Město Sedlice

Město Sedlice

Kategorie

Města a obce

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Blatná

Nadmořská výška

512 m n. m.

Popis

Město Sedlice se nachází v okrese Strakonice v Jihočeském kraji. Městem prochází hlavní silniční tah Plzeň – České Budějovice. V části města byla v roce 2003 vyhlášena městská památková zóna.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Velikostí průměrné vesnice, přesto je městem. První písemná zpráva o Sedlici pochází z roku 1352. Od tohoto data až do konce 14. století je uváděna jako majetek Bavorů ze Strakonic.

  Město Sedlice 

  Městečkem se Sedlice stala v roce 1539 za majitele Adama Řepického ze Sudoměře. Od 10. října 2006 byl obci vrácen status města. V současnosti že je v Sedlici cca 1250 obyvatel.

  Město Sedlice 

  Ve vyhlášené městské památkové zóně, která zahrnuje větší část města, se nachází celá řada zajímavých domů a usedlostí, většinou z 19. století. Mají třeba klenuté vjezdové brány nebo barokní štíty.

  Město Sedlice 

  Bývalý Šternberský honosný dům pocházející pravděpodobně z 2. pol. 16. století s pozdějšími úpravami v 17. století má v interiéru dochovaný klenutý mázhaus se síněmi, pobytovými místnostmi a komorami. Fasáda je pojednána s dochovanými sgrafitovými psaníčky, znaky a  festony. V dnešní době slouží budova jako hotel a restaurace a nachází se v památkovém katalogu.

  Město Sedlice 

  Součástí městské památkové zóny je i budova renesančního zámečku (ten jsem nenavštívil, snad někdy příště) drobné kamenné sochy nebo barokní kostel sv. Jakuba Většího. Kostel stojí na hřbitově, na kterém se nachází mariánská kaple, márnice a klasicistní hrobka.

  Město Sedlice 

  Město Sedlice je známo dlouholetou tradicí paličkování krajek. Tato tradice byla založena již v 15. století a největšího rozkvětu dosáhlo krajkářství v 19. a počátkem 20. století, kdy se paličkovalo i v okolních vesnicích. Sedleckou krajku připomíná prodejna na náměstí a hrušeň zasazená poblíž kostela.

  Město Sedlice 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Trocnov – památník Jana Žižky

  Trocnov – památník Jana Žižky

  Památník se zachází poblíž vesničky Trocnov, která je v současné době součástí města Borovany necelých 20 km jihovýchodně od Českých Budějovic. Památník zahrnuje areál o rozloze téměř 12 ha s řadou památek.

  Hoštice

  Hoštice

  Obec známá z filmové trilogie režiséra Zdeňka Trošky „Slunce, seno …“. Leží na Strakonicku mezi městy Strakonice a Volyně.

  Čkyně

  Čkyně

  Čkyně je obec v Jihočeském kraji, v okrese Prachatice. Obcí, jež leží cca 9 km od Vimperka, prochází silnice 1. třídy, spojující města Volyně a Vimperk. Ačkoliv jde o menší obec s přibližně tisícovkou obyvatel, je zde co vidět.

  Přední Výtoň - kostel sv. Filipa a Jakuba

  Přední Výtoň - kostel sv. Filipa a Jakuba

  Přední Výtoň je malá obec v Jihočeském kraji v okrese Český Krumlov. Leží na pravém břehu přehradního jezera Lipno I v nadmořské výšce 755 m, cca 5 km od lipenské přehradní hráze a 5 km od hranice s Rakouskem.

  Dačická brána ve Slavonicích

  Dačická brána ve Slavonicích

  Dačická brána se nachází v severní části historického centra Slavonic. Jak již samotný název napovídá, do města vedla touto bránou cesta právě z Dačic.