Vodní dílo Kadaň

Vodní dílo Kadaň

Kategorie

Technické památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Kadaň

Nadmořská výška

290 m n. m.

Popis

Vodní dílo Kadaň na řece Ohři je též uváděno jako Kadaňský stupeň. Nachází se na západním okraji města a právě u něj končí Nábřeží Maxipsa Fíka.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vodní dílo Kadaň (nebo také Kadaňský stupeň) se nachází na řece Ohři na západním okraji města Kadaně, přímo pod františkánským klášterem.  Právě pod ním končí kadaňská pobřežní promenáda Nábřeží Maxipsa Fíka (viz výlet 14.02.2020).

  Vodní dílo Kadaň 

  Vedle tohoto vodního díla, které je něco mezi přehradou a velkým jezem se podél skály vine Lávka Víta Brandy (viz výlet 15.02.2020), která umožňuje plynulý přechod z Nábřeží Maxi psa Fíka ke koruně vodního díla.

  Vodní dílo Kadaň 

  Kadaňský stupeň pro vybudování nádrže na řece Ohři byl postaven v letech 1966 – 1972 a v roce 1972 byl uveden do provozu. Důvodů pro jeho výstavbu bylo hned několik. Jedním z důvodů vybudování nádrže byla kompenzace snížení objemu nádrže Nechranické přehrady, kvůli uzavření tzv. Čakovického laloku pro výsypku dolů. Vzniklá nádrž rovněž výrazně zlepšovala účinek horních nádrží na Ohři - Skalky a Jesenice. Hlavním účelem nádrže je zajištění minimálního průtoku pod nádrží, a tím zabezpečení odběru vody v profilu jezu Želina ČS pro Tepelnou elektrárnu (TE) Tušimice II, zajištění odběru vody ČS Mikulovice pro TE Prunéřov I a II, a zajištění odběru vody ČS Rašovice pro Podkrušnohorský přivaděč, končící až u města Jirkova. Vedlejším účelem nádrže je energetické využití odtoku Malou vodní elektrárnou Kadaň, rekreace, provozování vodních sportů a rybolov.

  Vodní dílo Kadaň

  Vodní dílo Kadaň má betonovou hráz vysokou 14 m. Koruna hráze je dlouhá 102 m a široká necelých 5 m. Koruna hráze je přístupná veřejnosti, lze po ní projít na druhý břeh řeky. Před anotací uváděná nadmořský výška odpovídá nadmořské výšce koruny hráze. Z koruny hráze je výhled na vodní nádrž a na přeliv hráze a na tok řeky pod hrází.

  Vodní dílo Kadaň

  Vodní dílo se jeví jako docela estetický betonový objekt, avšak „domky“ nad jednotlivými pilíři, postavené z tvárnic a zastřešené červenou krytinou jsou jaksi navíc a dle kritika architektury Adama Gebriana zde působí poněkud nepatřičně.

  Vodní dílo Kadaň 

  Z pravého břehu řeky je pěkný výhled na františkánský klášter a na Lávku Víta Brandy.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Most na historické železnici z Mostu na Moldavu

  Most na historické železnici z Mostu na Moldavu

  Železniční most stojí ve východní části města Hrobu, zvané Mlýny. Překlenuje údolí potoka Bouřlivce. Vede po něm železniční trať z Louky u Litvínova do Moldavy, krušnohorské obce na samé hranici s německým Saskem.

  Bouřňák  (Krušné hory)

  Bouřňák (Krušné hory)

  Bouřňák je vrchol nacházející se v Loučenské hornatině v severovýchodní části Krušných hor. Se svými 869 m n. m. je druhou nejvyšší horou Teplicka.

  Rozhledna Hláska v Krušných horách

  Rozhledna Hláska v Krušných horách

  V mostecké části Krušných hor v obci Hora Svaté Kateřiny na Růžovém vrchu stojí zajímavá kamenná rozhledna Hláska. Za poplatek 20 Kč je veřejnosti přístupná.

  Železniční viadukt v Perninku

  Železniční viadukt v Perninku

  Bývalé hornické městečko Pernink v Krušných horách na Karlovarsku má na svém území technickou zajímavost, jíž je impozantní klenutý kamenný viadukt o výšce 20 m, tvořený 6 oblouky o rozpětí 8 – 12 m.

  hora Loučná

  hora Loučná

  Loučná je se svými 956m nadmořské výšky nejvyšší horou východního Krušnohoří