Oblastní muzeum v Mostě

Oblastní muzeum v Mostě

Kategorie

Muzea a galerie

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Most

Nadmořská výška

240 m n. m.

Popis

Budova oblastního muzea stojí v severní části statutárního města pod vrchem Hněvínem. Poblíž budovy vede dopravní koridor – významná železniční trať a páteřní čtyřproudová silnice spojující města Chomutov a Teplice.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Budova muzea byla původně postavena jako škola. Architektonicky významná stavba byla dokončena v roce 1913 asídlilo v ní Státní reálné gymnázium. V období od roku 1945 do roku 1981 zde byla střední průmyslová škola. Od roku 1982 je budova sídlem oblastního muzea. Veřejnosti však byla slavnostně zpřístupněna až po rozsáhlé rekonstrukci dokončené v roce 1996

  Oblastní muzeum v Mostě 

  Zaměření muzea je především regionální, přičemž hlavní sběrnou a badatelskou oblastí je území bývalého okresu Most s přesahy do okresů okolních. Z hlediska geomorfologického muzeum sleduje tři významné krajinné celky, a to Krušné hory, západní část Českého středohoří a Mosteckou pánev, jejichž přírodu a historii aktuálně postihují tři přírodovědné a tři společenskovědní stálé výstavy.

  Oblastní muzeum v Mostě 

  Kromě výstavní činnosti spravuje muzeum vlastní knihovnu o 40 tisících svazků, z toho 3600 sbírkových. Muzeum za účasti různých organizací a spolků pořádá rovněž osvětové a vzdělávací akce zaměřené zejména na historii přilehlého území.  Například na podzim roku 2019 byla v rekonstruovaném podkroví jedné z budov předváděna ukázka středověkých řemesel a středověkého odívání.

  Oblastní muzeum v Mostě 

  Před budovou muzea se nachází parčík s mnoha dřevěnými sochami (o něm však někdy příště). Další část pozemku kolem muzea bude v budoucnu věnována ukázkám historických vojenských objektů postavených před a za 2. světové války.

  Oblastní muzeum v Mostě 

  Dnešní výlet představuje zajímavé prostory muzea (bez tematických expozic) vč. prostor podkrovních a rovněž zajímavé pohledy na některé části města z oken nejvyššího poschodí budovy.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Loket – kříž na Robiči

  Loket – kříž na Robiči

  V lesním porostu na hřebenu vrchu Robič, jižně od historického centra města Lokte, stojí dřevěný kříž s ukřižovaným Kristem. Před ním je vybudováno odpočinkové místo s ohništěm.

  Zřícenina zámku Mořičov

  Zřícenina zámku Mořičov

  Zhruba půldruhého kilometru od podkrušnohorského města Ostrova v Karlovarském kraji stojí při široké cestě v lesním porostu zřícenina původně loveckého zámku Mořičov..

  Slavkovské viadukty – most nad údolím potoka

  Slavkovské viadukty – most nad údolím potoka

  Zhruba 250 metrů od viaduktu popsaného v předchozím výletu se nachází druhý kamenný viadukt. Překlenuje údolí potoka. Na trase, která stoupá, je založen o několik metrů výše.

  Vrcholová kniha: Jelení hora (Krušné hory)

  Vrcholová kniha: Jelení hora (Krušné hory)

  Jelení hora, která je výraznou dominantou okolní krajiny, se nachází nad přehradní nádrží Přísečnice v chomutovském okrese při hranici s Německem. Svojí výškou 994 m je nejvyšší horou chomutovského okresu.

  Nádraží v Perninku

  Nádraží v Perninku

  Nádraží v Perninku, městečku v Krušných horách na Karlovarsku svojí nadmořskou výškou 900 m je po Kubově Huti na Šumavě druhou nejvýše položenou železniční stanicí u nás.