Synagoga ve Čkyni

Synagoga ve Čkyni

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Vimperk

Nadmořská výška

525 m n. m.

Popis

Ve Čkyni, obci v Jihočeském kraji, v okrese Prachatice (viz výlet 29.11.2019), stojí jako dům č. p. 105 synagoga.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Budova synagogy v klasicistním slohu byla postavena v roce 1828. V přízemí měla školu a byt. Postavena byla jako náhrada za starou synagogu stojící v prostoru tzv. Vysokého dvora, která byla po roce 1827 přeměněnou na hospodářskou budovu. Ta byla nakonec v roce 1977 zbořena.

  Synagoga ve Čkyni

  Synagoga stojí jižně od hlavní komunikace procházející obcí, nedaleko Dolanského potoka.

  V roce 1991 se synagoga jako značně zchátralý objekt dostala do majetku obce, která ji z větší části opravila.

  Synagoga ve Čkyni

  Společnost pro obnovu židovské synagogy ve Čkyni o.p.s. hodlá synagogu po dokončení rekonstrukce využívat jako regionální židovské muzeum jižních Čech, dále jako výtvarné galerie se stálou výstavou malířů okresu Prachatice, jako víceúčelové kulturní zařízení včetně knihovny zaměřené na tematiku židovství a jako koncertní i přednáškové síně.

  Synagoga ve Čkyni

  Ještě poznámka na závěr: Spolu se synagogou v Bechyni je zdejší synagoga nejstarší dochovanou židovskou svatyní v jižních Čechách. Spolu s přístřeškem pro pohřební vůz, stojícím v rohu pozemku, byly obě stavby v roce 1992 vyhlášeny kulturní památkou České republiky.

  Synagoga ve Čkyni

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Poutní kostel v Dobré Vodě

  Poutní kostel v Dobré Vodě

  Poutní kostel Panny Marie Těšitelky stojí v Novohradských horách v Jihočeském kraji ve vsi Dobrá Voda, místní části Městečka Horní Stropnice. Na úpatí Kraví hory je za dobrého počasí zdaleka viditelný z Českobudějovicka a Třeboňska.

  České Budějovice – klášterní kostel Obětování Panny Marie

  České Budějovice – klášterní kostel Obětování Panny Marie

  Klášterní kostel Obětování Panny Marie je tak, jako Bílá věž, stavební součástí dominikánského kláštera na Piaristickém náměstí. Patří k nejcennějším památkám města a jako celý areál je součástí Městské památkové rezervace.

  Hrad Rožmberk

  Hrad Rožmberk

  Hrad Rožmberk se tyčí nad řekou Vltavou, která obtéká městečko Rožmberk nad Vltavou. V minulosti sloužil jako rodové sídlo Rožmberků, v současnosti jde o hrad státní.

  Kájov – poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie

  Kájov – poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie

  Kájov je obec vzdálená přibližně 4 km od Českého Krumlova jihozápadním směrem. V Obci se nachází kostel s areálem bývalého kláštera, který je jedním z nejstarších mariánských poutních míst v Čechách.

  Soběslav – Městská věž u kostela sv. Petra a Pavla

  Soběslav – Městská věž u kostela sv. Petra a Pavla

  Soběslav je historické město v Jihočeském kraji, nacházející se cca 15 km jižně od Tábora. Dominantou náměstí v centru města je Městská věž u kostela sv. Petra a Pavla.