Kadaňský orloj

Kadaňský orloj

Kategorie

Technické památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Kadaň

Nadmořská výška

280 m n. m.

Popis

Zajímavý objekt stojící na Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani (viz výlet 14.02.2020).

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Kadaňský orloj stojí Nábřeží Maxipsa Fíka přímo po kadaňským hradem.

  Kadaňský orloj 

  Uvedená skulptura, kterou vytvořil sochař Karel Meloun z nedalekého Klášterce nad Ohří, byla na nábřeží osazena a slavnostně odhalena 6. října 2014. Autor své dílo je nazval „Pocta Mikulášovi z Kadaně“.

  Kadaňský orloj 

  Mikuláš z Kadaně (1350 – 1419) byl středověký hodinář, který se narodil právě v královském městě Kadani. Od 70. let 14. století působil v Praze jako královský hodinář. V roce 1410 sestrojil podle výpočtů Jana Šindela, profesora astronomie na pražské univerzitě  staroslavný Staroměstský orloj.

  Kadaňský orloj 

  Kadaňský orloj je dvojnásobnou zvětšeninou pražského orloje. Je vysoký 6 metrů a jeho hmotnost činí přes 4 tuny. Astroláb má shodnou velikost, jako pražský originál. Jelikož orloj je upevněn na kovové konstrukci, je možno prohlédnout si i samotný hodinový stroj.

  Kadaňský orloj 

  Kromě artefaktu stojícího na kadaňské promenádě při řece Ohři má Mikuláš z Kadaně pamětní desku umístěnou na budově radnice vedle vstupu do radniční věže.

  Kadaňský orloj

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Krušné hory – Jelení hora

  Krušné hory – Jelení hora

  Jelení hora, která je výraznou dominantou okolní krajiny, se nachází nad přehradní nádrží Přísečnice v chomutovském okrese při hranici s Německem. Svojí výškou 994 m je nejvyšší horou chomutovského okresu.

  Kostel sv. Václava v Mostě

  Kostel sv. Václava v Mostě

  Novodobá stavba, jíž je kostel sv. Václava, stojí v mostecké vilové čtvrti Zahražany.

  Chlumec – kostel sv. Havla

  Chlumec – kostel sv. Havla

  Kostel sv. Havla stojí na náměstí v centru města Chlumce, a to na místě bývalého gotického kostela gotického chrámu zasvěceného sv. Gothardu z počátku 14. století. Kostel je zajímavý svojí architekturou a úpravou vnějších zdí kněžiště.

  hrad Hasištejn

  hrad Hasištejn

  Hrad Hasištejn byl postaven začátkem 14.století na vysokém skalním ostrohu nad hlubokým údolím Prunéřovského potoka.

  Sokolov – rozhledna na vrchu Hard

  Sokolov – rozhledna na vrchu Hard

  Rozhledna se nachází v Sokolově na vrchu Hard (nad nemocnicí) ve výšce 455 m n.m. Přístupná je z Hornické ulice vedle budovy Policie ČR. Ze zaskleného ochozu je skvělý výhled na Sokolov a jeho okolí.