Zámek ve Vimperku

Zámek ve Vimperku

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Vimperk

Nadmořská výška

750 m n. m.

Popis

Ve Vimperku, jihočeském městě v okrese Prachatice (viz výlet 13.11.2019), nalezne návštěvník města řadu zajímavých objektů. Jedním z nich je zámek tyčící se nad městem.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zámek, původně gotický hrad z poloviny 13. století, tvoří nejvýraznější dominantu města. Stojí na ostrožně nad ústím Křesanovského potoka do říčky Volyňky. Zámek stojí ve svahu, jeho nádvoří se nachází v nadmořské výšce 750 metrů nad mořem. Do dnešní podoby byl postupně přestavěn v letech 1622-1624, 1728-1734 a ve druhé polovině 19. století,

  Zámek ve Vimperku 

  Zámek sestává ze dvou částí – Dolního zámku, který je zachovalejší a je zčásti veřejnosti přístupný a Horního zámku, který je ve velmi špatném stavu a vyžaduje značnou rekonstrukci. Tato část zámku je veřejnosti nepřístupná.

  Zámek ve Vimperku 

  Zakladatelem původního hradu byl patrně král Přemysl Otakar II. Od něho získal hrad zvíkovský purkrabí Purkart z Janovic. V roce 1479 bylo město i hrad spojeno v opevněný celek a tehdy byla také postavena předsunutá bašta Haselburk (o ní někdy příště). V průběhu staletí měnil hrad, později zámek, majitele. Jeho vlastníky byli například i Rožmberkové, Eggenbergové či Schwarzembergové. V roce 1948 byl zestátněn.

  Zámek ve Vimperku 

  V roce 2010 byl zámek zapsán na seznam národních kulturních památek a od 1. ledna 2015 byla správa zámku svěřena Národnímu památkovému ústavu, který zajišťuje jeho rozsáhlou opravu. Ta začala na počátku roku 2019.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  České Budějovice – katedrála sv. Mikuláše

  České Budějovice – katedrála sv. Mikuláše

  Katedrální kostel svatého Mikuláše stojí na rohu ulic Kanovnická a U Černé věže poblíž náměstí Přemysla Otakara II. Hned vedle kostela v severním směru stojí na dálku viditelná Černá věž..

  Kozí Hrádek

  Kozí Hrádek

  Kozí Hrádek ležící nedaleko města Tábor, proslavila především přítomnost Mistra Jana Husa...

  Kovové rechle na Malši

  Kovové rechle na Malši

  Kovové rechle s kovovou lávkou přes řeku Malši se nacházejí v obci Plav, cca 6 km jižně od Českých Budějovic v Jihočeském kraji. Přes lávku rechlí vede zeleně značená turistická trasa.

  Český Krumlov – Vnitřní město

  Český Krumlov – Vnitřní město

  Český Krumlov je historické a v současnosti okresní město v Jihočeském kraji ve vzdálenosti cca 22 km jihojihozápadně od Českých Budějovic. Městem, které se nachází pod hřebenem Blanského lesa, protéká řeka Vltava tvořící zde meandry.

  Hoštice

  Hoštice

  Obec známá z filmové trilogie režiséra Zdeňka Trošky „Slunce, seno …“. Leží na Strakonicku mezi městy Strakonice a Volyně.