Kostel v Dalovicích

Kostel v Dalovicích

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Karlovy Vary

Nadmořská výška

385 m n. m.

Popis

Dalovice jsou obec navazující ze severozápadu na město Karlovy Vary. V jižní části obce na úbočí návrší stojí kostel Panny Marie Utěšitelky. Je zajímavý svým vzhledem i historií.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Jde o pseudorománskou stavbu krytou sedlovou střechou s polokruhovou apsidou, která je kryta valbovou střechou. Do hlavního průčelí je vestavěna hranolová věž, částečně zasahující do konstrukce původní kaple. Věž má zajímavě řešenou zvonici.

  Kostel v Dalovicích

  Do počátku 16. století stávala v Dalovicích pouze dřevěná kaple. Teprve v roce 1898 byla ze sbírek a darů občanů na vyvýšenině nad Vitickým potokem postavena zděná obecní kaple Panny Marie Utěšitelky.

  Kostel v Dalovicích 

  Z iniciativy tehdejšího faráře Paula Fritze v roce 1925 byl na místě kaple postaven kostel. Bylo však žádoucí z pietních důvodů část kaple zachovat. Řešením bylo, že přední část kaple s věžičkou se stala předsíní nového kostela a stavbě kostela musela částečně ustoupit skála za kaplí, která byla odstřelena. Dodnes je neuvěřitelné, že celý kostel, jehož stavba byla financována z darů farníků, byl v roce 1929 postaven za tři a půl měsíce. Následně byly nejdříve dovezeny a vysvěceny zvony a poté byl vysvěcen i samotný kostel.

  Kostel v Dalovicích 

  Přístup ke kostelu zajišťuje zajímavě řešené dvouramenné schodiště, do jehož dolní části bylo původně vestavěno pět malých krámků.

  Kostel v Dalovicích 

  Kostel byl v roce 1956 vykraden, následně byl uzavřen a chátral. Teprve v roce 1989 zásluhou dalovických občanů, místních rodáků a s přispěním obce se začal kostel opravovat a od roku 1990 je opět přístupný veřejnosti.  Je filiálním kostelem ve správě Římskokatolické farnosti Karlovy Vary – Stará Role. Od roku 2002 je chráněn jako nemovitá kulturní památka.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kadaňský orloj

  Kadaňský orloj

  Zajímavý objekt stojící na Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani (viz výlet 14.02.2020).

  hrad Rýzmburk (Osek)

  hrad Rýzmburk (Osek)

  Rozsáhlá, volně přístupná zřícenina středověkého hradu postaveného v typickém gotickém stylu.

  Botanická zahrada v Teplicích

  Botanická zahrada v Teplicích

  Botanická zahrada s pěknou venkovní expozicí a zajímavými tropickými skleníky.

  Krušné hory – lovecký zámek Lužec

  Krušné hory – lovecký zámek Lužec

  Lovecký zámek Lužec se nachází na úpatí Krušných hor severozápadně od Karlových Varů. Stojí nad osadou Lužec, několik kilometrů od obce Děpoltovice. Po rozsáhlé rekonstrukci nyní slouží jako lázeňský hotel.

  Děkanský kostel v Mostě

  Děkanský kostel v Mostě

  Slavný přesun Děkanského kostela na kolečkách o 841m se dostal i do zlaté knihy Guinesových rekordů tisíciletí.