Město Bochov

Město Bochov

Kategorie

Města a obce

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Karlovy Vary

Nadmořská výška

668 m n. m.

Popis

Město Bochov se rozkládá v Karlovarském kraji cca 18 km jihovýchodním směrem od krajského města Karlových Varů. Jeho centru dominuje náměstí, v okolí jsou pro turisty zajímavé objekty.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • První písemná zpráva o městě pochází z roku 1325. Město se rozkládá na náhorní planině a v současné době v něm žijí cca 2 tisíce obyvatel.

  Město Bochov 

  V centru městečka se nachází náměstí Míru s několika zajímavými architektonickými prvky. Mezi nejstarší budovy ve městě nesporně patří radnice v čele náměstí. Gotická budova byla postavena na konci 14. století, v 18. století byla barokně přestavěna a později v 19. století empírově upravena do dnešní podoby. V přízemí budovy je restaurace Radniční sklípek a v 1. patře kanceláře městského úřadu. Dominantním prvkem radnice je hranolovitá věž s věžními hodinami, zakončená čtyřbokou helmicí doplněnou čtyřbokou lucernou s jehlanovitým zakončením.

  Město Bochov 

  Na dolním konci náměstí stojí kašna o čtvercovém půdorysu, sestavená ze žulových bloků. Uprostřed kašny je sloupek s dvojicí chrličů ve tvaru dvou lvích hlav.

  Město Bochov 

  Nedaleko kašny stojí na náměstí rovněž novogotická kamenná věžová studna z poloviny 18. století. Je údajně 8 m hluboká a v době výstavby byla hlavním zdrojem vody pro obyvatele i koně.

  Město Bochov 

  V dolní části náměstí nalezneme rovněž dům se štítem, který má pod tympanonem vyobrazen znak. Jde snad o historický znak města?

  Město Bochov 

  V horní části náměstí před radnicí stojí barokní sloup se sochou Panny Marie z 18. století.

  Město Bochov 

  Neméně zajímavou stavbou v městečku je kostel sv. Michaela Archanděla z roku 1579, který stojí nad náměstím v Pražské ulici. Přestavba do dnešní podoby se uskutečnila po požáru roku 1666. U jednolodní stavby s pouhou jednou věží (jako by na druhou již nezbylo) stojí za pozornost kaple Olivetské hory v podvěžním prostoru kostela.

  Město Bochov 

  V blízkosti Bohova se nacházejí dvě zříceniny hradů, Na ně se však podíváme někdy později.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Smírčí kříž v Krásně

  Smírčí kříž v Krásně

  Krásno – historické město o velikosti střední vesnice se nachází v okrese Sokolov v Karlovarském kraji, na úbočí Slavkovského lesa.

  vrcholová kniha Radeč

  vrcholová kniha Radeč

  Vrcholová kniha se nachází na jednom ze stromů u pozůstatků hradu Radeč.

  Prameny – Giselin a Rudolfův pramen

  Prameny – Giselin a Rudolfův pramen

  Prameny se nacházejí cca 500 m jihozápadně od centra obce Prameny ve Slavkovském lese při silnici z Pramenů na Kladskou..

  Vila Lützow v Karlových Varech

  Vila Lützow v Karlových Varech

  Vila Lützow stojí v Karlových Varech ve svahu pod ulicí Na Vyhlídce v Sadech Jeana de Carro. Kolem vily vede do lázeňské části města Stezka Jeana de Carro. Vila v empírovém slohu je jedním z prvních vilových objektů postavených v Karlových.

  Manský dvůr

  Manský dvůr

  Další z příkladů chebské vesnické architektury je bývalý velkostatek nesoucí název Manský dvůr, který se nachází poblíž obce Dolní Žandov na Chebsku v Karlovarském kraji.