Kadaň – Bystřický můstek

Kadaň – Bystřický můstek

Kategorie

Technické památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Kadaň

Nadmořská výška

280 m n. m.

Popis

Kromě jiných, již zmíněných objektů je dalším svědkem historie města zděný kamenný most přes dříve zde protékající potok Bystřice.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Kamenný obloukový můstek klenoucí se nad původním korytem Bystřice byl postaven již ve středověku jako důležitá součást silnice vedoucí z města kolem špitálního kostela Stětí sv. Jana Křtitele k brodu a později k mostu přes řeku Ohři. Byl tak důležitým stavebním prvkem cesty, která vedla z Kadaně od Žatecké brány směrem na Žatec a dále na Prahu.

  Kadaň – Bystřický můstek 

  Jeho vznik je doložen na počátku 16. století, první písemná zmínka o něm totiž pochází z roku 1532. Některé prameny mu však přisuzují věk o století starší. Sloužil nejen jako obchodní cesta, ale například za třicetileté války sehrál strategickou úlohu – k přechodu jej použila jak švédská, tak císařská vojska.

  Kadaň – Bystřický můstek 

  Trasa potoka Bystřice (někdy též nazývaného Prunéřovský potok) byla v průběhu šedesátých let 20. století regulována a později byl potok zatrubněn. Také jeho ústí do řeky Ohře, které nyní představuje nejníže položený bod na území města Kadaně (278 m n. m.), bylo odkloněno. Na konci 20. století byl můstek téměř zničen, obnoven byl na počátku 21. století.

  Kadaň – Bystřický můstek

  Poblíž cesty mezi Bystřickým můstkem a tzv. Pražským mostem přes Ohři byla roku 1707 vztyčena barokní socha sv. Jana Nepomuckého, v té době velmi populárního patrona mostů. Tato socha stojí nedaleko můstku i nyní.

  Kadaň – Bystřický můstek 

  Můstek, který je vyhlášen kulturní památkou, již neslouží k překování potoka, přesto je

  součástí promenády na nábřeží řeky Ohře.

  Kadaň – Bystřický můstek 

  Od Bystřického můstku je pěkný výhled na městské památky. Například je možné vidět panorama historického centra města obehnaného hradbami s Žateckým barbakanem, dále věže děkanského kostela Povýšení sv. Kříže nebo zbytky původní zástavby Špitálského předměstí s monumentálním alžbětinským klášterem.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Úhošť

  Úhošť

  Tabulová (nebo také stolová) hora, jejíž severovýchodní svahy jsou vzdáleny cca 2 km od města Kadaně. Nalézá se tedy v okrese Chomutov, jihozápadně od Kadaně a je krajinnou dominantou.

  Státní zámek Duchcov

  Státní zámek Duchcov

  Zámek v Duchcově stojí v historické (nyní jižní) části města. Zámek je přístupný z náměstí Republiky. Je obklopen rozlehlou zahradou. Je kromě jiného spojován s působením Giacoma Casanovy jako knihovníka ve službách Valdštejnů.

  Kostel sv. Jakuba Většího ve Škrli

  Kostel sv. Jakuba Většího ve Škrli

  Řada sakrálních památek se řadí mezi nejstarší stavby na našem území. Jedna z nich stojí v malé vesničce Škrle v okrese Chomutov, na rozhraní okresů Chomutov, Most a Louny. Dominantou obce je kostel sv. Jakuba Většího ze 14. století.

  Krušné hory – Eduardova skála

  Krušné hory – Eduardova skála

  Eduardova skála je zajímavý skalní útvar (dříve nazývaný také jako Eduardův kámen) nacházející se v Chomutovské části Krušných hor, konkrétně cca 55 m od osady Malý háj a cca 400 m od osady Rudolice v Čechách.

  Krušné hory

  Krušné hory

  Báječný relax ,podívaná na okolí ,do nížiny