Prácheň – kostel sv. Klimenta

Prácheň – kostel sv. Klimenta

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Horažďovice

Nadmořská výška

500 m n. m.

Popis

Na návrší Prácheň u Horažďovic bývalo kdysi hradiště, z něhož zbyly pouze valy. Z rozhlehlého pozdějšího hradu zůstala pouze zřícenina. Avšak kostel ze 13. století na místě stojí dodnes.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Na vrchu Prácheň poblíž stejnojmenného hradu (viz výlet 21.11.2019) byl ve 13. století postaven kostelík. Jako farní je kostel doložen od roku 1384. Kostel byl údajně vysvěcen samotným Metodějem. Kolem roku 1500 za Půty Švihovského byl gotický kostel přestavěn.

  Prácheň – kostel sv. Klimenta 

  Kostel je skutečně malý, čtvercový půdorys jeho lodi má rozměry přibližně 8x8 metrů. Presbytář je ukončen pěti stranami osmiúhelníku, vnější strany stěn jsou podepřeny žebry. Kostel nemá věž, pouze sanktusník na střeše kostelní lodi.   

  Prácheň – kostel sv. Klimenta 

  Kostel stojí na malém hřbitově, jeho interiér je přístupný veřejnosti v době bohoslužeb.

  Proto nejsou součástí alba fotografie interiéru kostela.  

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Housův mlýn v Táboře

  Housův mlýn v Táboře

  Na Housově mlýně v Táboře Vás čeká husitská krčma, velká filmová zbrojnice, mučírna, hlavní sál, výstavní síň a středověký hostel. Pořádáme stylové programy pro rodiny s dětmi, soukromé i firemní akce, svatby, festivaly, koncerty, atd.

  České Budějovice – bývalý dominikánský klášter

  České Budějovice – bývalý dominikánský klášter

  Areál bývalého dominikánského kláštera v Českých Budějovicích se nachází na Piaristickém náměstí. Patří mezi nejstarší budovy v historickém centru města. Klášter je chráněn jako kulturní památka České republiky.

  Geologická expozice pod Klokoty

  Geologická expozice pod Klokoty

  Sbírka kamenů pod širým nebem Vás nechá nahlédnout do jejich duše.

  Český Krumlov – Myší díra

  Český Krumlov – Myší díra

  Myší díru v Českém Krumlově dobře znají především vodáci. Nachází se v historické části města při zátoce řeky Vltavy na spojnici začátku a konce meandru řeky, v němž stojí Vnitřní město.

  Borovanský mlýn

  Borovanský mlýn

  Nejde o žádnou historickou pamětihodnost, nýbrž o vyhlášenou restauraci s fungujícím penzionem. Nachází se, jak ostatně název napovídá, v blízkosti jihočeského městečka Borovany, cca 20 km jihovýchodně od Českých Budějovic.