Rozhledna na Kleti

Rozhledna na Kleti

Kategorie

Rozhledny, vyhlídky, věže

Oblast

Šumava

Nejbližší město

Český Krumlov

Nadmořská výška

1084 m n. m.

Popis

Severozápadně od Českého Krumlova se rozkládá pohoří Blanský les. Jeho nejvyšším vrcholem je Kleť. Kromě zdaleka viditelného telekomunikačního stožáru a penzionu s restaurací stojí na vrcholu nejstarší kamenná rozhledna v Čechách.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Na Kleť vede několik turistických značených i neznačených cest, ale především jednosedačková lanovka z Krasetína, části obce Holubov. Lanovka překovává převýšení 383 m a vzdálenost 1 792 m, přičemž doba jízdy trvá 15 minut. Pod dolní stanicí lanovky je rozlehlé parkoviště s celodenním poplatkem 40,- Kč. Nejkratší trasa na vrchol Kleti vede právě pod trasou lanovky. Chůze, jak vzhůru, tak i zpět dolů, je vzhledem k terénu poměrně fyzicky náročná.

  Rozhledna na Kleti 

  Rozhlednu na vrcholu Kleti nechal v letech 1822-25 postavit Josef Johann Nepomuk ze Schwarzenbergu. Po něm také získala někdy užívaný název Josefova rozhledna.

  Rozhledna na Kleti 

  Široká kamenná věž o celkové výšce 20 metrů má ve svém nitru několik druhů dřevěných schodišť s celkovým počtem 118 schodů, jimiž se vystoupí na otevřenou plošinu věže ve výšce 18 metrů. Uvnitř věže jsou výstavní prostory s informacemi o přírodě přilehlé oblasti.

  Rozhledna na Kleti 

  Rozhledna poskytuje kruhový výhled, v případě pěkného počasí i do značné vzdálenosti. Velmi dobrý výhled je na město Český Krumlov, obec Kájov se známým kostelem, na severní straně Holubov, městečko Křemže, v dáli pak na České Budějovice, zámek v Hluboké, věže Jaderné elektrárny Temelín, část Třeboňska.

  Rozhledna na Kleti 

  V těsném sousedství rozhledny stojí Terezina chata, poskytující občerstvení i ubytování. Byla postavena v roce 1925 a jméno dostala podle své patronky kněžny Terezie. Pod rozhlednou stojí známá hvězdárna.

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Cikánská slať

  Cikánská slať

  Cikánská slať je tvořena několika rašeliništi obklopenými rozsáhlým komplexem rašelinných a podmáčených smrčin.

  Kvilda

  Kvilda

  Jedna z nejznámějších šumavských obcí proslavená natáčením filmů Král Šumavy, Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a dalšími.

  Plechý

  Plechý

  Plechý je nejvyšším vrcholem české i rakouské části Šumavy.

  NS Srnský okruh

  NS Srnský okruh

  Srnský okruh prochází nádhernou šumavskou přírodou s mnoha úžasnými výhledy do krajiny.

  Státní hrad a zámek Velhartice

  Státní hrad a zámek Velhartice

  Státní hrad a zámek Velhartice se tyčí nad stejnojmennou obcí v Pošumaví, cca 15 km od Klatov a 10 km od Sušice. Tvoří rozhlehlý komplex. Za prohlídku stojí nejen vnitřní nádvoří a prohlídkové okruhy, ale i pohledy na hrad zvenčí.