Sokolov – rozhledna na vrchu Hard

Sokolov – rozhledna na vrchu Hard

Kategorie

Rozhledny, vyhlídky, věže

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Sokolov

Nadmořská výška

455 m n. m.

Popis

Rozhledna se nachází v Sokolově na vrchu Hard (nad nemocnicí) ve výšce 455 m n.m. Přístupná je z Hornické ulice vedle budovy Policie ČR. Ze zaskleného ochozu je skvělý výhled na Sokolov a jeho okolí.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Rozhledna je zděná s dřevěnou nástavbou a dosahuje výšky 14 metrů..  Na zasklenou vyhlídkovou plošinu vede celkem 56 schodů. Uvnitř tělesa rozhledny stojí kovové točité schodiště.

  Sokolov – rozhledna na vrchu Hard

  Stávající rozhledna je replikou původní dřevěné věže, která stávala na vrchu Hard od roku 1907 do 30. let minulého století. V roce 1933 byla zchátralá stavby nahrazena kamennou věží, která však byl zničena ve 40. letech minulého století. Nová dřevěná rozhledna stojí na vrchu Hard od dubna 2001.

  Sokolov – rozhledna na vrchu Hard 

  Pokud se vrátíme do ještě vzdálenější historie, zjistíme, že Sokolovský vrch Hard (původně též Hartenberg nebo Hartberg s nadmořskou výškou 466 m) má velmi bohatou historii, co se týče staveb zde zbudovaných a určených nejenom k výhledu. Nacházelo se zde popraviště, později hřbitov (dnes přesunutý asi o 100 metrů na východ) a střelnice, v 19. stol. tu byl vybudován vyhlídkový altán nazývaný Prašná věž (Pulverturm). Ten však postupem času tak zchátral a zarostl stromy, že se místní okrašlovací spolek v roce 1907 rozhodl vybudovat na Hardu vyhlídkovou věž. Podle plánů stavitele Heinze byla na základech altánu vystavěna dřevěná nástavba o dvou vyhlídkových patrech o celkové výšce 18 metrů. Svého otevření se stavba dočkala 15. dubna 1908. Ani ta však dlouho nevydržela a musela být snesena.

  Sokolov – rozhledna na vrchu Hard

  V roce 1933 vznikl z torza věže památník obětem 1. sv. války s pietní síní a pětimetrovou bronzovou sochou Krista umístěnou na vrcholku stavby od sokolovského umělce Tony Schöneckera (1893 – 1979). Tuto podobu si však památník dlouho neuchoval, socha byla snesena během války a zřejmě roztavena. Věž posloužila jako německé kulometné hnízdo. Dílo zkázy vykonalo dalších více než 50 let nezájmu.

  Sokolov – rozhledna na vrchu Hard 

  Z vyhlídkového ochozu rozhledny je pěkný výhled na část Sokolova, konkrétně západní část města. V pohledu na jihozápad se nachází město Březová a Elektrárna Tisová, v dáli ápadním směrem je vidět vyhlídková věž (v současnosti nepřístupná) na Zeleném vrchu a poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie a sv. Maří Magdalény.

  Sokolov – rozhledna na vrchu Hard 

  Severním směrem se otevírá výhled na chemičku nacházející se v intravilánu města, za ní

  povrchový hnědouhelný lom a v dáli komíny palivového kombinátu a elektrárny s hřebenem

  Krušných hor na pozadí.

  Sokolov – rozhledna na vrchu Hard 

  Rozhledna je uzamčená, klíč však je možno zapůjčit proti předložení občanského průkazu ve služebně Policie České republiky, jež se nachází v ulici Hornické cca 50 metrů od rozhledny.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Vodní dílo Kadaň

  Vodní dílo Kadaň

  Vodní dílo Kadaň na řece Ohři je též uváděno jako Kadaňský stupeň. Nachází se na západním okraji města a právě u něj končí Nábřeží Maxipsa Fíka.

  Horní Slavkov – bývalé popraviště

  Horní Slavkov – bývalé popraviště

  Nad Horním Slavkovem směrem k osadě Bošířany se nachází kopec, zvaný Šibeniční vrch. Na jeho vrcholu stojí zajímavá kruhová kamenná stavba, která kdysi sloužila jako popraviště.

  Rozhledna Cibulka

  Rozhledna Cibulka

  Pohledná rozhledna Cibulka stojí na 3ebeničním vrchu v podhůří Krušných hor nad městem Oloví na Sokolovsku. Z rozhledny je krásný výhled na Krušné hory na průmyslové Sokolovsko a na pohoří Slavkovský les.

  Socha Panny Marie v Karlových Varech – Drahovicích

  Socha Panny Marie v Karlových Varech – Drahovicích

  Pamětní místo lze navštívit v karlovarské městské části Drahovice u křižovatky ulic 5.května, Mánesova a Hřbitovní.

  Strupčická Dalba

  Strupčická Dalba

  Strupčice jsou obec v okrese Chomutov v Ústeckém kraji. Obcí prochází nedávno zřízená cyklotrasa spojující obce nacházející se jižně od Mostu s Chomutovem. U cyklotrasy nad obcí stojí zajímavý artefakt.