Kostel v Dalovicích

Kostel v Dalovicích

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Karlovy Vary

Nadmořská výška

385 m n. m.

Popis

Dalovice jsou obec navazující ze severozápadu na město Karlovy Vary. V jižní části obce na úbočí návrší stojí kostel Panny Marie Utěšitelky. Je zajímavý svým vzhledem i historií.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Jde o pseudorománskou stavbu krytou sedlovou střechou s polokruhovou apsidou, která je kryta valbovou střechou. Do hlavního průčelí je vestavěna hranolová věž, částečně zasahující do konstrukce původní kaple. Věž má zajímavě řešenou zvonici.

  Kostel v Dalovicích

  Do počátku 16. století stávala v Dalovicích pouze dřevěná kaple. Teprve v roce 1898 byla ze sbírek a darů občanů na vyvýšenině nad Vitickým potokem postavena zděná obecní kaple Panny Marie Utěšitelky.

  Kostel v Dalovicích 

  Z iniciativy tehdejšího faráře Paula Fritze v roce 1925 byl na místě kaple postaven kostel. Bylo však žádoucí z pietních důvodů část kaple zachovat. Řešením bylo, že přední část kaple s věžičkou se stala předsíní nového kostela a stavbě kostela musela částečně ustoupit skála za kaplí, která byla odstřelena. Dodnes je neuvěřitelné, že celý kostel, jehož stavba byla financována z darů farníků, byl v roce 1929 postaven za tři a půl měsíce. Následně byly nejdříve dovezeny a vysvěceny zvony a poté byl vysvěcen i samotný kostel.

  Kostel v Dalovicích 

  Přístup ke kostelu zajišťuje zajímavě řešené dvouramenné schodiště, do jehož dolní části bylo původně vestavěno pět malých krámků.

  Kostel v Dalovicích 

  Kostel byl v roce 1956 vykraden, následně byl uzavřen a chátral. Teprve v roce 1989 zásluhou dalovických občanů, místních rodáků a s přispěním obce se začal kostel opravovat a od roku 1990 je opět přístupný veřejnosti.  Je filiálním kostelem ve správě Římskokatolické farnosti Karlovy Vary – Stará Role. Od roku 2002 je chráněn jako nemovitá kulturní památka.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Karlovy Vary – Císařské lázně (Lázně I)

  Karlovy Vary – Císařské lázně (Lázně I)

  Budova Císařských lázní (známých také jako Lázně I) se nachází v Karlových Varech na jižním konci lázeňského území naproti světoznámému Grandhotelu Pupp. V současné době není k léčebným účelům využívána.

  Ústí nad Labem – vyhlídková věž na Větruši

  Ústí nad Labem – vyhlídková věž na Větruši

  Vyhlídková věž se nachází na vyvýšenině Soudný vrch (nebo také Větruše) nad centrální částí města a je součástí Hotelu Větruše. Poskytuje téměř kruhový výhled na celé krajské město Ústí nad Labem.

  Krušné hory – kostel sv. Terezie v Horní Halži

  Krušné hory – kostel sv. Terezie v Horní Halži

  Na krušnohorské planině stojí další zajímavá sakrální stavba. Je jí malý kostel sv. Terezie Veliké v Horní Halži. Původně mešní kaple, dnes filiální kostel, v poměrně dobrém stavu, v němž se konají příležitostné bohoslužby.

  Slavkovské viadukty - most nad silnicí

  Slavkovské viadukty - most nad silnicí

  V Horním Slavkově na Sokolovsku na již zrušené železniční trati z Lokte do Krásného jezu stojí dva kamenné viadukty, mezi nimiž se navíc nachází několik cca 150 metrů dlouhý tunel. Viadukty jsou technickými památkami.

  Skály na Pramenáči

  Skály na Pramenáči

  Skály na Pramenáči nemají obvyklou šedou barvu. Jsou zabarveny do červena. Lze je tedy považovat za přírodní zajímavost.