných hor poblíž Teplic si vždy přestavím tři věci: porcelánový Cibulák z proslavené porcelánky, Tereziny lázně a unikátní novogotický kostel.

  Horní Slavkov – bývalé popraviště

  Horní Slavkov – bývalé popraviště

  Nad Horním Slavkovem směrem k osadě Bošířany se nachází kopec, zvaný Šibeniční vrch. Na jeho vrcholu stojí zajímavá kruhová kamenná stavba, která kdysi sloužila jako popraviště.