Město Volyně

Město Volyně

Kategorie

Města a obce

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Volyně

Nadmořská výška

461 m n. m.

Popis

Menší město leží na Strakonicku v jihozápadní části Jihočeského kraje, vzdáleno cca 10 km od Strakonic a cca 15 km od Vimperka. Jeho historické jádro je od roku 1990 městskou památkovou zónou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • První písemná zmínka o Volyni pochází z roku 1271, kdy byla majetkem pražské kapituly. Původně zde u brodu přes řeku Volyňku stával hrádek. Město zde bylo založeno v letech 1330 – 1336. Bylo obehnané hradbou se třemi bránami. Byl postaven kostel, později na počátku 14. století rozšířený. V letech 1501 – 1529 byla postavena renesanční radnice a nová tvrz. V polovině 19. století zachvátil město rozsáhlý požár. Při obnově budov došlo ke změně vzhledu historických domů, město tak dostalo jiný vzhled.  V roce 1900 žilo ve městě zhruba  3 tisíce obyvatel. Přibližně stejný počet obyvatel žije ve městě i v současnosti.

  Město Volyně 

  Mezi památky města se řadí především historická budova radnice v renesančním slohu. Dalším zajímavými objekty jsou kostel Všech Svatých (dříve kostel svatého Václava), kamenná tvrz, pozůstatky po židovské komunitě ve formě synagogy a židovského hřbitova. Na náměstí Svobody stojí morový sloup a na náměstí Hrdinů pomník obětí válek.

  Město Volyně 

  Na východním návrší nad městem stojí ve svahu kaple Anděla Strážce.

  Město Volyně 

  Tento výlet zobrazuje především historické centrum města, další zajímavé objekty budou předmětem samostatných výletů.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Velešín – město v jižních Čechách

  Velešín – město v jižních Čechách

  Velešín je menší město cca 8 km východně od Českého Krumlova na západním břehu přehradní nádrže Římov na řece Malši. Obchvatem města vede silnice I/3 (mezinárodní E55) od Českých Budějovic k hraničnímu přechodu Dolní Dvořiště.

  Hojná Voda – kamenná zvonice

  Hojná Voda – kamenná zvonice

  V Novohradských horách pod Kraví horou v obci Hojná voda stojí zajímavý objekt. Je jím kamenná zvonice se Zvonem setkávání. Od zvonice je báječný pohled do krajiny.

  České Budějovice – katedrála sv. Mikuláše

  České Budějovice – katedrála sv. Mikuláše

  Katedrální kostel svatého Mikuláše stojí na rohu ulic Kanovnická a U Černé věže poblíž náměstí Přemysla Otakara II. Hned vedle kostela v severním směru stojí na dálku viditelná Černá věž..

  Hluboká nad Vltavou – Sportovně relaxační areál

  Hluboká nad Vltavou – Sportovně relaxační areál

  Sportovně relaxační areál v Hluboké nad Vltavou se nachází v blízkosti jiných sportovišť – golfového areálu, tenisového klubu a fotbalového hřiště Přístupný je ze Sportovní ulice, navazující na ulici Podskalí.

  Stádlecký řetězový most

  Stádlecký řetězový most

  Poslední dochovaný empírový řetězový most v České republice.