Čkyně

Čkyně

Kategorie

Města a obce

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Vimperk

Nadmořská výška

525 m n. m.

Popis

Čkyně je obec v Jihočeském kraji, v okrese Prachatice. Obcí, jež leží cca 9 km od Vimperka, prochází silnice 1. třídy, spojující města Volyně a Vimperk. Ačkoliv jde o menší obec s přibližně tisícovkou obyvatel, je zde co vidět.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vznik obce spadá do 13, století, tedy období, kdy došlo k rozsáhlé výstavbě nových osad v Čechách a na Moravě. V první polovině 13. století byla v místě postavena tvrz, která dala základ pozdější vsi. První písemná zpráva o obci pochází z roku 1243. V roce 1537 povýšil král Ferdinand I. dosavadní vesnici na městečko s právem užívat svůj vlastní městský znak, pečetit své písemnosti a konat týdenní trhy v soboru a dva výročné trhy 2x ročně v době svátků.

  Čkyně 

  Zámek ve Čkyni má svůj původ ve 2. polovině 16. století. Původem to byla tvrz (postavená však až jako druhá), po roce 1816 byla přestavěna na zámek. V současné době zámek užívá obec. Má zde sídlo obecní úřad, obecní knihovna a obecní technické služby. Zámek je poměrně nenápadnou stavbou, je tak trochu ukryt v zahradě.

  Čkyně 

  Památník padlým v první světové válce a zemřelým legionářům stojí uprostřed obce vedle velkého parkoviště. Pochází z roku 1933. Obsahuje i zem z bojišť první světové války. Je jednou z dominant obce, stojí v jejím centru. 

  Čkyně 

  Kostel sv. Marie Magdalény pochází z konce 13. století.  Je spolu s přilehlým hřbitovem zaspán mezi kulturní památky. V albu chybí jeho fotka, někdy v budoucnu si snad zaslouží svoje album.

  Čkyně 

  Jelikož i ve středověku žila ve Čkyni početná židovská komunita, mezi stavbami nemohla chybět synagoga. Ta nynější v lokalitě zvané Poříčí byla postavena v roce 1828. Budova za dlouhá léta sloužila různým účelům, po opravách po roce 1989 slouží je využívána ke kulturním a společenským účelům. Bude jí věnován samostatný výlet.

  Čkyně 

  Židovský hřbitov leží v lesíku nad železniční tratí. Po opravách, které probíhaly od roku 1982, se hřbitov nachází v poměrně dobrém stavu. Bude mu věnován samostatný výlet.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Rozhledna Slabošovka

  Rozhledna Slabošovka

  Rozhledna vysoká 35 m s vyhlídkovou plošinou ve výšce 24 m stojí cca 1 km západně od městyse Besednice. Poskytuje kruhový výhled na blízké okolí i na Blanský les, Slepičí hory, Novohradské hory.

  Geologická expozice pod Klokoty

  Geologická expozice pod Klokoty

  Sbírka kamenů pod širým nebem Vás nechá nahlédnout do jejich duše.

  Strakonické Stonehenge

  Strakonické Stonehenge

  Strakonické Stonehenge se nachází na levém břehu řeky Otavy na okraji lesoparku Soutok, cca 800 m od správního centra města.

  Český Krumlov – Zámecká zahrada – 2. část

  Český Krumlov – Zámecká zahrada – 2. část

  Západní část Horní zahrady, kterou tvoří park v anglickém slohu, se rozkládá v nejvzdálenější části zámecké zahrady ve směru od zámku. Na jeho počátku stojí otáčivé hlediště přírodního divadla a letohrádek Bellárie.

  Český Krumlov – Rechle a krytá lávka v Novém Spolí

  Český Krumlov – Rechle a krytá lávka v Novém Spolí

  Rechle s krytou lávkou jsou zajímavý objekt na řece Vltavě v Novém Spolí, jižně od historického centra Českého Krumlova. Velmi dobře jej znají vodáci splouvající Vltavu, ale určitě zaujme i pěší turisty.