Vodní dílo Kadaň

Vodní dílo Kadaň

Kategorie

Technické památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Kadaň

Nadmořská výška

290 m n. m.

Popis

Vodní dílo Kadaň na řece Ohři je též uváděno jako Kadaňský stupeň. Nachází se na západním okraji města a právě u něj končí Nábřeží Maxipsa Fíka.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vodní dílo Kadaň (nebo také Kadaňský stupeň) se nachází na řece Ohři na západním okraji města Kadaně, přímo pod františkánským klášterem.  Právě pod ním končí kadaňská pobřežní promenáda Nábřeží Maxipsa Fíka (viz výlet 14.02.2020).

  Vodní dílo Kadaň 

  Vedle tohoto vodního díla, které je něco mezi přehradou a velkým jezem se podél skály vine Lávka Víta Brandy (viz výlet 15.02.2020), která umožňuje plynulý přechod z Nábřeží Maxi psa Fíka ke koruně vodního díla.

  Vodní dílo Kadaň 

  Kadaňský stupeň pro vybudování nádrže na řece Ohři byl postaven v letech 1966 – 1972 a v roce 1972 byl uveden do provozu. Důvodů pro jeho výstavbu bylo hned několik. Jedním z důvodů vybudování nádrže byla kompenzace snížení objemu nádrže Nechranické přehrady, kvůli uzavření tzv. Čakovického laloku pro výsypku dolů. Vzniklá nádrž rovněž výrazně zlepšovala účinek horních nádrží na Ohři - Skalky a Jesenice. Hlavním účelem nádrže je zajištění minimálního průtoku pod nádrží, a tím zabezpečení odběru vody v profilu jezu Želina ČS pro Tepelnou elektrárnu (TE) Tušimice II, zajištění odběru vody ČS Mikulovice pro TE Prunéřov I a II, a zajištění odběru vody ČS Rašovice pro Podkrušnohorský přivaděč, končící až u města Jirkova. Vedlejším účelem nádrže je energetické využití odtoku Malou vodní elektrárnou Kadaň, rekreace, provozování vodních sportů a rybolov.

  Vodní dílo Kadaň

  Vodní dílo Kadaň má betonovou hráz vysokou 14 m. Koruna hráze je dlouhá 102 m a široká necelých 5 m. Koruna hráze je přístupná veřejnosti, lze po ní projít na druhý břeh řeky. Před anotací uváděná nadmořský výška odpovídá nadmořské výšce koruny hráze. Z koruny hráze je výhled na vodní nádrž a na přeliv hráze a na tok řeky pod hrází.

  Vodní dílo Kadaň

  Vodní dílo se jeví jako docela estetický betonový objekt, avšak „domky“ nad jednotlivými pilíři, postavené z tvárnic a zastřešené červenou krytinou jsou jaksi navíc a dle kritika architektury Adama Gebriana zde působí poněkud nepatřičně.

  Vodní dílo Kadaň 

  Z pravého břehu řeky je pěkný výhled na františkánský klášter a na Lávku Víta Brandy.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Krušné hory – Olověný vrch (Bleiberg)

  Krušné hory – Olověný vrch (Bleiberg)

  Severně od Kraslic se zdvihají dva vrchy s nadmořskou výškou nad 800 m. Prvním je zalesněný Tisovec, tím druhým pak Olověný vrch, jinak zvaný Bleiberg. Je obklopen obcemi Bublava (na západě a severu) a Stříbrná (z východu).

  Úhošťany – kostel sv. Havla

  Úhošťany – kostel sv. Havla

  Úhošťany jsou vesnice, nacházející se v Ústeckém kraji v okrese Chomutov, přibližně 4 km jižně od Kadaně. Ve vsi stojí kostel sv. Havla, který je chráněnou kulturní památkou.

  Klínovec (Krušné hory)

  Klínovec (Krušné hory)

  Klínovec, dosahující výšky 1244 metrů nad mořem, je hora v severozápadních Čechách, nejvyšší vrchol Krušných hor, nejvyšší bod okresů Karlovy Vary a Chomutov a také Karlovarského a Ústeckého kraje.

  Pamětní kříž v Karlových Varech - Drahovicích

  Pamětní kříž v Karlových Varech - Drahovicích

  Nedaleko sochy Panny Marie v karlovarské městské části Drahovice nad Hřbitovní ulicí stojí replika původního pamětního kříže. Ostatně přímo k soše panny Marie , viditelné již z ulice, se kolem kříže musí projít.

  Teplice – vrch Doubravka

  Teplice – vrch Doubravka

  Doubravská hora (nebo také Doubravka) je jediným a tudíž dominantním vrchem ve východní části severočeského města Teplice. Na vrcholu se nacházejí upravené zříceniny středověkého hradu. Lokalita nabízí výhled zejména západ a sever.