Rozhledna na Hradišťském vrchu

Rozhledna na Hradišťském vrchu

Kategorie

Rozhledny, vyhlídky, věže

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Kaplice

Nadmořská výška

780 m n. m.

Popis

Rozhledna stojí na Hradišťském vrchu nad vesničkou Hradiště cca 4 km východně od jihočeské Kaplice.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hradišťský vrch je osamocený kopec nad údolím říčky Černé, jejíž koryto se nachází o 200 až 250 m níže, než je vrchol Hradišťského vrchu. Tento vrch je druhým nejvyšším vrcholem Malontské vrchoviny a je součástí přírodního parku Soběnovská vrchovina.

  Rozhledna na Hradišťském vrchu 

  Na vrcholu Hradišťského vrchu stojí dřevěná rozhledna vysoká 28 metrů. Na vyhlídkovou plošinu rozhledny vede 149 schodů.

  Rozhledna na Hradišťském vrchu 

  Město Kaplice usilovalo o stavbu rozhledny již delší dobu. Původně se uvažovalo o lokalitě Suchý vrch v bezprostřední blízkosti města, nakonec však oslovený architekt Pavel Jura na jaře 2013 představil kaplickým zastupitelům návrh rozhledny na Hradišťském vrchu. Stavba rozhledny započala v roce 2018, její slavnostní otevření proběhlo dne 23. března 2019.

  Rozhledna na Hradišťském vrchu 

  Rozhledna má válcovitý tvar s přečnívajícími trámy symbolizujícími jehličnatý strom se zaschlými ulámanými spodními větvemi nebo či zapletené příbytky z dob Keltů (poznámka: na Hradišťském vrchu stávalo kdysi keltské hradiště). Hlavním stavebním materiálem je modřínové dřevo. Obvodový plášť rozhledny je tvořen pentagramem z trámů, které jsou navzájem pootočené. Rohy pentagramů jsou spojené stojkami a pro zvýšení tuhosti jsou vyztuženy ocelovými tyčemi. Použití pentagramu je rovněž symbolické, má odkazovat na pětilistou růži, jež je ve znaku Rožmberků. Schodiště je kovové s dřevěnými nášlapy, v horní části užší točité s nášlapy z pororoštů.

  Rozhledna na Hradišťském vrchu

  Za dobrého počasí je z rozhledny pěkný pohled na okolní krajinu, měly by být dokonce vidět i vrcholky Alp. Z rozhledny je směrem západním dobře vidět město Kaplice, dále Český Krumlov a Kleť, směrem severním vsi Soběnov a Besednice a dále České Budějovice, Hluboká a JE Temelín,  směrem východním Slepičí hory s vrcholy Kohout (871 m n.m.) a Vysoký kámen (Slepice – 865 m n.m.).

  Rozhledna na Hradišťském vrchu

  Na Hradišťský vrch vede z Hradiště, kde je možné parkovat, modře značená turistická trasa dlouhá necelý 1 kilometr s převýšením cca 135 metrů.

  Rozhledna na Hradišťském vrchu

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kostel sv. Jana Nepomuckého v Hluboké nad Vltavou

  Kostel sv. Jana Nepomuckého v Hluboké nad Vltavou

  Nejen zámek a zámecký areál, ale i městské centrum v Hluboké nad Vltavou má návštěvníkům co nabídnout. Jedním z objektů je bezesporu kostel sv. Jana Nepomuckého, nacházející se v Masarykově ulici v rohu náměstí.

  Písecký Titanik

  Písecký Titanik

  Titanik je soubor domů stojících na levém břehu řeky Otavy v Písku, severně od Kamenného mostu.

  Zámek Blatná

  Zámek Blatná

  Zámek Blatná se nachází ve stejnojmenném Městě v okrese Strakonice v Jihočeském kraji. Je vzdálen cca 60 km severně od Českých Budějovic a cca 95 km jižně od Prahy. Patří mezi nejvýznamnější památky svého druhu v Česku.

  Kájov – poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie

  Kájov – poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie

  Kájov je obec vzdálená přibližně 4 km od Českého Krumlova jihozápadním směrem. V Obci se nachází kostel s areálem bývalého kláštera, který je jedním z nejstarších mariánských poutních míst v Čechách.

  Český Krumlov – Budějovická brána

  Český Krumlov – Budějovická brána

  Budějovická brána je nejmladší a zároveň jedinou dochovanou městskou branou z původních devíti. Byla vybudována z popudu Petra Voka z Rožmberka stavitelem Dominikem Comettou v letech 1598 až 1602 a chránila Latrán ze severu.