Město Sedlice

Město Sedlice

Kategorie

Města a obce

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Blatná

Nadmořská výška

512 m n. m.

Popis

Město Sedlice se nachází v okrese Strakonice v Jihočeském kraji. Městem prochází hlavní silniční tah Plzeň – České Budějovice. V části města byla v roce 2003 vyhlášena městská památková zóna.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Velikostí průměrné vesnice, přesto je městem. První písemná zpráva o Sedlici pochází z roku 1352. Od tohoto data až do konce 14. století je uváděna jako majetek Bavorů ze Strakonic.

  Město Sedlice 

  Městečkem se Sedlice stala v roce 1539 za majitele Adama Řepického ze Sudoměře. Od 10. října 2006 byl obci vrácen status města. V současnosti že je v Sedlici cca 1250 obyvatel.

  Město Sedlice 

  Ve vyhlášené městské památkové zóně, která zahrnuje větší část města, se nachází celá řada zajímavých domů a usedlostí, většinou z 19. století. Mají třeba klenuté vjezdové brány nebo barokní štíty.

  Město Sedlice 

  Bývalý Šternberský honosný dům pocházející pravděpodobně z 2. pol. 16. století s pozdějšími úpravami v 17. století má v interiéru dochovaný klenutý mázhaus se síněmi, pobytovými místnostmi a komorami. Fasáda je pojednána s dochovanými sgrafitovými psaníčky, znaky a  festony. V dnešní době slouží budova jako hotel a restaurace a nachází se v památkovém katalogu.

  Město Sedlice 

  Součástí městské památkové zóny je i budova renesančního zámečku (ten jsem nenavštívil, snad někdy příště) drobné kamenné sochy nebo barokní kostel sv. Jakuba Většího. Kostel stojí na hřbitově, na kterém se nachází mariánská kaple, márnice a klasicistní hrobka.

  Město Sedlice 

  Město Sedlice je známo dlouholetou tradicí paličkování krajek. Tato tradice byla založena již v 15. století a největšího rozkvětu dosáhlo krajkářství v 19. a počátkem 20. století, kdy se paličkovalo i v okolních vesnicích. Sedleckou krajku připomíná prodejna na náměstí a hrušeň zasazená poblíž kostela.

  Město Sedlice 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Český Krumlov – kostel sv. Víta

  Český Krumlov – kostel sv. Víta

  Farní kostel sv. Víta je po zámecké věži druhou dominantní výškovou stavbou v historickém centru města. Nachází se v části Vnitřní město (či Staré město) nad náměstím Svornosti. Za pozornost stojí i okolí kostela s objektem prelatury.

  Cetviny – kostel Narození Panny Marie

  Cetviny – kostel Narození Panny Marie

  Gotický kostel Narození Panny Marie stojí v Novohradských horách na území dřívějšího městyse Cetviny, poblíž hranice s Rakouskem.. Na tomto místě stál již v roce 1347.

  Hoštice

  Hoštice

  Obec známá z filmové trilogie režiséra Zdeňka Trošky „Slunce, seno …“. Leží na Strakonicku mezi městy Strakonice a Volyně.

  Zřícenina hradu Sokolčí

  Zřícenina hradu Sokolčí

  Cca 6 km východně od jihočeského města Kaplice se nad říčkou Černá vypíná vysoká skála a na ní stojí zbytky trosek hradu Sokolčí. Zřícenina hradu je obklopena smíšeným lesem. Je volně přístupná a je chráněna jako Kulturní památka ČR.

  Zámek v Horažďovicích

  Zámek v Horažďovicích

  Zámek stojí v severozápadní části městského centra – městské památkové zóny (viz výlet 15.11.2019) nad tokem Mlýnského potoka.