Sokolov – rozhledna na vrchu Hard

Sokolov – rozhledna na vrchu Hard

Kategorie

Rozhledny, vyhlídky, věže

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Sokolov

Nadmořská výška

455 m n. m.

Popis

Rozhledna se nachází v Sokolově na vrchu Hard (nad nemocnicí) ve výšce 455 m n.m. Přístupná je z Hornické ulice vedle budovy Policie ČR. Ze zaskleného ochozu je skvělý výhled na Sokolov a jeho okolí.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Rozhledna je zděná s dřevěnou nástavbou a dosahuje výšky 14 metrů..  Na zasklenou vyhlídkovou plošinu vede celkem 56 schodů. Uvnitř tělesa rozhledny stojí kovové točité schodiště.

  Sokolov – rozhledna na vrchu Hard

  Stávající rozhledna je replikou původní dřevěné věže, která stávala na vrchu Hard od roku 1907 do 30. let minulého století. V roce 1933 byla zchátralá stavby nahrazena kamennou věží, která však byl zničena ve 40. letech minulého století. Nová dřevěná rozhledna stojí na vrchu Hard od dubna 2001.

  Sokolov – rozhledna na vrchu Hard 

  Pokud se vrátíme do ještě vzdálenější historie, zjistíme, že Sokolovský vrch Hard (původně též Hartenberg nebo Hartberg s nadmořskou výškou 466 m) má velmi bohatou historii, co se týče staveb zde zbudovaných a určených nejenom k výhledu. Nacházelo se zde popraviště, později hřbitov (dnes přesunutý asi o 100 metrů na východ) a střelnice, v 19. stol. tu byl vybudován vyhlídkový altán nazývaný Prašná věž (Pulverturm). Ten však postupem času tak zchátral a zarostl stromy, že se místní okrašlovací spolek v roce 1907 rozhodl vybudovat na Hardu vyhlídkovou věž. Podle plánů stavitele Heinze byla na základech altánu vystavěna dřevěná nástavba o dvou vyhlídkových patrech o celkové výšce 18 metrů. Svého otevření se stavba dočkala 15. dubna 1908. Ani ta však dlouho nevydržela a musela být snesena.

  Sokolov – rozhledna na vrchu Hard

  V roce 1933 vznikl z torza věže památník obětem 1. sv. války s pietní síní a pětimetrovou bronzovou sochou Krista umístěnou na vrcholku stavby od sokolovského umělce Tony Schöneckera (1893 – 1979). Tuto podobu si však památník dlouho neuchoval, socha byla snesena během války a zřejmě roztavena. Věž posloužila jako německé kulometné hnízdo. Dílo zkázy vykonalo dalších více než 50 let nezájmu.

  Sokolov – rozhledna na vrchu Hard 

  Z vyhlídkového ochozu rozhledny je pěkný výhled na část Sokolova, konkrétně západní část města. V pohledu na jihozápad se nachází město Březová a Elektrárna Tisová, v dáli ápadním směrem je vidět vyhlídková věž (v současnosti nepřístupná) na Zeleném vrchu a poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie a sv. Maří Magdalény.

  Sokolov – rozhledna na vrchu Hard 

  Severním směrem se otevírá výhled na chemičku nacházející se v intravilánu města, za ní

  povrchový hnědouhelný lom a v dáli komíny palivového kombinátu a elektrárny s hřebenem

  Krušných hor na pozadí.

  Sokolov – rozhledna na vrchu Hard 

  Rozhledna je uzamčená, klíč však je možno zapůjčit proti předložení občanského průkazu ve služebně Policie České republiky, jež se nachází v ulici Hornické cca 50 metrů od rozhledny.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Trouba z Jericha v Novém Sedle

  Trouba z Jericha v Novém Sedle

  Nejde o Loket, nýbrž město Nové Sedlo v okrese Sokolov v Karlovarském kraji, které se může pyšnit zajímavým artefaktem. Je jím kovová plastika instalovaná v centru města na trávníku poblíž kruhového objezdu. Nese název „Trouba z Jericha“.

  Žatec – Libočanská branka

  Žatec – Libočanská branka

  V historickém centru města Žatce, v bezprostřední blízkosti náměstí Svobody stojí historická městská brána – libočanská branka. Její název odpovídá směru, v němž se na břehu řeky Ohře nachází obec Libočany.

  Krušné hory – Vlčí jámy

  Krušné hory – Vlčí jámy

  Vlčí jámy jsou skalnatý útvar na jihozápadním úbočí Blatenského vrchu, severovýchodně od města Horní Blatná a nachází se při stezce vedoucí z města k rozhledně. V roce 1975 byly vyhlášeny přírodní památkou.

  Loket - Weyrotherovo odpočívadlo

  Loket - Weyrotherovo odpočívadlo

  Osmiboký altán na výběžku skály pod Loketským hradem neujde pozornosti snad žádného návštěvníka tohoto západočeského města. Z místa je pěkný výhled na řeku Ohři a na přírodní divadlo.

  Teplice – rozhledna Letná

  Teplice – rozhledna Letná

  Rozhledna s restaurací se nachází v teplické městské čtvrti Letná na vyvýšenině nad středem města. Poskytuje návštěvníkům skvělý výhled na město, na protilehlý vrch Doubravka, na České středohoří i Krušné hory.