Rozhledna na Kleti

Rozhledna na Kleti

Kategorie

Rozhledny, vyhlídky, věže

Oblast

Šumava

Nejbližší město

Český Krumlov

Nadmořská výška

1084 m n. m.

Popis

Severozápadně od Českého Krumlova se rozkládá pohoří Blanský les. Jeho nejvyšším vrcholem je Kleť. Kromě zdaleka viditelného telekomunikačního stožáru a penzionu s restaurací stojí na vrcholu nejstarší kamenná rozhledna v Čechách.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Na Kleť vede několik turistických značených i neznačených cest, ale především jednosedačková lanovka z Krasetína, části obce Holubov. Lanovka překovává převýšení 383 m a vzdálenost 1 792 m, přičemž doba jízdy trvá 15 minut. Pod dolní stanicí lanovky je rozlehlé parkoviště s celodenním poplatkem 40,- Kč. Nejkratší trasa na vrchol Kleti vede právě pod trasou lanovky. Chůze, jak vzhůru, tak i zpět dolů, je vzhledem k terénu poměrně fyzicky náročná.

  Rozhledna na Kleti 

  Rozhlednu na vrcholu Kleti nechal v letech 1822-25 postavit Josef Johann Nepomuk ze Schwarzenbergu. Po něm také získala někdy užívaný název Josefova rozhledna.

  Rozhledna na Kleti 

  Široká kamenná věž o celkové výšce 20 metrů má ve svém nitru několik druhů dřevěných schodišť s celkovým počtem 118 schodů, jimiž se vystoupí na otevřenou plošinu věže ve výšce 18 metrů. Uvnitř věže jsou výstavní prostory s informacemi o přírodě přilehlé oblasti.

  Rozhledna na Kleti 

  Rozhledna poskytuje kruhový výhled, v případě pěkného počasí i do značné vzdálenosti. Velmi dobrý výhled je na město Český Krumlov, obec Kájov se známým kostelem, na severní straně Holubov, městečko Křemže, v dáli pak na České Budějovice, zámek v Hluboké, věže Jaderné elektrárny Temelín, část Třeboňska.

  Rozhledna na Kleti 

  V těsném sousedství rozhledny stojí Terezina chata, poskytující občerstvení i ubytování. Byla postavena v roce 1925 a jméno dostala podle své patronky kněžny Terezie. Pod rozhlednou stojí známá hvězdárna.

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Sušice

  Sušice

  Sušice je významné město v podhůří Šumavy v okrese Klatovy. Nachází se cca 25 km jihovýchodním směrem od Klatov. Městem protéká řeka Otava. Ve městě je možno vidět řadu zajímavých a významných památek.

  Vítkův hrádek – vyhlídková věž

  Vítkův hrádek – vyhlídková věž

  Donjon zříceniny hradu Vítkův hrádek je upraven jako vyhlídková věž. (Vítkův hrádek – viz předchozí výlet.) Poskytuje návštěvníkům kruhový výhled na celé blízké i vzdálené okolí. Hrad je chráněn jako kulturní památka České republiky.

  pomník Adalberta Stiftera

  pomník Adalberta Stiftera

  Pomník Adalberta Stiftera se nachází na vrcholu jezerní stěny Plešného jezera v nadmořské výšce 1311m.

  Velhartice – výstava historie

  Velhartice – výstava historie

  Expozice výstavy se nachází v nižší části hradního areálu v objektu, v němž je zřízena rovněž restaurace.

  Cikánská slať

  Cikánská slať

  Cikánská slať je tvořena několika rašeliništi obklopenými rozsáhlým komplexem rašelinných a podmáčených smrčin.