Město Volyně

Město Volyně

Kategorie

Města a obce

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Volyně

Nadmořská výška

461 m n. m.

Popis

Menší město leží na Strakonicku v jihozápadní části Jihočeského kraje, vzdáleno cca 10 km od Strakonic a cca 15 km od Vimperka. Jeho historické jádro je od roku 1990 městskou památkovou zónou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • První písemná zmínka o Volyni pochází z roku 1271, kdy byla majetkem pražské kapituly. Původně zde u brodu přes řeku Volyňku stával hrádek. Město zde bylo založeno v letech 1330 – 1336. Bylo obehnané hradbou se třemi bránami. Byl postaven kostel, později na počátku 14. století rozšířený. V letech 1501 – 1529 byla postavena renesanční radnice a nová tvrz. V polovině 19. století zachvátil město rozsáhlý požár. Při obnově budov došlo ke změně vzhledu historických domů, město tak dostalo jiný vzhled.  V roce 1900 žilo ve městě zhruba  3 tisíce obyvatel. Přibližně stejný počet obyvatel žije ve městě i v současnosti.

  Město Volyně 

  Mezi památky města se řadí především historická budova radnice v renesančním slohu. Dalším zajímavými objekty jsou kostel Všech Svatých (dříve kostel svatého Václava), kamenná tvrz, pozůstatky po židovské komunitě ve formě synagogy a židovského hřbitova. Na náměstí Svobody stojí morový sloup a na náměstí Hrdinů pomník obětí válek.

  Město Volyně 

  Na východním návrší nad městem stojí ve svahu kaple Anděla Strážce.

  Město Volyně 

  Tento výlet zobrazuje především historické centrum města, další zajímavé objekty budou předmětem samostatných výletů.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Zámek v Horažďovicích

  Zámek v Horažďovicích

  Zámek stojí v severozápadní části městského centra – městské památkové zóny (viz výlet 15.11.2019) nad tokem Mlýnského potoka.

  Písek – Putimská brána

  Písek – Putimská brána

  Putimská brána, resp. místo, kde dříve stávala, se nachází v jihozápadní části historického centra města.

  Český Krumlov – Rechle a krytá lávka v Novém Spolí

  Český Krumlov – Rechle a krytá lávka v Novém Spolí

  Rechle s krytou lávkou jsou zajímavý objekt na řece Vltavě v Novém Spolí, jižně od historického centra Českého Krumlova. Velmi dobře jej znají vodáci splouvající Vltavu, ale určitě zaujme i pěší turisty.

  Synagoga v Českém Krumlově

  Synagoga v Českém Krumlově

  Synagoga v Českém Krumlově se nachází v centrální části města zvané Vnitřní město, na návrší poblíž Městského parku. Přistup k ní je z Linecké ulice. Patří mezi nejzachovalejší sakrální památky svého druhu v České republice.

  Strakonický hrad a zámek

  Strakonický hrad a zámek

  Hrad a zámek ve Strakonicích stojí na levém břehu řeky Otavy v místě, kde se do Otavy z pravé strany vlévá řeka Volyňka. Hrad je chráněn jako kulturní památka České republiky.