Oblastní muzeum v Mostě

Oblastní muzeum v Mostě

Kategorie

Muzea a galerie

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Most

Nadmořská výška

240 m n. m.

Popis

Budova oblastního muzea stojí v severní části statutárního města pod vrchem Hněvínem. Poblíž budovy vede dopravní koridor – významná železniční trať a páteřní čtyřproudová silnice spojující města Chomutov a Teplice.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Budova muzea byla původně postavena jako škola. Architektonicky významná stavba byla dokončena v roce 1913 asídlilo v ní Státní reálné gymnázium. V období od roku 1945 do roku 1981 zde byla střední průmyslová škola. Od roku 1982 je budova sídlem oblastního muzea. Veřejnosti však byla slavnostně zpřístupněna až po rozsáhlé rekonstrukci dokončené v roce 1996

  Oblastní muzeum v Mostě 

  Zaměření muzea je především regionální, přičemž hlavní sběrnou a badatelskou oblastí je území bývalého okresu Most s přesahy do okresů okolních. Z hlediska geomorfologického muzeum sleduje tři významné krajinné celky, a to Krušné hory, západní část Českého středohoří a Mosteckou pánev, jejichž přírodu a historii aktuálně postihují tři přírodovědné a tři společenskovědní stálé výstavy.

  Oblastní muzeum v Mostě 

  Kromě výstavní činnosti spravuje muzeum vlastní knihovnu o 40 tisících svazků, z toho 3600 sbírkových. Muzeum za účasti různých organizací a spolků pořádá rovněž osvětové a vzdělávací akce zaměřené zejména na historii přilehlého území.  Například na podzim roku 2019 byla v rekonstruovaném podkroví jedné z budov předváděna ukázka středověkých řemesel a středověkého odívání.

  Oblastní muzeum v Mostě 

  Před budovou muzea se nachází parčík s mnoha dřevěnými sochami (o něm však někdy příště). Další část pozemku kolem muzea bude v budoucnu věnována ukázkám historických vojenských objektů postavených před a za 2. světové války.

  Oblastní muzeum v Mostě 

  Dnešní výlet představuje zajímavé prostory muzea (bez tematických expozic) vč. prostor podkrovních a rovněž zajímavé pohledy na některé části města z oken nejvyššího poschodí budovy.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Jáchymov – vyhlídka Klobouk

  Jáchymov – vyhlídka Klobouk

  Vyhlídka Klobouk se nachází nad svahem východně od historického centra města. Není zde žádná věž ani altán, pouze plošinka

  Strupčická Dalba

  Strupčická Dalba

  Strupčice jsou obec v okrese Chomutov v Ústeckém kraji. Obcí prochází nedávno zřízená cyklotrasa spojující obce nacházející se jižně od Mostu s Chomutovem. U cyklotrasy nad obcí stojí zajímavý artefakt.

  Bývalý důl Nelson III – místo důlní katastrofy

  Bývalý důl Nelson III – místo důlní katastrofy

  Místo se nachází na Teplicku, vlevo od silnice vedoucí z Lomu do Duchcova (dříve zde tato silnice nebyla) za odbočkou zkratky do Oseka, poblíž železničního přejezdu na této zkratce. Dnes místo tragédie připomíná důlní vozík naložený kameny

  Ústí nad Labem – vyhlídková věž na Větruši

  Ústí nad Labem – vyhlídková věž na Větruši

  Vyhlídková věž se nachází na vyvýšenině Soudný vrch (nebo také Větruše) nad centrální částí města a je součástí Hotelu Větruše. Poskytuje téměř kruhový výhled na celé krajské město Ústí nad Labem.

  Kostel sv. Petra a Pavla v Březně (u Chomutova)

  Kostel sv. Petra a Pavla v Březně (u Chomutova)

  Obec Březno leží v Podkrušnohoří v Ústeckém kraji, 7 km jižně od okresního města Chomutova. Obci dominuje kostel sv. Petra a Pavla, nacházející se v jejím centru.