Kadaň – Bystřický můstek

Kadaň – Bystřický můstek

Kategorie

Technické památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Kadaň

Nadmořská výška

280 m n. m.

Popis

Kromě jiných, již zmíněných objektů je dalším svědkem historie města zděný kamenný most přes dříve zde protékající potok Bystřice.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Kamenný obloukový můstek klenoucí se nad původním korytem Bystřice byl postaven již ve středověku jako důležitá součást silnice vedoucí z města kolem špitálního kostela Stětí sv. Jana Křtitele k brodu a později k mostu přes řeku Ohři. Byl tak důležitým stavebním prvkem cesty, která vedla z Kadaně od Žatecké brány směrem na Žatec a dále na Prahu.

  Kadaň – Bystřický můstek 

  Jeho vznik je doložen na počátku 16. století, první písemná zmínka o něm totiž pochází z roku 1532. Některé prameny mu však přisuzují věk o století starší. Sloužil nejen jako obchodní cesta, ale například za třicetileté války sehrál strategickou úlohu – k přechodu jej použila jak švédská, tak císařská vojska.

  Kadaň – Bystřický můstek 

  Trasa potoka Bystřice (někdy též nazývaného Prunéřovský potok) byla v průběhu šedesátých let 20. století regulována a později byl potok zatrubněn. Také jeho ústí do řeky Ohře, které nyní představuje nejníže položený bod na území města Kadaně (278 m n. m.), bylo odkloněno. Na konci 20. století byl můstek téměř zničen, obnoven byl na počátku 21. století.

  Kadaň – Bystřický můstek

  Poblíž cesty mezi Bystřickým můstkem a tzv. Pražským mostem přes Ohři byla roku 1707 vztyčena barokní socha sv. Jana Nepomuckého, v té době velmi populárního patrona mostů. Tato socha stojí nedaleko můstku i nyní.

  Kadaň – Bystřický můstek 

  Můstek, který je vyhlášen kulturní památkou, již neslouží k překování potoka, přesto je

  součástí promenády na nábřeží řeky Ohře.

  Kadaň – Bystřický můstek 

  Od Bystřického můstku je pěkný výhled na městské památky. Například je možné vidět panorama historického centra města obehnaného hradbami s Žateckým barbakanem, dále věže děkanského kostela Povýšení sv. Kříže nebo zbytky původní zástavby Špitálského předměstí s monumentálním alžbětinským klášterem.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Zámek v Klášterci nad Ohří

  Zámek v Klášterci nad Ohří

  Zámek se nachází v samém historickém centru města. V zámku se nachází muzeum porcelánu. Součástí areálu zámku je letohrádek Sala terrena. Kolem zámku se rozkládá rozhlehlý anglický park.

  Teplice – Vojenská lázeňská léčebna Judita

  Teplice – Vojenská lázeňská léčebna Judita

  Lázeňský dům Judita je vojenská lázeňská léčebna náležející organizaci VOLAREZA (Vojenská lázeňská a rekreační zařízení) stojí v Teplicích v Šanovském parku, konkrétně v jeho části – sadech Čs. armády.

  Fláje – zatopená obec

  Fláje – zatopená obec

  Fláje byly horskou vesnicí v Krušných horách v okrese Most v Ústeckém kraji. Na jejím místě se v nadmořské výšce 745 m nyní nachází údolní nádrž nad Flájskou přehradou.

  Mikulovická brána v Kadani

  Mikulovická brána v Kadani

  Mikulovická brána, zvaná také Svatá brána, stojí v ulici Jana Švermy mezi Mírovým náměstím a Studentským náměstím. Je jedinou dochovanou městskou branou v Kadani. Její charakteristická věž byla v nedávné době zpřístupněna veřejnosti.

  Pramenáč

  Pramenáč

  Protáhlý vrchol jednoho z nevyšších míst severní části Krušných hor, dosahující výšky 909 m n.m. Nachází se v oblasti Teplicka a je také jeho nejvyšší horou a druhou nejvyšší horou severovýchodní části Krušných hor.