Kostel v Dalovicích

Kostel v Dalovicích

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Karlovy Vary

Nadmořská výška

385 m n. m.

Popis

Dalovice jsou obec navazující ze severozápadu na město Karlovy Vary. V jižní části obce na úbočí návrší stojí kostel Panny Marie Utěšitelky. Je zajímavý svým vzhledem i historií.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Jde o pseudorománskou stavbu krytou sedlovou střechou s polokruhovou apsidou, která je kryta valbovou střechou. Do hlavního průčelí je vestavěna hranolová věž, částečně zasahující do konstrukce původní kaple. Věž má zajímavě řešenou zvonici.

  Kostel v Dalovicích

  Do počátku 16. století stávala v Dalovicích pouze dřevěná kaple. Teprve v roce 1898 byla ze sbírek a darů občanů na vyvýšenině nad Vitickým potokem postavena zděná obecní kaple Panny Marie Utěšitelky.

  Kostel v Dalovicích 

  Z iniciativy tehdejšího faráře Paula Fritze v roce 1925 byl na místě kaple postaven kostel. Bylo však žádoucí z pietních důvodů část kaple zachovat. Řešením bylo, že přední část kaple s věžičkou se stala předsíní nového kostela a stavbě kostela musela částečně ustoupit skála za kaplí, která byla odstřelena. Dodnes je neuvěřitelné, že celý kostel, jehož stavba byla financována z darů farníků, byl v roce 1929 postaven za tři a půl měsíce. Následně byly nejdříve dovezeny a vysvěceny zvony a poté byl vysvěcen i samotný kostel.

  Kostel v Dalovicích 

  Přístup ke kostelu zajišťuje zajímavě řešené dvouramenné schodiště, do jehož dolní části bylo původně vestavěno pět malých krámků.

  Kostel v Dalovicích 

  Kostel byl v roce 1956 vykraden, následně byl uzavřen a chátral. Teprve v roce 1989 zásluhou dalovických občanů, místních rodáků a s přispěním obce se začal kostel opravovat a od roku 1990 je opět přístupný veřejnosti.  Je filiálním kostelem ve správě Římskokatolické farnosti Karlovy Vary – Stará Role. Od roku 2002 je chráněn jako nemovitá kulturní památka.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Akvadukt v Chomutově

  Akvadukt v Chomutově

  V severní části podkrušnohorského města Chomutova stojí pozoruhodná vodohospodářská stavba. Je jí Chomutovský akvadukt, který je součástí Podkrušnohorského přivaděče užitkové vody od u Klášterce nad Ohří do Jirkova.

  Železniční most nad Mikulovem v Krušných horách

  Železniční most nad Mikulovem v Krušných horách

  Na horské trati do Moldavy v Krušných horách kromě velkého přemostění přes údolí v Hrobu nalezneme další z železničních mostů. Je jím kratší most přes hluboké údolí nad Mikulovem.

  Žatecký barbakan v Kadani

  Žatecký barbakan v Kadani

  Gotická stavba se nachází v jihovýchodní části historického centra města a je součástí Městské památkové rezervace Kadaň.

  Menhiry u Jenišova

  Menhiry u Jenišova

  Jenišov je obec s cca 1.000 obyvatel, západně navazující na Karlovy Vary. Obec nemá klasickou náves, společenský život se tak odehrává na tzv. Oáze, kde se nachází i malý amfiteátr. V blízkosti Oázy stojí zajímavé menhiry.

  Loket v zimě

  Loket v zimě

  I v zimě působí město Loket s dominantním hradem nad řekou Ohří docela romanticky.