Rozhledna na vrchu Krudum

Rozhledna na vrchu Krudum

Kategorie

Rozhledny, vyhlídky, věže

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Sokolov

Nadmořská výška

836 m n. m.

Popis

Vrch Krudum se nachází ve Slavkovském lese, cca 5,5 km od Sokolova, cca 4 km od Horního Slavkova a cca 7 km od Lokte. Na jeho vrcholu stojí telekomunikační věž sloužící jako rozhledna.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Současná rozhledna není první vyhlídkovou věží na tomto místě. Původně zde stávala kamenná hranolovitá rozhledna vysoká 20 metrů. Kempfova věž – tak se rozhledna jmenovala po místním rodákovi Andreasu Kempfovi, který její stavbu inicioval, byla otevřena 11. září 1932. Byla ta oblíbená a často navštěvovaná stavba. Avšak po skončení 2. světové války a po odsunu původního obyvatelstva rozhledna chátrala a rozpadala se. Proto byla v roce 1981 stržena a srovnána se zemí, Zbyla po ní jen hromada kamení.

  Rozhledna na vrchu Krudum 

  Snahy o znovupostavení kamenné rozhledny se datují rokem 2001, kdy vznikla obecně prospěšná společnost Krudum. Vzhledem k nedostatku financí z plánu na postavení rozhledny sešlo.

  Rozhledna na vrchu Krudum 

  V roce 2005 so vrch Krudum jako vhodné místo pro stavbu telekomunikačního stožáru vybral Český telekomunikační úřad. Po jednání s vlastníkem pozemku, jímž je město Loket, byly dohodnuty podmínky pro stavbu stožáru s tím, že bude současně využit i jako rozhledna. Kromě Lokte, který zajišťoval stavbu po organizační stránce, se na výstavbě rozhledny podílela města Sokolov, Horní Slavkov a Krásno, dále Karlovarský kraj, KMK Granit a.s. a Sokolovská uhelná a.s. Rozhledna byla zprovozněna a otevřena pro veřejnost 15.10.2008.

  Rozhledna na vrchu Krudum 

  Stožár dosahuje celkové výše 50 m, vyhlídková plošina je ve výšce 29,5 m a vede na ni po točitém schodišti 152 schodů. Vedle rozhledny je malý odpočinkový přístřešek a také skalka s umístěnou deskou jako připomínkou původní kamenné rozhledny.

  Rozhledna na vrchu Krudum 

  Z rozhledny je báječný kruhový výhled na Slavkovský les, Doupovské hory, Krušné hory a Podkrušnohoří až na Chebsko.

  Rozhledna na vrchu Krudum 

  Rozhledna je celoročně přístupná (záleží však na počasí) od obce Hrušková, od osady Milíře nebo z Horního Slavkova.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  hrad Hněvín

  hrad Hněvín

  Hrad Hněvín se nachází na Zámecké hoře a vytváří hlavní dominantu města Most.

  Rozhledna na Blatenském vrchu

  Rozhledna na Blatenském vrchu

  Blatenský vrch je součástí západního hřebenu Krušných hor. Nachází se nad horskou obcí Horní Blatná. Na jeho vrcholu stojí veřejnosti přístupná rozhledna, která za pěkného počasí poskytuje kruhový výhled.

  hrad Rýzmburk (Osek)

  hrad Rýzmburk (Osek)

  Rozsáhlá, volně přístupná zřícenina středověkého hradu postaveného v typickém gotickém stylu.

  Bojiště u Chlumce 1813 – hromadný hrob

  Bojiště u Chlumce 1813 – hromadný hrob

  Hromadný hrob obětí napoleonské bitvy v okolí Přestanova a Chlumce se nachází v lesíku za ruským pomníkem. Od silnice není vidět, ale od parkoviště poblíž pomníku k němu vede pohodlná cesta.

  Zřícenina hradu Himlštejn

  Zřícenina hradu Himlštejn

  Poměrně vysoko nad údolím řeky Ohře na úbočí Krušných hor se nad obcí Stráž nad Ohří nachází zřícenina dřívějšího gotického hradu Himlštejn (někdy také Nebesa, protiklad k osadě hluboko v údolí, nazývané Peklo).