Řopík u Kubovy Huti

Řopík u Kubovy Huti

Kategorie

Ostatní

Oblast

Šumava

Nejbližší město

Vimperk

Nadmořská výška

1005 m n. m.

Popis

Přibližně 25 metrů nad nejvýše položenou železniční tratí u Kubovy Huti při modře značené turistické trase na Boubín stojí na kraji lesa bunkr tvz. „Řopík“ jako pozůstatek vojenského opevnění postaveného před 2. světovou válkou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Jak už jsem uváděl u jiného svého výletu, název „Řopík“ je odvozen od vojenské instituce Ředitelství obranných prací, která měla v letech 1935 až 1938 za úkol vybudovat v příhraničí systém obranných pevností od těch nejmenších (například pro jednoho muže) nebo menších pěchotních, přes pěchotní sruby až po těžké pevnosti dělostřelecké. Jednou z malých pevnůstek je pěchotní bunkr nazývaný „Řopík“.

  Řopík u Kubovy Huti 

  Bunkr, který se nachází na kraji lesa při značené turistické cestě k rozhledně Boubin, patří mezi ty menší. Na okraji lesa není příliš nápadný, může snadno ujít pozornosti turistů spěchajících za atraktivnější podívanou na vrchu Boubín.

  Řopík u Kubovy Huti 

  Na turistických mapách není bunkr vyznačený, proto jsem jeho polohu vyznačil v mapce v rámci fotek (černá čtyřcípá hvězda).

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kvilda

  Kvilda

  Jedna z nejznámějších šumavských obcí proslavená natáčením filmů Král Šumavy, Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a dalšími.

  Kostel sv. Vavřince na Zdouni

  Kostel sv. Vavřince na Zdouni

  Kostel zasvěcený sv. Vavřinci stojí na malém návrší zvaném Zdouň nad obcí Hrádek u Sušice. Kostel je dominantou krajiny a patří mezi nejstarší kostely na našem území. Je obklopen malým hřbitovem.

  rozhledna Poledník

  rozhledna Poledník

  Kdysi utajená radiová věž, dnes rozhledna s nádhernými a dalekými výhledy na šumavskou krajinu.

  Nový židovský hřbitov v Sušici

  Nový židovský hřbitov v Sušici

  Nový židovský hřbitov v Sušici se nachází na jihozápadním okraji města v dnešní Křičkově ulici. Je tedy poněkud vzdálen od městského centra.

  Sušice – zvonice Pátera Ferdy

  Sušice – zvonice Pátera Ferdy

  Jižně od centra města Sušice se rozprostírá ostrov Santos, zleva obtékaný řekou Otavou a zprava mlýnským náhonem. Ostrov je rekreačním a relaxačním místem obyvatel města. Na jeho jižním cípu stojí zvonice Pátera Ferdy.