Jihočeské město Blatná

Jihočeské město Blatná

Kategorie

Města a obce

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Blatná

Nadmořská výška

440 m n. m.

Popis

Město Blatná se nachází na samém severozápadním okraji Jihočeského kraje. Je známé zejména zámkem a zámeckou oborou, samotné město však také stojí za návštěvu.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Své jméno získala Blatná od blat, mezi nimiž byla založena. Město je obklopeno pahorky, které na severu přecházejí v lesní masiv Brd. Ve městě žije přibližně 6600 obyvatel a to převážně v rodinných domech, Nejsou zde žádná velká panelová sídliště, ve městě stojí pouze desítka panelových domů. Proto se město jeví jako rozlehlejší.

  Jihočeské město Blatná 

  Chloubou města, kromě zámku a zámecké obory, je jeho historické centrum, jež bylo v roce 1990 vyhlášeno městskou památkovou zónou. Na náměstí Míru stojí řada zajímavých historických domů a Mariánský sloup. Ten pochází z roku 1726 a je dílem Johanna Hoffmanna a zásluhu na jeho instalaci má zřejmě tehdejší majitel blatenského panství Josef Hrabě Serényi.

  Jihočeské město Blatná 

  Pěkný pohled je na zvonici stojící v západním konci náměstí, která je viditelná ze všech stran.

  Nahradila dřívější dřevěné zvonice původem ze 14. století. Pochází z roku 1723 a je vysoká 43,5 metru.

  Jihočeské město Blatná 

  Několik zajímavých domů stojí na třídě J.P. Koubka. Ulice, svým vzhledem připomínající podlouhlé náměstí, nese jméno blatenského rodáka Jana Pravoslava Koubka, básníka, překladatele a universitního profesora.  K zajímavým stavbám zde patří například budova České spořitelny nebo budova Základní umělecké školy.

  Jihočeské město Blatná 

  Mezi největší budovy ve městě patří budova základní školy, která je rovněž pojmenována po J.P. Koubkovi.

  Jihočeské město Blatná 

  Zajímavým objektem je rovněž Kaplanka, postavená v 1. pol. 16. století (1528). V 19. století došlo k její klasicistní úpravě (fasády, vstupní dveře, zčásti i interiér v patře). Dřívější sídlo kaplanů slouží dnes kulturním a společenským účelům.

  Jihočeské město Blatná 

  Pozornosti návštěvníka nemůže uniknout ani gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, k němuž se vrátím v některém z příštích příspěvků.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Český Krumlov – otáčivé hlediště přírodního divadla

  Český Krumlov – otáčivé hlediště přírodního divadla

  Otáčivé hlediště přírodního divadla v Českém Krumlově se nachází prakticky uprostřed Zámecké zahrady, a to přímo v její ose. Je přístupné ve směru od zámku. Jeho správcem je Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích.

  České Budějovice – bývalý dominikánský klášter

  České Budějovice – bývalý dominikánský klášter

  Areál bývalého dominikánského kláštera v Českých Budějovicích se nachází na Piaristickém náměstí. Patří mezi nejstarší budovy v historickém centru města. Klášter je chráněn jako kulturní památka České republiky.

  Areál katolických kostelů v Kaplici

  Areál katolických kostelů v Kaplici

  V jihočeském městě Kaplici můžeme narazit na jednu zajímavou raritu – areál dvou katolických kostelů, nacházejících se na jenom pozemku. Větší, blíže k náměstí, je zasvěcen sv. Petru a Pavlu, menší, původně mariánský, sv. Floriánovi.

  Grafitový důl v Českém Krumlově

  Grafitový důl v Českém Krumlově

  Grafitový důl v Českém Krumlově se nachází pod Městským vrchem (608 m n.m.). Přístupný je od budov ve Chvalešínské ulici (poblíž čerpací stanice) při silnici č. I/39 vedoucí z Českého Krumlova do Černé v Pošumaví.

  Český Krumlov – Zámecká zahrada – 2. část

  Český Krumlov – Zámecká zahrada – 2. část

  Západní část Horní zahrady, kterou tvoří park v anglickém slohu, se rozkládá v nejvzdálenější části zámecké zahrady ve směru od zámku. Na jeho počátku stojí otáčivé hlediště přírodního divadla a letohrádek Bellárie.