Oblastní muzeum v Mostě

Oblastní muzeum v Mostě

Kategorie

Muzea a galerie

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Most

Nadmořská výška

240 m n. m.

Popis

Budova oblastního muzea stojí v severní části statutárního města pod vrchem Hněvínem. Poblíž budovy vede dopravní koridor – významná železniční trať a páteřní čtyřproudová silnice spojující města Chomutov a Teplice.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Budova muzea byla původně postavena jako škola. Architektonicky významná stavba byla dokončena v roce 1913 asídlilo v ní Státní reálné gymnázium. V období od roku 1945 do roku 1981 zde byla střední průmyslová škola. Od roku 1982 je budova sídlem oblastního muzea. Veřejnosti však byla slavnostně zpřístupněna až po rozsáhlé rekonstrukci dokončené v roce 1996

  Oblastní muzeum v Mostě 

  Zaměření muzea je především regionální, přičemž hlavní sběrnou a badatelskou oblastí je území bývalého okresu Most s přesahy do okresů okolních. Z hlediska geomorfologického muzeum sleduje tři významné krajinné celky, a to Krušné hory, západní část Českého středohoří a Mosteckou pánev, jejichž přírodu a historii aktuálně postihují tři přírodovědné a tři společenskovědní stálé výstavy.

  Oblastní muzeum v Mostě 

  Kromě výstavní činnosti spravuje muzeum vlastní knihovnu o 40 tisících svazků, z toho 3600 sbírkových. Muzeum za účasti různých organizací a spolků pořádá rovněž osvětové a vzdělávací akce zaměřené zejména na historii přilehlého území.  Například na podzim roku 2019 byla v rekonstruovaném podkroví jedné z budov předváděna ukázka středověkých řemesel a středověkého odívání.

  Oblastní muzeum v Mostě 

  Před budovou muzea se nachází parčík s mnoha dřevěnými sochami (o něm však někdy příště). Další část pozemku kolem muzea bude v budoucnu věnována ukázkám historických vojenských objektů postavených před a za 2. světové války.

  Oblastní muzeum v Mostě 

  Dnešní výlet představuje zajímavé prostory muzea (bez tematických expozic) vč. prostor podkrovních a rovněž zajímavé pohledy na některé části města z oken nejvyššího poschodí budovy.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Hasištejn – hradní věž a výhled z ní

  Hasištejn – hradní věž a výhled z ní

  Zřícenina hradu Hasištejna se nachází na úzkém ostrohu vymezeném na západní straně hlubokým údolím Prunéřovského potoka na východní straně proláklinou jeho bezejmenného přítoku. Přístupný je odbočkou ze silnice 1/13 přes obec Místo.

  Zřícenina hradu Perštejn

  Zřícenina hradu Perštejn

  Po rozhlehlém hradním komplexu zůstaly v lese nad obcí Perštejn na úpatí Krušných hor na pomezí Karlovarského a Ústeckého kraje pouze několik metrů vysoké kamenné zdi, některé se zachovalými zajímavými stavebními prvky

  Podkrušnohoří - zámek Červený hrádek

  Podkrušnohoří - zámek Červený hrádek

  Barokní zámek Červený hrádek stojí na severním okraji stejnojmenné obce poblíž města Jirkova. V prostorách zámku je k vidění řada expozic, nachází se zde restaurace a zámek rovněž poskytuje ubytovací služby jako hotel.

  Dubí - kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

  Dubí - kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

  Pod názvem města Dubí v podhůří Krušných hor poblíž Teplic si vždy přestavím tři věci: porcelánový Cibulák z proslavené porcelánky, Tereziny lázně a unikátní kostel neposkvrněného početí Panny Marie.

  Pomník Hanse Kudlicha nad Teplicemi

  Pomník Hanse Kudlicha nad Teplicemi

  Na vrchu nad teplickým sídlištěm Nová Ves stojí pomník věnovaný památce tehdejšího poslance rakouského říšského směnu Hanse Kudlicha. Zvláštností pomníku jsou kameny, které jej obklopují. Více v textu popisu.