Strakonický hrad a zámek

Strakonický hrad a zámek

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Strakonice

Nadmořská výška

395 m n. m.

Popis

Hrad a zámek ve Strakonicích stojí na levém břehu řeky Otavy v místě, kde se do Otavy z pravé strany vlévá řeka Volyňka. Hrad je chráněn jako kulturní památka České republiky.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Gotický hrad byl založen mezi roky 1220 až 1235 rodem Bavorů. V roce 1243 daroval Bavor I., účastník křížové výpravy, východní část hradu řádku maltézských rytířů, kteří zde zřídili komendu. Od roku 1421 se hrad stal sídlem velkopřevorů. Řád maltézských rytířů zde působil až do roku 1951.

  Strakonický hrad a zámek

  Již za Bavorů byl hrad několikrát přestavován. Další stavební úpravy byly prováděny i později. Po roce 1500 vybudoval komtur řádu Jan III. Z Rožmberka věž Jelenku a severní kamennou hradbu a přestavěl obytný palác.  Ty nejrozsáhlejší stavební úpravy byly ukončeny barokní přístavbou zámku v letech 1714 – 1721.

  Strakonický hrad a zámek 

  Hrad má tři nádvoří. Hlavní vstup je barokní zámeckou budovou od jihovýchodu na první nádvoří, na které stojí kostel sv. Prokopa. Druhé nádvoří obklopuje starý i renesanční palác, západní hradba s věží Rumpál a bývalé purkrabství. Na třetím nádvoří u řeky jsou hospodářské budovy a západní brána.

  Strakonický hrad a zámek 

  Na druhém nádvoří stojí původně románský palác, který má v přízemí kapitulní síň. Jižní stranu druhého nádvoří tvoří obytný palác komturů z 15.-16. století, západní hradba s věží Rumpál a v severozápadním rohu románská budova bývalého purkrabství s hrázděným štítem.

  Strakonický hrad a zámek 

  V současné době v areálu sídlí Muzeum středního Povltaví, římskokatolická farnost sv. Prokopa, Šmidingerova knihovna a Základní umělecká škola. V letním období slouží druhé nádvoří jako divadelní scéna. V roce 1995 byl areál strakonického hradu prohlášen za národní kulturní památku.

  Strakonický hrad a zámek 

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Hoštice

  Hoštice

  Obec známá z filmové trilogie režiséra Zdeňka Trošky „Slunce, seno …“. Leží na Strakonicku mezi městy Strakonice a Volyně.

  Helfenburk u Bavorova – zřícenina hradu

  Helfenburk u Bavorova – zřícenina hradu

  Hrad Helfenburk se nachází asi 7 km západním směrem od jihočeského městečka Bavorava. Dobře zachovalá rozlehlá zřícenina se tyčí na skalnatém útesu uprostřed lesů na vrchu Malošín v nadmořské výšce 650 m nad mořem.

  Lipno nad Vltavou

  Lipno nad Vltavou

  Obec Lipno nad Vltavou je známá spíše podle přehrady, která je podle obce pojmenovaná. Obec leží na pravém břehu jezera přehrady a je přístupná silnicí II/163 od Vyššího brodu přes přehradní hráz, nebo z druhého směru touto silnicí Frymburk

  Český Krumlov – státní hrad a zámek

  Český Krumlov – státní hrad a zámek

  Státní hrad a zámek Český Krumlov stojí na skalním ostrohu nad meandry řeky Vltavy nad stejnojmenným městem. Po Pražském hradu je druhým největším zámeckým komplexem v Čechách.

  Geologická expozice pod Klokoty

  Geologická expozice pod Klokoty

  Sbírka kamenů pod širým nebem Vás nechá nahlédnout do jejich duše.